Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Tuesday, July 28, 2009

CALENDAR

Today

BASEBALL

Hawaii Collegiate League: Championship tournament,9 a.m., noon and 3 p.m., Mililani High School.

GOLF

HSWGA Hawaii State Amateur Stroke-Play Championship: First round, Mid-Pacific Country Club.

TENNIS

Kailua Night Doubles: Qualifying, 6 and 7:15 p.m., Kailua Racquet Club.

OUT THERE

Manu O Ke Kai Ocean Challenge

Sunset Beach to Haleiwa

OC-1

Men

Open

1. Tyson Poppler, 57.23. 2. Jace Faufata, 57.35. 3. Bobo Tantog, 58.28.

19-under: 1. Wade Applebaum, 1:15.43. 2. Brennan Souza, 1:16.42. 3. Rocco Tramontano, 1:20.29.

20-29: 1. Nicholas Ho, 1:00.49. 2. Julian Wicker, 1:00.59. 3. Keizo Gates, 1:00.38. 4. Spencer York, 1:00.39. 5. Seth Ramolete, 1:02.02. 6. Alfred Van Geison, 1:07.12. 7. Michael Witt, 1:07.43. 9. Tyson Rodrigues, 1:09.12. 9. Albert Santos, 1:15.29.

30-39: 1. Kane Pai, 1;08.45. 2. Joseph O'Malley, 1:09.36. 3. Tim Vierra, 1:12.22. 4. Derf Ibrao, 1:26.14. 5. David Fuga, 1:40.45. 6. Manford Realin, 1:52.48.

40-49: 1. Ama Amantiad, 1:00.3. 2. DJ Oga, 1:02.05. 3. Charlie Tantog, 1:02.48. 4. Patrick Aweau, 1:05.48. 5. Wendell Balai, 1:06.11. 6. Danny Sanchez, 1:06.48. 7. Eulogio Mangasar Jr., 1:15.43. 8. Kip Mizushima, 1:26.03. 9. Keith Daniel, 1:26.30. 10. Alan Matsumuro, 1:26.32.

50-59: 1. Mike Sullivan, 1:09.42.

Kupuna: 1. Jim Peerson, 1:50.10. 2. Manny Realin, 1:52.10.

OC-2

Women

1. Bridget Bourdeau-Laurie Balalio, 1:50.05.

Mixed

1. Kelly Foster-Lia Chun, 1:02:39. 2. Steve Whittaker-Laura Whittaker, 1:13.51.

Surfski

Women

1. Rachel Orange, 1:13.56.

Men

1. Ray Connelly, 59.25

Standup Paddleboard

Women

12-6: 1. Monique Mironesco, 1:32.39. 2. Marg Takabayashi, 1:47.47. 3. Shana Kaplan, 2:08.55. 4. Carolyn Pacheco, 2:17.57. 5. Alexia Lopez, 2:27.44. 6. Lisa Hyatt, 2:27.57.

14-0: 1. Ivy Blomfield, 1:33.29. 2. Kim Celebre, 1:40.13.

Men

12-6: 1. Bodo Van Der Leeden, 1:20.07. 2. Jay Oku, 1:30.42. 3. Benjamin Ancheta, 1:31.55. 4. Vincent Brady, 1:32.02. 5. Asa Chun, 1:36.54. 6. Brent Claunan, 1:38.22. 7. Alex Peach, 1:45.30. 8. Vincent Grico, 1:51.57.

14-0: 1. Damon Ancheta, 1:24.10. 2. Byron Valdez, 1:28.04

16-0: Christopher Caldeira, 1:12.42. 2. Blake McElheny, 1:34.41. 3. Jeff Stockton, 1:36.30.

Chun's to Waimea Bay Swim

Female

Overall: 1. Kimberlee Cadell 35:32.7; 2. Kate Costello 35:37.2; 3. Rachel Randall 35:57.3.

11-12: 1. Rebecca Walton 37:54.8; 2. Katie Dalgamouni 44:18.2; 3. Michaela Whitfield 48:47.6.

13-14: 1. Sara Kahanamoku 37:24.3; 2. Summer Harrison 37:49.1; 3. Corrine Shigeta 37:50.6.

15-19: 1. Mackenzie Miller 36:55.3; 2. Michelle Dudley 39:10.1; 3. Sarah Hennies 39:39.8.

20-24: 1. Jenna Sheeley 38:43.6; 2. Jennifer Glasgow 41:59.8; 3. Emily King 42:12.5.

