Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Monday, June 22, 2009

Today

GOLF

Oahu Country Club Women's Invitational: 7:30 a.m.

 

Bulletin Board

Basketball

National Junior Basketball: Summer tournament July 15-19, registration deadline July 1. Fall participation season for boys and girls ages 9-15 runs from August 28-October 30. Open registartion and assessments June 27 at Kaimuki Recreation Center Gym, 1 p.m.; cost is $75.

For more information, call Matt Tsukazaki 721-2727

Polo

Honolulu Polo Club: Games at Waimanalo Field across from Bellows Beach every Sunday through October 25, 2:30 p.m. For more information, visit http://www.honolulupolo.com.

 

CRICKET

Honolulu Cricket Club

At Kapiolani Park

Underdog Billionaires 134, Royal Lions 96

Top batsmen—UB: Ragu Vijayakumar 37 runs; Raghu Srinvasan 27; Danny Lovell 23. RL: Misa Tupou 29; Sachin Shah 23.

Royal Lions 162, Sloggers 158

Top batsmen—SL: Travis Wilkinson 53 runs. RL: Sachin Shah 40; Mark Berwick 35; Misa Tupou 27.

 

HIGH SCHOOL

HMSA Kaimana Scholarship Awards

OIA

School winners

Red Division—1. Moanalua; 2. Waipahu; 3. Waianae

Blue Divison—1. Radford; 2. Kalani; 3. Roosevelt

White Division—1. Anuenue; 2. Waialua; 3. Kalaheo

Individual awards

Vinson Diep, Kalani—cross country, track

Amy Hunt, Mililani—Cross country, track

Pengyu Li, Kaimuki—tennis

Chelsy Okuma, Kaiser—basketball, cross country, soccer, softball, track, volleyball

Lalo Respicio, Campbell—baseball, football, soccer, track

Aubree Shipman, Kalaheo—swimming, volleyball

ILH

School winners

Division 1—1. Kamehameha; 2. Punahou; 3. Maryknoll

Division II—1. Hawaii Baptist; 2. Christian Academy; 3. La Pietra

Individual awards

Morganna Hayes, Mid-Pacific—paddling, tennis

Hannah Ishida, Punahou—paddling, water polo

Farrah Madanay, Punahou—basketball, cross country, track

Hannah Noelle Ross, Mid-Pacific—basketball, paddling, track, volleyball

Stefanie K. Sueda, Hawaii Baptist—basketball, softball

Ryan K. Yamada, 'Iolani—cross country, wrestling

MIL

School winners

Division I—1. King Kekaulike; 2. Lahainaluna; 3. Baldwin

Division II—1. Kamehameha-Maui; 2. Seabury Hall; 3. Hana

Individual awards

Shyanne Lecker-Agnew, Hana—volleyball, wrestling

Colton R. Manley, Molokai—cross country, wrestling

Jackie Owens, Lahainaluna—tennis

KIF

School winners—1. Island; 2. Waimea; 3. Kapaa

Individual awards

Benjie Allan Sevilleja Baclig, Waimea—bowling, cross country, paddling, swimming, track

Caralyn Broyles, Waimea—cross country, track

Elisabeth S. Young, Kauai—cross country, track

BIIF

School winners—1. Keaau; 2. Hilo; 3. Konawaena

Individual awards

Daniel Keo Okubo, Waiakea—cross country, soccer, track

Jake Shiraki, Honokaa—cross country, soccer

Malia Tanaka, Konawaena—basketball, cross country, soccer, tennis, track

 

HUI WA'A PADDLING

Kalihi Kai Regatta

At Keehi Lagoon

Team standings

AAA: 1. Manu O Ke Kai 60; 2. Koa Kai 43; 3. Na Keiki O Ka Mo'i 38.

AA: 1. Waikiki Beach Boys 65; 2. Kaneohe 59; 3. Lokahi 26; 4. 'Alapa Hoe 20; 5. Kamehameha 16; 6. Waikiki Yacht Club 12.

