Scoreboard
CALENDAR
Auto racing Today
Super Saturday Street Car: Races begin at 6 p.m., Hawaii Raceway Park.
Baseball
WAC: Hawaii-Hilo vs. Rice, 6 p.m., Francis Wong Stadium.
MPI/Richard Kitamura Tournament: Third, Punahou vs. Damien, 3 p.m., Championship, Mid-Pacific vs. Parkview Baptist (La.), 6 p.m., at Ala Wai Field.
Basketball
Lady Mustangs/FILA Classic: Mid-Pacific vs. Baldwin, 1:30 p.m.; Honokaa vs. Nanakuli, 3 p.m.; Roosevelt vs. Maryknoll, 4:30 p.m.; McKinley vs. Punahou, 6 p.m.; Kalaheo vs. Milliken, 7:30 p.m., at Kalaheo H.S. Gym.
Imua Challenge: Hawaii Prep vs. Moanalua, 3:30 p.m.; Sacred Hearts vs. Kaimuki, 5 p.m.; Kamehameha vs. Aiea, 6:30 p.m., at Kekuhaupi'o Gym.
Biathlon
Fort DeRussy: 7 a.m., Fort DeRussy Beach.
Skateboarding
Split Pro Team Demo: 2-6 p.m., Hickam Satepark, Hickam Air Force Base.
Softball
PWC women: Hawaii Pacific vs. Hawaii-Hilo (2), noon, HPU's Windward Campus Field.
Surfing
HIC Pipeline Pro: Pipeline Beach, North Shore.
Track and field
ILH: 12:30 p.m., at Punahou.
Volleyball
College men: Hawaii vs. Stanford, 7 p.m., Stan Sheriff Center.
Water Polo
College women's exhibition: Hawaii vs. Pacific Storm (Canada), 6 p.m., Duke Kahanamoku Aquatic Center.
Baseball Tomorrow
College: Hawaii Pacific vs. Cal State Dominguez Hills (2), 4 p.m., Hans L'Orange Park.
WAC: Hawaii-Hilo vs. Rice, 6 p.m., Francis Wong Stadium.
Senior Oahu AJA: Playoff doubleheader, Waipahu vs. Sheridan; Kaneohe vs. McCully, at Ala Wai Field. First game at 10 a.m.
Bowling
Hawaii TV: Modified doubles, qualifying, 9 a.m., TV taping 12:30 p.m., Pali Lanes.
Cheerleadhing
Prep Spirit Challenge: Intermediate, 4:15 p.m.,; junior varsity, 4:45 p.m.; varsity, 6 p.m., Stan Sheriff Center.
Paddling
A.E. Toots Minvielle Invitational Regatta: 8:30 a.m., Keehi Lagoon.
Running
Straub Hawaii Women: 10 kilometers, 7 a.m., Kapiolani Park.
Skateboarding
Split Pro Team Demo: 2-5 p.m., Keopuolani Park, Wailuku, Maui.
Softball
PWC women: Elizabethtown College (Pa.) vs. Hawaii Pacific (2) at HPU windward campus; Chaminade vs. Hawaii-Hilo (2), noon,Palolo Valley District Park.
At Kalaheo Gym PRESEASON PREP BASKETBALL
Lady Mustangs/FILA Classic
Baldwin 40, McKinley 38
Roosevelt 45, Mid-Pacific 25
Nanakuli 47, Milliken 42
Kalaheo 47, Honokaa 37
At Kekuhaupi'o Gym Imua Challenge
Hawaii Prep 45, Kaimuki 35
Aiea 42, Sacred Hearts 23
Kamehameha 50, Moanalua 39
At Blaisdell Arena PREP WRESTLING
Data House State Championships
Team standings after one day
Varsity boys
1. St. Louis, 88.5. 2. Kamehameha, 77. 3. Punahou, 76.5. 4. Kahuku, 61. 5. Iolani, 52. 6. Hilo, 43.5. 7. Maui, 37. 8. Konawaena, 35.5. 9. McKinley, 30.5. 10. Baldwin, 27.5.
