Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Tuesday, August 25, 2009

CALENDAR

Today

VOLLEYBALL

OIA Red East: Kalani at Kahuku, McKinley at Moanalua, Farrington at Roosevelt, matches begin 15 minutes after the conclusion of 5 p.m. JV game.

OIA Red West: Waianae at Leilehua, Pearl City at Campbell, Radford at Aiea, matches begin 15 minutes after the conclusion of 5 p.m. JV game.

 

;*;*;*

               

     

 

STAR-BULLETIN FOOTBALL TOP 10

        The Top 10 high school football teams as voted on by coaches and media from around the state. First-place votes in parentheses. Ten points for first-place votes, nine for second, eight for third, etc.
       

 

       

       

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
TEAM, RECORDLAST GAMENEXT GAMEPTS.PVS.
1. Saint Louis (20), 2-0beat Kaimukiat Leilehua2631
2. Kahuku (6), 2-0beat Punahouat Kailua2442
3. Kamehameha, 2-0beat Kailuaat Waianae2035
4. Punahou, 0-1lost to Kahukuat Mililani1663
5. (tie) Mililani, 2-0beat Leilehuavs. Punahou13710
5. (tie) Waianae, 1-1beat Kapoleivs. Kamehameha1378
7. Farrington, 1-0none last weekat Roosevelt1276
8. Leilehua, 1-1lost to Mililaniat St. Louis1034
9. Castle, 2-0beat 'Iolanivs. Kaimuki54
10. Kapolei, 1-1lost to Waianaeat 'Iolani267

       

       

» Also receiving votes: 'Iolani 13, Pac-Five 7, Baldwin 2, Radford 2, Campbell 1

       

» No longer in top 10 (previous rank): 'Iolani (No. 9).

       

               

     

 

STAR-BULLETIN GIRLS VOLLEYBALL TOP 10

        The Top 10 high school girls volleyball teams as voted on by coaches and media from around the state. First-place votes in parentheses. Ten points for first-place votes, nine for second, eight for third, etc.
       

 

       

       

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
TEAM, RECORD NEXT MATCHPTS.PVS.
1. Punahou (4), 0-0 vs. Le Jardin94
2. Kamehameha (6), 0-0vs. St. Francis88
3. 'Iolani, 0-0 vs. University81
4. Kahuku, 0-1 vs. Kalani70
5. Waiakea, 0-0 at St. Joseph47
6. Moanalua, 1-0 vs. McKinley45
7. Farrington, 1-0 at Roosevelt33
8. Hawaii Baptist, 0-0 vs. Hawaiian Mission30
9. KS-Maui, 0-0 vs. Lahainaluna25
10. Word of Life, 0-0 Hawaii Invitational10

       

       

» Also receiving votes: Aiea 5, Maryknoll 4, Molokai 3, University 3, Mililani 2, Kamehameha-Hawaii 2, Pearl City 2.

       

;*;*;*

 

BOXING

Fight Schedule

National TV in parentheses
Thursday
At Seminole Hard Rock Hotel and Casino, Hollywood, Fla. (ESPN2), Juan Urango, Cooper City, Fla., vs. Randall Bailey, Miami, 12, for Urango's IBF light welterweight title; Tavoris Cloud, Tallahassee, Fla., vs. Clinton Woods, Britain, 12, for the vacant IBF light heavyweight title. .

Friday
At Halle, Germany, Victor Emiliano Ramirez, Argentina, vs. Marco Huck, Germany, 12, for Ramirez's WBO cruiserweight title; Karo Murat, Germany, vs. Lorenzo Di Giacomo, Italy, 12.

At Quik Trip Park, Grande Prairie, Texas, Jesus Soto-Karass, Mexico, vs. Edvan Dos Barrios, Miami, 10, welterweights; Mikey Garcia, Oxnard, Calif., vs. Carlos Rivera, Oldsmar, Fla., 10, featherweights.

At Blaisdell Center, Honolulu, Brian Viloria, Waipahu, Hawaii, vs. Jesus Iribe, Mexico, 12, for Viloria's IBF light flyweight title.