A: 1. North Shore 23; 2. Ka Mamalahoe Canoe Club 14; 3. Kalihi-Kai 13; 4. Kumulokahi-Elks 10; 5. Pukana O Ke Kai 8; 6. I Mua 5; 7. Kai Poha 3; 7. Windward Kai 3; 9. Hawaiian Outrigger Canoe Cult 2.

Race results

Specials: 1. Kumulokahi-Elks (Jeremy Stevens, Barbi Hope, David Pagan, Paris Bothelo-Jamoraban, Dane Kaluhiwa, Kayla Uyeshiro, Mariah Murdock-Sharpsteen) 2:21.38; 2. Kai Poha 2:22.43; 3. Kamehameha 2:51.89; 4. Kaneohe 3:18.92.

Girls 12: 1. Kaneohe (Mahealani Rowland, Kapua Fernandez, Kellie Louis, Breaun Telefoni, Cheyenne Espinda, Wendilee Domingo) 2:32.33; 2. Na Keiki O Ka Mo'i 2:39.69; 3. I MUa 2:43.55; 4. Hawaiian Outrigger 2:45.32.

Boys 12: 1. Kaneohe (Keawe Long III, Spencer Sproat, Kekai Kamahoahoa, Kamahao Spencer, Brando Cockett-Kipapa, Dylan Char) 2:50.35; 2. Kaihi-Kai 3:15.36; 3. Koa Kai 5:56.51.

Girls 13: 1. Kumulokai-Elks (Kaylynn Palama, Brandi Pascua, Maluhia Moses, Kaunoe Ganal, Justyce Pascua, Keakealani Kaluhiokalani) 2:20.96; 2. Manu O ke Kai 2:32.55; 3. Koa Kai 2:34.71; 4. Kaneohe 2:39.45.

Boys 13: 1. Kaneohe (Corey Lau Jr., Dustin Ramil-Rivera, Eric Alabanza, Axell Silen, Keahi Aoyagi, Kapua Saizon) 2:14.95; 2. Koa Kai 2:16.57; 3. Kumulokahi-Elks 2:21.57; 4. Na Keiki O Ka Mo'i 2:49.80.

Girls 14: 1. Kamehameha (Maryna Feldberg, Natasha Travens, Raven Howser, Emerald Bagay, Clara Schlieman, Megan Kono) 2:32.94; 2. Koa Kai 2:35.36; 3. Na Keiki O Ka Mo'i 2:37.25; 4. Kaneohe 2:42.86.

Boys 14: 1. Na Keiki O K Mo'i (Kamalei Arruda, Aukai Branco, Jarrin Canionero, Nainoa Opunui, Alaka'i Kayhane-Kaaekuahiwi, Josh Williams) 2:11.33; 2. Kaneohe 2:11.79; 3. Koa Kai 2:16.97; 4. Kumulokahi-Elks 2:31.54.

Mixed boys and girls 12: 1. 'Alapa Hoe (Ryan Sanford, TJ Bajarin, Randon Tuitama, Britni Abrigo, Jessica Mateo, Brandee Anglin) 2:24.96; 2. Kaneohe 2:34.83; 3. Manu O ke Kai 2:35.57; 4. Kalihi-Kai 2:56.10.

Mixed novice B: 1. Lokahi (Daniel Breault, Kathy Murray, Debbie Clark, Rich Balancio, Melissa Nguyen, Bailey Kochersperger) 2:06.71; 2. Ka Mamalahoe 2:09.03; 3. Kaneohe 2:10.09; 4. Pukana O Ke Kai 2:12.04.

Women novice B: 1. North hore (Mahina Caicedo, Shirlye Shivhon, Kari Replogle, Christen McMahon, Rachel Gilmartin, Shannon Wood) 2:28.48; 2. Waikiki Beach Boys 2:29.20; 3. I Mua 2:32.33; 4. Kanohe 2:33.55.