11. Molokai, 25.5. 12. (tie) Kaiser, Leilehua, 25. 14. Pearl City, 22.5. 15. Waiakea, 21. 16. (tie) Lahainaluna, Mililani, 20. 18. Nanakuli, 17. 19. Moanalua, 15. 20. Farrington, 14.5. 21. Hawaii Prep, 14. 22. Mid-Pacific, 13.5. 23. Roosevelt, 13. 24. Castle, 12. 25. King Kekaulike, 10. 26. Kaimuki, 9. 27. Honokaa, 8. 28. Radford, 7. 29. (tie) Kalani, Kealakehe, 6. 31. (tie) Aiea, Campbell, Lanai 4. 34. Hana, 3. 35. Kalaheo, 2. 36. Pahoa, 1.
Varsity girls
1. Moanalua, 56.5. 2. (tie) Castle, McKinley, 41. 4. Punahou, 35.5. 5. Farrington, 32. 6. (tie) Kahuku, Mililani, 31. 8. Aiea, 27.5. 9. Pearl City, 27. 10. Kamehameha, 26.
11. (tie) Hilo, Kaiser, 18. 13. Maui, 16. 14. (tie) Baldwin, Roosevelt, 16. 16. King Kekaulike, 15. 17. (tie) Leilehua, Radford, Kealakehe, 13. 20. Kalaheo, Lahainaluna, 11. 22. University, 10. 23. Nanakuli, 9. 24. Iolani, 7. 25. (tie) Kaimuki, Mid-Pacific, 4. 27. (tie) Kailua, Kohala, St. Francis, 3.
Semifinal pairings
Varsity boys
103--Rowell Danquep (Waik) vs. Ben Wilmore (StL); Daniel Furuto (Pun) vs. Patrick Takemoto (Kah).
112--Andrew Delos Reyes (Mil) vs. Ted Kaneda (Roos); Kris Wong (Iol) vs. Eliot Okuhara (Kais).
119--Troy Takahashi (StL) vs. Dat Nguyen (Bald); Jonathan Smith (Maui) vs. Brent Kakesaki (Iol).
125--Grant Nakamura (Bald) vs. Quy Du (McK); Preston Sato (Waik) vs. Ryan Wong (Kam).
130--Travis Lee (StL) vs. Keith Morita (Kah); Reymund Transfiguration (Kona) vs. Brian Tsutsumi (Cas).
135--Ross Isokane (Pun) vs. Christian Kikuchi (Kam); Jake Kamaka'ala (Kah) vs. Brian Yamada (Iol).
140--C.J. Peabody (StL) vs. Jeffrey Larita (Lah); Rey-Lan Transfiguration (Kona) vs. Dallas Kia (Kam).
145--Jonathan Spiker (StL) vs. Tommy Tamasese (HPA); Joe Anderson (Kona) vs. Ludwig Madoriaga (Maui).
152--Kainoa Casco (Lah) vs. Brian Delumeau (Kalh); Randal Mizuno (Pun) vs. Chad Gerard (Maui).
160--Jansen Fukuda (MPI) vs. Greg Tom (Iol); Todd Magalianes (Kam) vs. Lucas Misaki (Mol).
171--Mark Egesdal (Pun) vs. Eben Sanchez (Hon); Michael Baji (Hilo) vs. Robert Yamashita (Iol).
189--Carden Vincent (Kam) vs. Marcus Salanoa (Kah); Chris Sokugawa (StL) vs. Amron Kekahuna (Nan).
215--Prince Brown (StL) vs. Justin Luafalemana (Mol); Scott Schmidtke (Pun) vs. Noah Amba (Kam).
275--Saia Lotelelei (Maui) vs. Eric Meurer (Lei); William Vaana (PC) vs. Anthony Smith (Kah).
Varsity girls
98--Tanya Miyasaki (Cas) vs. Sadie Kaneda (Roos); Jessica Toyama (Moan) vs. Moni Melendez (Mil).
103--Melissa Orden (McK) vs. Doris Mosuela (Lah); Ashley Alconcel (KK) vs. Kristin Fujioka (Cas).
108--Caylene Valdez (Moan) vs. Lana Yoza (Aiea); Krystal Hirose (Cas) vs. Shanel Vivas (Kah).
114--De Anna Lau (Pun) vs. Lehua Ballesteros (Lei); Elizabeth Torres (Kah) vs. Tamitha Hufana (Farr).