 

GOLF

USGA U.S. Amateur Scores

At Tulsa, Okla.
First round, c-Cedar Ridge Country Club, par 70; s-Southern Hills Country Club

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
s-Tim Jackson33-35—68
c-Cameron Tringale34-35—69
c-John Peterson34-35—69
c-Matthew Broome35-34—69
c-Will Strickler33-36—69
c-Jonathan Fly34-36—70
c-Jordan Russell36-34—70
c-Justin Bardgett35-35—70
c-Mike Sorenson35-35—70
s-s-Patrick Duncan Jr34-36—70
c-Scott Langley36-34—70
s-Andrew Funk35-36—71
c-Brett Kanda35-36—71
c-Brian Harman36-35—71
s-Byeong-Hun An34-37—71
c-Chris Wolfe36-35—71
c-Hao-Sheng Hsu36-35—71
c-James Sacheck38-33—71
c-John-Tyler Griffin33-38—71
s-Mark Anderson35-36—71
c-Nico Geyger34-37—71
c-Rickie Fowler36-35—71
c-Tom Whitney35-36—71
c-Travis Woolf36-35—71
c-Alex Moon35-37—72
c-Amory Davis37-35—72
c-Barrett Kelpin38-34—72
s-Bud Cauley37-35—72
c-Cameron Wilson35-37—72
c-Corey Nagy34-38—72
s-Dan Woltman36-36—72
c-David Lingmerth35-37—72
c-David Sheman36-36—72
c-Dustin Morris35-37—72
s-Eric Steger38-34—72
c-Gunner Wiebe36-36—72
c-Kevin Tway36-36—72
c-Mitchell McLeroy36-36—72
c-Patrick Rada35-37—72
c-Trent Karlik37-35—72
c-Zach Barlow35-37—72
c-Alex Ching39-35—74
s-Sam Cyr 43-40—83

 

PADDLING

Outrigger Canoe Race

At Kailua Bay
Long course open
1. Outrigger 1, 2:01:12; 2. Outrigger 2, 2:04:08; 3. Kailua 1, 2:04:54; 4. Lanikai 1, 2:08:21; 5. Kailua 2, 2:12:43; 6. Healani 2, 2:15:58; 7. Lanikai 2, 2:16:13; 8. Kailua 3, 2:25:42; 9. Outrigger 4, 2:28:11; 10. Outrigger 3, 2:29:10.
11. Honolulu Fire, 2:31:47; 12. Lanikai 3, 2:32:31; 13. Waikiki Surf Club, 2:37:34; 14. Kaneohe, 2:39:17; 15. Healani 3, 2:40:43; 16. Ka Mamalahoe 2, 2:41:12; 17. Ka Mamalahoe 3, 2:44:44; 18. Kai Oni 2:55:25; 19. Kamehameha 1, 2:57:27; 20. Alapa Hoe, 3:19:57.
Short course
Novice: 1. Lanikai 6, 1:24:07; 2. Kailua 7, 1:29:52; 3. New Hope 1, 1:34:25.
18 and under: 1. Kailua 8, 1:29:56.
40 and over: 1. Lankai 5, 1:18:16; 2. Healani 1, 1:22:09; 3. Kailua 4, 1:22:21.
50 and over: 1. Kailua 5, 1:19:32; 2. Kailua 6, 1:23:53; 3. Keahiakahoe 1, 1:30:05.
55 and over: 1. Waimanalo 2, 1:24:33; 2. New Hope 6, 1:52:11.
60 and over: 1. Keahiakahoe 2, 1:39:01; 2. Lanikai 7, 1:57:50.
65 and over: 1. Anuenue 1:40:58; 2. Kailua 10, 1:49:55.
Mixed 55 and over: 1. Kailua 9, 1:36:25; 2. Keahiakahoe 3, 1:41:36; 3. Lanikai 5, 1:48:03.

 

SKATING

Sunburn Classic

At Aala Skate Park
13 and under: 1. Dillon Kugle 45; 2. Kalani David 43; 3. Gabriell Gaigin 38; 4. Joe Bird 33; 5. Christian Toves 30.
14-17: 1. Lionel Deguzman 50; 2. Jared Tomi 45; 3. Jordan Broceras 36; 4. Tyler Maratta 20; 5. Justin Zorn 16.
18 and over: 1. Jason Park 55; 2. Mikey Albert 54; 3. Yohei Miyazaura 37; 4. Todd Dunlop 35; 5. Grant McCartney 30.
Sponsored: 1. Larry Upchurch 50.5; 2. Bronson Sterling 49; 3. Brian Wyland 43; 4. Shota Kubo 39; 5. Brandon Kays 38.5.