Today
GOLF
High school: Girls state tournament, 7 a.m., Wailua Golf Course.
SOFTBALL
ILH: Pac-Five at Kamehameha; Maryknoll vs. Iolani, Moiliili Park; St. Francis at Mid-Pacific; Sacred Hearts at Punahou; games start at 3:45 p.m.
VOLLEYBALL
ILH Division I boys: Maryknoll at Damien, 6 p.m.; Iolani at Kamehameha, 6 p.m.
ILH Division II boys championship: University at Hawaii Baptist Academy, 6 p.m.
OIA Red boys playoffs: Waianae vs. Kalaheo, 6 p.m.; Mililani vs. Roosevelt, 7:30 p.m.; matches at McKinley.
Pearl City vs. Kalani, 6 p.m.; Castle vs. McKinley, 7 p.m.; matches at Radford.
Tomorrow
BASEBALL
Division I state tournament: Kailua vs. Kamehameha-Hawaii, 11:30 a.m.; Castle vs. Roosevelt, 2 p.m.; Saint Louis vs. Baldwin, 4:30 p.m.; Mid-Pacific vs. Aiea, 7 p.m.; games at Les Murakami Stadium.
Division II state tournament: Kahuku vs. Kohala, 1 p.m., field 1; Radford vs. Molokai, 1 p.m., field 2; Hawaii Prep vs. Maryknoll, 3:30 p.m., field 1; Konawaena vs. Kalaheo, 3:30 p.m., field 2; games at Central Oahu Regional Park.
GOLF
High school: Girls state tournament, 7 a.m., Wailua Golf Course.
SOFTBALL
WAC championship tournament: San Jose State vs. Utah State, 2 p.m; Fresno State vs. New Mexico State, 4:30 p.m.; Hawaii vs. Louisiana Tech, 7 p.m.; games at Rainbow Wahine Softball Stadium.
TENNIS
High school: State boys and girls tournament, noon, Holua Tennis Center.
TRACK AND FIELD
ILH boys: Championship trials, 3:30 p.m., Kamehameha track.
ILH girls: Championship trials, 3:30 p.m., Kamehameha track.
VOLLEYBALL
ILH Division I boys: Saint Louis at Mid-Pacific, 6 p.m.
OIA Red boys playoffs: Pearl City/Kalani winner vs. Castle/McKinley winner, 7 p.m., McKinley gym.
OIA White boys playoffs: Nanakuli/Kaimuki loser vs. Campbell/Kahuku loser, 6 p.m., McKinley gym.
WATER POLO
High school: State tournament--Kapolei vs. Mililani, 3:15 p.m.; Kamehameha-Maui vs. Kalani, 4:30 p.m.; Roosevelt vs. Hilo, 5:45 p.m.; Kamehameha vs. Leilehua, 7 p.m.; matches at Veterans Memorial Aquatic Center.
VOLLEYBALL
College men |
CBS Sports Network/AVCA Coaches Poll |
(First-place votes in parentheses) |
|
|
PTS. |
REC. |
LW |
1. Penn State (16) |
240 |
30-1 |
1 |
2. Pepperdine |
224 |
17-11 |
2 |
3. Long Beach St. |
206 |
23-7 |
3 |
4. BYU |
194 |
25-5 |
4 |
5. CSU Northridge |
175 |
23-7 |
5 |
6. UCLA |
152 |
17-14 |
6 |
7. Ohio State |
142 |
20-8 |
7 |
8. UC Irvine |
126 |
16-15 |
8 |
9. Stanford |
117 |
17-11 |
9 |
10. Ball State |
96 |
21-10 |
10 |
11. George Mason |
84 |
20-8 |
11 |
12. USC |
55 |
13-16 |
12 |
13. Hawaii |
45 |
11-16 |
13 |
14. Lewis |
33 |
21-10 |
14 |
15. UC Santa Barbara |
17 |
10-17 |
15 |
Also receiving votes: UC San Diego 2.
WEIGHTLIFTING
Weight Pentathlon and Superweight
At Kaiser High School
Men
50--1.Vince Costello; 2. Kevin Kruzona; 3. Ron Heller.
55--1. Britta Staub.
60--1. Don Hardaway.
65--1. Robert Taylor; 2. Jack Karbens.
70--1. Bob Molyneux.