25-29: 1. Kristin Simunovich 41:37.2; 2. Patricia Havey 42:09.6; 3. Makena Mason 44:52.6.

30-34: 1. Rae Flanagan 41:59.0; 2. Meredith Kuba 45:28.4; 3. Ashley King 45:29.1.

35-39: 1. Miki David 37:42.4; 2. Michelle Simmons 40:50.4; 3. Kelly Gleason 44:26.7.

40-44: 1. Katherine Nichols 40:27.7; 2. Debi Merwick 45:35.6; 3. Arnslie Mackovjak 47:58.8.

45-49: 1. Ellen Argo 42:04.7; 2. Jeaneen Heldt 44:26.1; 3. Denise Webb 46:22.3.

50-54: 1. Laurie Foster 44:01.9; 2. Anne Perry 47:42.9; 3. Naomi Fukutomi 48:56.7.

55-59: 1. Denise Everitt 44:13.4; 2. Laurie Loomis 51:39.6; 3. Valisa Saunders 52:42.3.

60-64: 1. Betty Ann Barnett 41:18.0; 2. Sui-Lan Ellsworth 43:40.5.

65-69: 1. Jane Kirton 55:28.7; 2. Kathleen Quinn 55:45.7.

Military: 1. Amy Cocanour 43:38.1; 2. Heidi McKenna 50:00.0; 3. Jennifer Larish 51:21.0.

Male

Overall: 1. Kacy Johnson 29:54.8; 2. John Flanagan 30:07.5; 3. Eric Diulio 32:41.0.

11-12: 1. Kevin Frifeldt 37:38.5; 2. Jakob Dewald 45:00.8; 3. Jonah Kaniho 45:55.4.

13-14: 1. Sean Terada 37:47.3; 2. Chance Usrey 41:16.3; 3. Curtis Frifeldt 42:07.0.

15-19: 1. Kevin Moy 33:47.9; 2. Jason Frifeldt 34:24.9; 3. Aukai Gilliland 34:53.1.

20-24: 1. Steve Allnutt 32:43.0; 2. Benjamin Rachlin 35:32.7; 3. Quentin Walsh 40:36.3.

25-29: 1. Evan Scott 37:24.9; 2. Khalil Sharif 38:30.1; 3. Paulo Borges 40:52.2.

30-34: 1. Shawn Williamson 34:53.2; 2. Robert O'Conner 36:48.7; 3. Brian Denaro 38:27.3.

35-39: 1. Quinn Carver 34:26.7; 2. Will Yamomoto 35:01.2; 3. Ryan Leong 35:10.3.

40-44: 1. Tom Lileikis 33:58.2; 2. Lou Ortiz 37:23.1; 3. Michael Coyle 38:51.8.

45-49: 1. Mark Miller 37:27.4; 2. Russell Iwamura 38:06.0; 3. Brian Fukutomi 41:47.9.

50-54: 1. Stefan Reinke 35:04.9; 2. Mark Williams 37:25.8; 3. Dave Johnson 41:02.6.

55-59: 1. Ward Saunders 40:46.6; 2. Stan Kobayashi 40:52.8; 3. John Platt 42:57.0.

60-64: 1. Bruce Sloan 39:44.6; 2. Norm Scott 43:50.1; 3. John Dorr 44:39.0.

65-69: 1. David Nottage 46:06.2; 2. James Hoffman 47:37.9; 3. Schuyler Cole 52:58.5.

70 and over: 1. Ernie Leskovitz 43:20.6; 2. Vernon Knight 52:44.7; 3. Jim Zachary 1:07:49.0.

Military: Andrew Kopacz 35:00.6; 2. Thomas Anderson 37:20.0; 3. Colin Chinn 38:04.5.

BOWLING

Hawaii TV Bowling

At Aiea Bowl

High qualifier: Keith Hiyane/Jon Kurashige.

High individual series: Keith Hiyane.

High individual game: Jason Kuromoto.

First stepladder match: Gary Naone/Louie Ortiz def. Lance Kim/Toby Sambueno.

Second stepladder match: Mike Asuncion/Mike Kato def. Gary Naone/Louie Ortiz.

Third stepladder match: Jared Hayashi/Jerret Mizo def. Mike Asuncion/Mike Kato.

Fourth stepladder match: Chad Horiuchi/Tony Reyes def. Jared Hayashi/Jarret Mizo.