Women golden masters 55: 1. Manu O Ke Kai (Susan Luehrs, Yolanda Racca, Donna Machado, Gloria Andersen, Lyndy Gasior, Sundra Ornellas) 5:04.34; 2. North Shore 5:12.88; 3. Ka Mamalahoe 5:13.46; 4. Kai Poha 5:14.08.

Men golden masters 55: 1. Koa Kai (Dan Gagich, Kaena Kim, Benjamin Ancheta, Dickie Chow, Jeffery Tario, Bill King) 4:02.98; 2. Lokahi 4:16.29; 3. Ka Mamalahoe 4:24.56; 4. Manu O Ke Kai 4:29.00.

Women grand masters 60: 1. Manu O Ke Kai (Peggy Cutting, Kay Bauman, Darlene Heck, Marilyn Schoenke Basham, Dawn Peerson, Lee Higgins) 5:32.86; 2. Na Keiki O Ka Mo'i 5:46.20.

Men grand masters 60: 1. Lokahi (Marshall Giddens, Wayne Babineau, Randy Fernandez, Mort Watson, Joe Mastrantonio, Larry Sakagawa) 4:18.36; 2. Manu O Ke Kai 4:21.68; 3. Windward Kai4:48.22; 4. Kai Poha 4:54.21.

Senior women masters 50: 1. North Shore (Folly Murdock, Kimberly Walsh, Jane Duncan, Donna Moore, Deidre M. Erickson, Barbara Fisher) 4:37.38; 2. Kaneohe 4:42.71; 3. Waikiki Yacht Club 4:44.47; 4. Manu O Ke Kai 4:59.87.

Mixed masters 55: 1. Ka Mamalahoe (Christine Nishi, Charlotte Meyer, Nola Faria, Michael Tosaki, Scott Thompson, Ted Kunishige) 4:20.28; 2. Manu O Ke Kai 4:30.27; 3. Koa Kai 4:30.93; 4. North Shore 4:38.36.

Senior men masters 50: 1. Lokahi (Michale Cushnie, Walter Oshiro, Rodney Ouchi, Mark Inouye, Daniel Ellis, Lance Ponce) 3:59.47; 2. Waikiki Yacht Club 4:20.28; 3. Na Keiki O Ka Mo'i 4:23.95; 4. Ka Mamalahoe 4:31.08.

Mixed grand masters 60: 1. Manu O ke Kai (Jim McKinney, Marilyn Schoenke Basham, Randy Sanborn, Joe Scallon, Kay Bauman, Peggy Cuttin) 5:18.78; 2. Koa Kai 5:20.80; 3. Lokahi 5:33.65; 4. Na Keiki O Ka Mo'i 5:46.89.

Senior mixed masters 45: 1. Koa Kai (Galen Chase, James Fabrigas, Audrey Lee, Danette Amoy, Michelle Wedemeyer, Ron Ogino) 4:46.99; 2. North Shore 4:50.69; 3. Kamehameha 4:57.10; 4. Kaneohe 4:59.80.

Men novice B: 1. Waikik Yacht Club, (Paul Lacuesta, Kazuhiro Maruko, Jim Galendez, Bret Harper, Colin Anderson, Hiram Hirai) 4:10.11; 2. Waikiki Beach Boys 4:15.11; 3. Kamehameha 4:17.23; 4. Na Keiko O Ka Moi 4:17.81.

Girls 15: 1. Pukana O Ke Kai, (Court Ramon, Tita Tuiloma, Desiree Jumawan, Shana Baclaan, Makana Kane, Shas Maave-Sefo) 5:04.15; 2. Alapa Hoe 5:24.67; 3. Kalihi Kai, 5:33.82; 4. Na Keiki O Ka Moi, 5:37.15.