121--Cathy Migita (Cas) vs. Sharlotte Taba (McK); Veronica Ferreira (Bald) vs. Melissa Fukushima (Pun).
130--Dara Ching (PC) vs. Wailyn Leong (Farr); Ku'ulini Johnson (Rad) vs. Diane Kau (Moan).
140--Stephany Lee (Moan) vs. Kelli Copeland (Pun); Shani Alvarado (Mil) vs. Anna Tong (Kais).
155--Ashley Gaspar (Nan) vs. Sherylmae Gijal (Maui); Susan Andrade (Aiea) vs. Justina Lewis (Kam).
175--Margot Kimura (PC) vs. Cassie Suetos (Lah); Chelsy Torres (Hilo) vs. Gabrielle Nicholas (Moan).
220--Lauren Phillips (Keal) vs. Ami Breckterfield (Cas); Tuitele Mataloa (Lei) vs. Iwalani Fonoimoana (Kam).
Punahou 5, Mid-Pacific 0 TENNIS
ILH Varsity boys
Iolani 4, Maryknoll 1
At Newport Beach Country Club GOLF
Toshiba Senior Classic
Newport Beach, Calif.
Purse: $1.4 million
Yardage: 6,584; par: 71First round
Dave Stockton 33-32--65 Bob Gilder 35-30--65 Jose Maria Canizares 32-33--65 Bruce Fleisher 32-33--65 Dana Quigley 33-32--65 Jim Colbert 34-33--67 Hale Irwin 35-32--67 Terry Mauney 34-33--67 Gil Morgan 33-35--68 Allen Doyle 36-32--68 John Bland 35-33--68 Graham Marsh 37-31--68 Jim Ahern 35-33--68 Bruce Summerhays 34-34--68 John Mahaffey 34-34--68 George Archer 33-35--68 Lee Trevino 34-34--68 John Schroeder 33-35--68 Tom Kite 34-35--69 J.C. Snead 35-34--69 Dale Douglass 35-34--69 Leonard Thompson 34-35--69 Ray Floyd 33-36--69 Stewart Ginn 34-35--69 Bobby Walzel 34-35--69 Tommy Aaron 34-35--69 Gary McCord 37-33--70 Mike Smith 35-35--70 Ted Goin 36-34--70 Tom Wargo 37-33--70 Larry Nelson 35-35--70
At Hans L'Orange Park BASEBALL
Division II
Hawaii Pacific 5, CSU-Dominguez Hills 1
CSU-Dominguez Hills 8, Hawaii Pacific 6
First game
CSU-Dominguez Hills 000 000 1 -- 1 6 3 Hawaii Pacific 100 400 x -- 5 7 2 Chris Ingstad, Jose Montes (6) and Edgar Esqueda. Kelton Otsuka and Tyrus Matsumoto. W--Otsuka (2-0). L--Ingstad (2-2).
Leading hitters--CSU: Joe Gevas 2-4, RBI. HPU: Wade Taguchi 2-3, 2b, RBI; Bryce Uegawachi RBI; Jeremiah Yacap RBI 2b.
Second game
CSU-Dominguez Hills 104 200 1 -- 8 11 2 Hawaii Pacific 002 030 1 -- 6 15 4 John Ramirez, Brad Biagi (5), Andy Swaithes (6), Brian Cortes (7) and Mike Cota. Kai Austin, Jesse Whittmore (3), Mike Moon (4), Kyle Madej (4) and Tyrus Matsumoto. W--Ramirez (2-1). L--Austin (0-2). Sv--Cortes (5).
Leading hitters--CSU: Andy Darlak 4-5, HR, RBI; Steve Hindman 3-5, 2b, 2 RBIs; Danny Jacobs solo HR; Mike Cota 2 RBIs. HPU: Bryce Uegawachi 3-4; Ryan Blood 2-4, 2 RBIs; Tyrus Matsumoto 2-4; Jeremiah Yacap 2-4, RBI; Wade Taguchi 2-4.
At DeSa Field MPI/Richard Kitamura
Prep TournamentKamehameha 13, Mililani 8
At Ala Wai Field
Leilehua 11, Marin Catholic (Calif.) 1
Parkview Baptist (La.) 10, Damien 0
At Mid-Pacific
Mid-Pacific 7, Punahou 4