Women
65--1. Brenda Andrieu.
Superweight
Men
50--1. Ron Heller; 65--1. Jack Karbens
Women
65-- 1. Brenda Andrieu
GOLF
Hawaii State Junior Golf
At Wailua Golf Course, par 72
Boys 10 and under
1. Kyle Suppa, Honolulu |
77-74 |
-- |
151 |
2. Sian Rogers, Honolulu |
78-74 |
-- |
152 |
3. Justin Ngan, Kahului |
78-75 |
-- |
153 |
4. Desmond Mello, Kaneohe |
88-83 |
-- |
171 |
5. (tie) John Kaylan Dumo, Wailuku |
90-90 |
-- |
180 |
5. (tie) Trevor Kua, Lihue |
87-93 |
-- |
180 |
7. Remington Hirano, Honolulu |
96-85 |
-- |
181 |
8. Kane Rogers, Honolulu |
95-90 |
-- |
185 |
9. Jacob Maluenda, Ewa Beach |
98-95 |
-- |
193 |
10. Andrew Soon, Kapolei |
109-112 |
-- |
221 |
11 and 12 |
1. Matthew Camacho, Hilo |
77-79 |
-- |
156 |
2. Justin Kurihara, Honolulu |
80-80 |
-- |
160 |
3. Lion Rogers, Honolulu |
77-88 |
-- |
165 |
4. George Corpuz, Kapolei |
84-89 |
-- |
173 |
5. Laakeaikawaiola Warren, Eleele |
97-90 |
-- |
187 |
6. Abraham DeFreitas, Waianae |
120-88 |
-- |
208 |
13 and 14 |
1. Kalena Preus, Honolulu |
75-73 |
-- |
148 |
2. Zackary Braunthal, Honolulu |
74-76 |
-- |
150 |
3. Jonah Fonacier, Mililani |
77-74 |
-- |
151 |
4. Joshua DeFreitas Jr., Nanakuli |
78-74 |
-- |
152 |
5. Scott Yamashita, Kapolei |
75-79 |
-- |
154 |
6. Justin Uegawa, Kapaa |
0-91 |
-- |
91 |
7. Kyle Kurihara, Honolulu |
81-83 |
-- |
164 |
8. Landon Johnson, Pepeekeo |
83-82 |
-- |
165 |
9. Kai Adachi, Lihue |
84-82 |
-- |
166 |
10. Dusty Psaila, Kilauea |
86-81 |
-- |
167 |
11. Reyn Morioka, Lihue |
90-86 |
-- |
176 |
12. Antonio Rodriguez, Kaneohe |
95-86 |
-- |
181 |
Girls |
10 and under |
1. Anna Apana, Kahului |
87-84 |
-- |
171 |
2. Jasmine-Ashley Cabajar, Wailuku |
88-88 |
-- |
176 |
11 and 12 |
1. Mariel Galdiano, Kapolei |
77-77 |
-- |
154 |
2. (tie) Allisen Corpuz, Kapolei |
76-80 |
-- |
156 |
2. (tie) Alexandra Kaui, Kapolei |
79-77 |
-- |
156 |
4. Ciera Min, Hilo |
78-79 |
-- |
157 |
5. Marissa Uradomo, Kula |
80-90 |
-- |
170 |
6. Mariah Paiste, Eleele |
95-94 |
-- |
189 |
13 and 14 |
1. Cassy Isagawa, Wailuku |
77-75 |
-- |
152 |
2. Sydney Maluenda, Ewa Beach |
86-93 |
-- |
179 |
BULLETIN BOARD
Bulletin Board items can be submitted by e-mail to
sports@starbulletin.com or by fax to 529-4787.
BASKETBALL
National Junior Basketball Windward Chapter: Registration for fall season is May 17 from 9 to 11 a.m., May 18 from 1 to 3 p.m. and May 24 from 9 to 11 a.m at the Kailua Recreation Center. The fee is $115. For more information, call Mike Chu at 352-1364.
GOLF
Aloha Section PGA McGladrey Team Championship qualifying: Currently accepting registration of three-member amateur teams to compete July 13 at Turtle Bay. The first-place team qualifies for the Aloha Section Championship on Aug. 10. Deadline for registration is July 9. Teams can enter online at pga.com/teamchampionship or call 293-8574.