Boys 15: 1. Na Keiki O Ka Moi, (Cole Kaaekuahiwi-Pavao, Cody Pila, Kamalei Arruda, Alakai Kauhane-Kaaekuahiwi, Aukai Branco, Josh Williams) 4:27.33; 2. Koa Kai 4:28.69; 3. Kaneohe 4:34.66; 4. Manu O Ke Kai 5:26.31.

Girls 16: 1. Kaneohe, (Teresa Rogers, Dayna Lau, Tawnie Skaggs, Kahea Anderson, Taylor Bertelmann-Ching, Yuko Ueda) 5:14.01; 2. Manu O Ke Kai 5:21.00; 3. Na Keiki O Ka Moi 5:22.67; 4. Kamehameha 5:23.13.

Boys 16: 1. Na Keiki O Ka Moi, (Rod Mahuiki, Kawika Nunes, Alii Popa, Cole Kaaekuahiwi-Pavao, Cody Pila, Elijah Valdez) 4:02.75; 2. Kaneohe 4:17.97; 3. Manu O Ke Kai 4:20.45; 4. Koa Kai 4:24.44.

Girls 18: 1. Alapa Hoe, (Terrie Jean Ohelo, Alexis Gaui, Markie Belmodis, Ariel Mateo, Sophia Chun, Jas Parish) 4:49.45; 2. Kaneohe 4:52.12; 3. Kumulokahi-Elks 4:54.11; 4. Kamehameha 4:56.01.

Women novice A: 1. Waikiki Beach Boys, (Kathryn Stanaway, Amber Guillory, Nicolette Rowe, Leah Lawyer, Akoi Pada, Annett Wichman) 4:32.90; 2. Kaneohe 4:51.45; 3. Kalihi Kai 4:57.77; 4. Manu O Ke Kai 5:02.66.

Boys 18: 1. Kaneohe, (Kelii Leoiki-Mutch, Kamu Leoiki-Mutch, Nainoa Kahale, Kepa Souza, Kealii Paaoao, Kahoalii Keahi-Wood) 8:15.17; 2. Koa Kai 8:19.74; 3. Manu O Ke Kai 8:52.73; 4. Alapa Hoe 9:22.55.

Men novice A: 1. Waikiki Beach Boys, (Elton Dubois, David Sischo, Nic Van Der Lee, Shawn Pea, Joe Martin, Joe Giovannini) 7:51.46; 2. Alapa Hoe 8:13.47; 3. Kamehameha 8:23.64; 4. Lokahi 8:23.64.

Women freshmen: 1. Waikiki Beach Boys, (Meredith Takara, Sandra Vajcs, Cherie Lee, Lisa Kopacz, Katy Grubbs, Susannah Johnson) 9:07.42; 2. Koa Kai 9:17.76; 3. Waikiki Yacht Club 10:04.52; 4. Alapa Hoe 10:22.93.

Men freshmen: 1. Waikiki Beach Boys, (Christopher Veith, Jan Tillmann, Dane Keohohou, Vitcor Bovino-Agostini, Patrick Switzer, Kawika Nash) 7:45.68; 2. Manu O Ke Kai 8:03.58; 3. Pukana O Ke Kai 8:28.05; 4. Windward Kai 8:47.63.

Women sophomore: 1. Waikiki Beach Boys, (Kimberly Ivey, Raye Powell, Andrea Messer, Jen Polcer, Andrea Ignacio, Rachel Bruntsch) 8:36.64; 2. Na Keiki O Ka Moi 9:29.50; 3. Manu O Ke Kai 9:34.74; 4. North Shore 9:46.75.

Men sophomore: 1. Manu O Ke Kai, (Derf Ibrao, Paki Lagunte, Robert Pactol, David Fuga, Freddy Keomaka, Jacob Sensano) 8:10.98; 2. Kamehameha 8:14.67; 3. Waikiki Beach Boys 8:19.60; 4. Hawaiian Outrigger Canoe Club 8:35.74.

