Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Sunday, November 01, 2009

CALENDAR

Today

TENNIS

OIA GIRLS

Junior Varsity

Campbell 5, Radford 0

 

CROSS COUNTRY

HHSAA STATE CHAMPIONSHIPS
AT ISLAND SCHOOL, KAUAI

Boys
Team results: 1. Kamehameha, 56 (Jordan Thibodeau, Jordan Kahawai, Isaiah Sato, Alex Ortega, Zack Sainz, Daniel Kaneko, Caleb Achuela); 2. Punahou, 85; 3. 'Iolani, 94; 4. Maui High, 107; 5. Leilehua, 124; 6. Honokaa, 183; 7. Pearl City, 205; 8. Castle, 205; 9. Hawaii Baptist Academy, 223; 10. Kapolei, 246.
Individual results: 1. Margarito Martinez, Leilehua, 15:50.05; 2. Pierce Murphy, Island School, 16:18.35; 3. Jordan Thibodeau, Kamehameha, 16:44.95; 4. Troy Esaki, 'Iolani, 16:47.95; 5. Nikolai Scharer, Punahou, 16:48.10; 6. Erik Pak, Castle, 16:49.80; 7. Colin Honeker, Aiea, 16:53.75; 8. Rocky Balala, Maui High, 16:55.25; 9. Justin Higa, 'Iolani, 17:06.65; 10. Ian Terayama, Punahou, 17:07.40; 11. Nicola Perez-Garreaud, Maui High, 17:12.25; 12. Jordan Kahawai, Kamehameha, 17:12.65; 13. Isaiah Sato, Kamehameha, 17:13.95; 14. Chris Mosch, Honokaa, 17:15.25; 15. Ryan Hobson, Mid-Pacific, 17:16.45; 16. Tyler Tsubota, Hawaii Prepatory Academy, 17:17.25; 17. James Pearson, Baldwin, 17:18.60; 18. Chad Nakaoka, Hawaii Baptist Academy, 17:18.90; 19. Zachary Carvalho, Mililani, 17:22.20; 20. Borys Pleskacz, 'Iolani, 17:23.10; 21. Dylan Hardie-Jordan, Makua Lani, 17:23.45; 22. Alex Ortega, Kamehameha, 17:23.60; 23. Jon Hunter III, Punahou, 17:24.10; 24. Dylan Lee, Castle, 17:24.80; 25. Kai Yoshioka, Roosevelt, 17:25.65; 26. Zack Sainz, Kamehameha, 17:35.80; 27. Daniel Kaneko, Kamehameha, 17:40.05; 28. Micah Velasco, Leilehua, 17:41,65; 29. Dino DeSalvio, Maui Prepatory Academy, 17:44.55; 30. Basem “;Sammy”; Kham, Kapolei, 17:48.45; 31. Dylan Martinez, Leilehua, 17:50.75; 32. Joshua Robinson, Honokaa, 17:51.85; 33. Alvin Ringor, Molokai, 17:52.10; 34. Shane Endicott, Punahou, 17:52.50; 35. Kevin Do, McKinley, 17:55.00; 36. Jackson Halford, Waiakea, 17:55.15; 37. Quentin Penn, Radford, 17:55.90; 38. Jestoni Ganotisi, Maui High, 17:56.30; 39. Marcus Takahashi, Lanakila Baptist, 17:57.35; 40. Caxious Florendo-Bourne, Maui High, 17:57.50; 41. Matthew Dodge, Campbell, 17:57.65; 42. Evan Igarashi, Leilehua, 17:59.65; 43. Geo Chavez-Pardini, Honokaa, 18:00.25; 44. Juan Sepulveda, Kealakehe, 18:02.40; 45. Royce Yamane, Mililani, 18:04.20; 46. Rory Zia, 'Iolani, 18:04.80; 47. Anderson Ko, Punahou, 18:05.05; 48. Casey Ryan, Pearl City, 18:05.45; 49. Kelvin Abe, Hawaii Baptist Academy, 18:08.40; 50. Tyler Beck, Radford, 18:08.40