Women senior: 1. Waikiki Beach Boys, (Kaui Pelekane, Andrea Messer, Jen Polcer, Rachel Bruntsch, Kelsa Teeters, Dana Gorecki), 12:47.88; 2. Lokahi 14:19.83; 3. Manu O Ke Kai 14:43.48; 4. Alapa Hoe 16:26.46.

Men senior: 1. Waikiki Beach Boys, (Dane Keohohou, Victor Bovino-Agostini, Patrick Switzer, Raymon Orange, Patrick Nguyen, Franco Arango) 11:40.76; 2. Manu O Ke Kai 11:51.42; 3. Lokahi 12:23.40; 4. Kaneohe 12:25.84.

Women masters 40: 1. Waikiki Beach Boys, (Kehau Ching, Julia Compton, Leah Miller, Paulette Rowe, Joan Bennet, Laura Isola) 9:17.80; 2. North Shore 9:31.58; 3. Manu O Ke Kai 9:46.89; 4. Na Keiki O Ka Moi 9:54.97.

Men masters 40: 1. Manu O Ke Kai (Henry Lopez, DJ Oga, Greg Pavao, Brian Amantiad, Richard Moore, Moku Sanborn) 7:44.39; 2. Koa Kai 8:01.50; 3. Waikiki Beach Boys 8:14.82; 4. I Mua 8:28.04.

Women open four: 1. Waikiki Beach Boys, (Dana Gorecki, Kelsa Teeters, Kaui Pelekane, Laura Birse) 4:27.62; 2. Kalihi Kai 4:33.22; 3. Lokahi 5:15.35; 4. Kai Poha 5:25.38.

Men open four: 1. Kaneohe, (Seth Ramolete, Micah Apo, Philip Kaniho, Keoni Anderson) 4:05.99; 2. Na Keiki O Ka Moi 4:27.44; 3. Kalihi Kai 4:29.72; 4. Alapa Hoe 4:33.09.

Mixed masters 40: 1. Waikiki Beach Boys, (Joan Bennet, Kehau Ching, Leah Miller, Maurice Cenal, Damon Sweazy, J Donovan) 4:13.07; 2. Koa Kai 4:13.93; 3. North Shore 4:16.63; 4. Manu O Ke Kai 4:17.60.

Mixed men and women: 1. Waikiki Beach Boys, (Rachel Orange, Jennifer Fukino, Polar Bear Lichowski, Jason Ignacio, Franco Arango, Steve Barta) 3:59.69; 2. Lokahi 4:04.56; 3. Kaneohe 4:09.23; 4. Ka Mamalahoe Canoe Club 4:09.65.

 

Leeward Kai Regatta

At Nanakuli Beach

AAA: 1. Lanikai 91; 2. Kailua 66; 3. Outrigger 58; 4. Hui Nalu 51; 5. Lanakila 45.

AA: 1. Healani 31; 2. Keahiakahoe 21; 3. Leeward Kai 16; 4. New Hope 8.

A: 1. Waimanalo 10; 2. Waikiki Surf Club 8; 3. Anuenue 7; 4. Makaha 6; 5. Pu'uloa Out 5; 6. Keola O Ke Kai 4; 7. Honolulu Pea CC 2; 8. Kai Oni 0.

Girls 12: 1. Outrigger, (Nicole Fong, Ellen Ashford, Kiele Schwinn, NIcole Wheatman, Amber Daniel, Kelley Heyer) 2:29.97; 2. Hui Lanakila 2:32.37; 3. Lanikai 2:32.64; 4. Hui Nalu 2:33.90.

Boys 12: 1. Lanikai, (Christopher Quinn, Alakai Freitas, Hunter Wasson, Anthony Isham Jr., Mala'e Wilcox, Brandon Markowski) 2:09.10; 2. Makaha 2:09.68; 3. Healani 2:11.26; 4. Keola O Ke Kai 2:14.11.