Girls
Team results: 1. Punahou, 62 (Elli Brady, Kyleigh Mann, Julia Brand, Jaime Durso, Kacie Won, Monica Woolley, Kara Tsuzaki); 2. Mililani, 70; 3. Kamehameha, 105; 4. Hawaii Prepatory Academy, 141; 5. 'Iolani, 142; 6. Hawaii Baptist Academy, 167; 7. Seabury Hall, 171; 8. Maui High, 183; 9. Leilehua, 191; 10. Honokaa, 267.
Individual results: 1. Elli Brady, Punahou, 8:53.85; 2. Hailey Grossman, Seabury Hall, 19:07.95; 3. Gabriella Jenkins, Mililani, 19:21.05; 4. Kristin Ali Keith, Mililani, 19:25.05; 5. Kimberly Pugliese, Mililani, 19:25.85; 6. Sophie Curatilo, Moanalua, 19:34.30; 7. Tialana Greenwell, Honokaa, 19:39.05; 8. Clarie Hann, Maryknoll, 19:51.75; 9. Jessica Johnson, Kamehameha, 19:55.05; 10. Kelli Morrissey, 'Iolani, 19:56.15; 11. Jenna Wong, 'Iolani, 19:58.55; 12. Kyleigh Mann, Punahou, 20:01.75; 13. Julia Brand, Punahou, 20:08.00; 14. Kela Vargas, Hawaii Prepatory Academy, 20:11.15; 15. Breanne Ball, 'Iolani, 20:12.55; 16. Kelsey Waters, Leilehua, 20:13.05; 17. Shannon Whener, Maui High, 20:14.35; 18. Emily Evans, Hawaii Prepatory Academy, 20:18.15; 19. Kelsie Kobayashi, Waiakea, 20:21.40; 20. Amanda Ishikawa, Mid-Pacific, 20:28.65; 21. Chaylene Guinto, St. Francis, 20:32.15; 22. Jessica Kafer, Radford, 20:34.85; 23. Jaime Durso, Punahou, 20:37.10; 24. Noelani Mikami, Kamehameha, 20:44.70; 25. Tia Nakashima, Hawaii Baptist Academy, 20:46.00; 26. Heidi Nicholls, Hawaii Baptist Academy, 20:49.25; 27. Kaitlyn Chock, Waiakea, 20:57.50; 28. Awapuhi Lee, Kamehameha, 20:59.30; 29. Zoe Sims, Hawaii Prepatory Academy, 21:00.05; 30. Kacie Won, Punahou, 21:00.40; 31. Rachel Morihara, Leilehua, 21:01.75; 32. Courtney Garner, Mililani, 21:04.05; 33. Rachel Yadao, Maui High, 21:05.40; 34. Lauren Watanabe, Roosevelt, 21:06.55; 35. Liana Dollar, Kamehameha, 21:09.45; 36. Chelsea Chan, Hawaii Baptist Academy, 21:09.75; 37. Athena Oldfather, Honokaa, 21:09.85; 38. Grace Choe, Makua Lani, 21:14.55; 39. Cyan Agena, Kamehameha, 21:16.20; 40. Shalila De Bourmon, Hilo High, 21:16.70; 41. Taylor Sinn, Mililani, 21:17.10; 42. Kimiko Matsuda-Law, University High, 21:17.20; 43. Charlene Valeriano, Campbell, 21:18.40; 44. Justine Malek, Seabury Hall, 21:21.70; 45. Rhiannon Cleveland, Leilehua, 21:22.85; 46. Monica Woolley, Punahou, 21:26.45; 47. Natasha Abadilla, Waimea, 21:28.40; 48. Bronte Kaneakua, Kamehameha-Hawaii, 21:28.40; 49. Taylor Suwa, Mililani, 21:29.00; 50. Melanie Ulrich, Hawaii Prepatory Academy, 21:29.60.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
AT UNIVERSITY OF NEVADA-RENO
Women 5K run
Team results: 1. New Mexico State, 1:37:55.90; 2. Utah State, 1:40:41:90; 3. Nevada, 1:40:52.50; 4. Idaho, 1:41:36.20; 5. Fresno State, 1:43:18.70; 6. Boise State, 1:43:42.90; 7. Hawaii, 1:44:47.70; 8. San Jose State, 1:47:12.50; 9. Louisiana Tech, 2:21:26.70
Individual results: 1. Courtney Schultz, New Mexico St., 19:11.4; 2. Camille Schultz, New Mexico St., 19:12.4; 3. Teegan Schoch, Idaho, 19:16.0; 4. Jessie Chugg, Utah St., 19:34.5; 5. Jordan Burke, Nevada, 19:35.9
Top UH runners: 24. Jessica Forrester, 20:33.2; 31. Liisa Cushing, 20:47.5; 36. Ashley Aitken, 20:58.4; 41. Mariana Monasi, 21:09.3; 46. Tava Tedesco, 21:19.3

PACIFIC WEST CHAMPIONSHIPS
AT SAN FRANCISCO, CALIF.

Men's 8K run
Team results: 1. Academy of Art, 20; 2. Brigham Young-Hawaii, 51; 3. Hawaii Pacific, 76; 4. UH-Hilo, 97; 5. Notre Dame de Namur, 130; 6. Grand Canyon, 133; 7. Chaminade, 177.
Individual results: 1. Amos Maru, Academy of Art, 25:17.0; 2. Daveson Marindich, Academy of Art, 25:48.8; 3. Brendan McMaster, Brigham Young-Hawaii, 26:09.2; 4. Simon Mutai, Academy of Art, 26:09.7; 5. Spencer Deavilla, Brigham Young-Hawaii, 26:10.7; 6. Kennedy Kurgat, Academy of Art, 26:13.8; 7. Geoffrey Cheriyot, Academy of Art, 26:17.0; 8. Dany Malley, Hawaii Pacific, 26:32.2; 9. Stefano Barbis, UH-Hilo, 26:34.2; 10. Luke Graesser, Brigham Young-Hawaii, 26:41.4.
Women's 5K run
Team results: 1. Brigham Young-Hawaii, 22; 2. Hawaii Pacific, 42; 3. UH-Hilo, 99; 4. Academy of Art, 104; 5. Grand Canyon, 126; 6. Notre Dame de Namur, 151; 7. Chaminade, 154.
Individual results: 1. Quinn Horochuk, Hawaii Pacific, 18:53.8; 2. Lacey Krout, Brigham Young-Hawaii, 19:01.7; 3. Lacee Kurtz, Brigham Young-Hawaii, 19:12.8; 4. Katherine Buxton, Brigham Young-Hawaii, 19:24.5; 5. Michelle Lundh, Hawaii Pacific, 19:28.6; 6. Allison Shamrell, Brigham Young-Hawaii, 19:30.0; 7. Danielle Anderson, Brigham Young-Hawaii, 19:31.4; 8. Irinel Zamfir, Academy of Art, 19:32.1; 9. Kirsta Andrew, UH-Hilo, 19:37.7; 10. Nina Hagemann, UH-Hilo, 19:43.8.