Mixed Boys and Girls 12: 1. Pu'uloa Outrigger, (Michael Mareko-Peneueta, Rennoldz Soares, Kassidy Lee, Amber Book, Isaiah Pasion-Adriano, Kaira Faye Lono) 2:21.01; 2. Keahiakahoe 2:21.54; 3. Leeward Kai 2:23.42; 4. Lanikai 2:26.29.

Girls 13: 1. Lanikai, (Tori Rooks, Claire Steinemann, Shelby Weitz, Liana Mayer, Heather Foti, Sawyer Henshaw) 2:05.84; 2. Kailua 2:14.11; 3. Hui Nalu 2:14.43; 4. Healani 2:20.01.

Boys 13: 1. Waimanalo (Lanakila Reis-Moniz, Travis Mundon, Po'okela Stephens, Ka'au Bradley, Sinjin Bradley, Dakota Lee) 1:59.56; 2. Hui Nalu 2:03.72; 3. Lanikai 2:04.21; 4. Kailua 2:06.01.

Girls 14: 1. Healani, (Kalena Arnold, Brenna Efta, Dovelyn Kakalia, Cheyenne Caouette, Joeleen Ortaleza, Jess Pontes) 2:29.81; 2. Kailua 2:30.39; 3. Outrigger 2:30.63; 4. Keahiakahoe 2:37.45.

Boys 14: 1. Lanikai, (Coburn Hopkins, Stavros Bessonoff, Keoni Monahan, Cole Caster, Aaron Madden, Ryley Ellis) 1:56.63; 2. Makaha 2:01.84; 3. Healani 2:04.74; 4. Keahiakahoe 2:10.50.

Women Novice B: 1. Lanikai, (Terry Zelko, Robin Lloyd, Courtney Gates, Karen Arthur, Jessica Trainor, Polly Slade) 2:04.86; 2. Healani 2:06.80; 3. Honolulu Pearl Canoe Club 2:13.05; 4. New Hope 2:13.70.

Mixed Novice B: 1. Hui Lanakila, (Eko Lapp, Scott Harvey, Arielle Kline, Jorge Peapealalo, Rachel Martin, Myron Kamihara) 1:55.75; 2. New Hope 2:04.27; 3. Waikiki Surf Club 2:04.75; 4. Outrigger 2:05.14.

Men Novice B: 1. Healani, (Christophe Jackson, Eddy Song, Bradley Centeno, Travis Morishige, Gary Atud, Kalei Rapoza) 3:55.62; 2. Lanikai 3:57.33; 3. Kailua 4:00.00; 4. Anuenue 4:10.16.

Girls 15: 1. Healani, (Shay Revuelto, Paoakalani Midro, Emily Kilthau, Kellie Mallari, Mariah Tandal, Kayla Hew Len) 4:55.29; 2. Kailua 5:07.48; 3. Leeward Kai 5:16.59; 4. Lanikai 5:18.08.

Boys 15: 1. Lanikai, (Cheyne Mench, Nick Abcarian, Matthew Mench, Keoni DePonte, Allen Pagan, Lincoln Liesemeyer) 4:00.54; 2. Kailua 4:02.57; 3. Outrigger 4:12.57; 4. Hui Nalu 4:17.77.

Girls 16: 1. Hui Nalu, (Francesca Diaz, Pualei Mookini-Oliveira, Kiana Otsuka, Megan Kwock, Emily Niederhauser, Kaci Uyehara) 4:40.96; 2. Keola O Ke Kai 4:49.94; 3. Outrigger 4:51.69, 4. Leeward Kai 4:52.79.

Boys 16: 1. Leeward Kai, (Kekoa Kau, Kalani Kaaa, Kainoa Philpotts, Daniel Rzonca, Dylan Kuewa, Dayne Van Gieson) 3:56.15; 2. Kailua 4:02.09; 3. Lanikai 4:08.17; 4. Healani 4:15.27.

Girls 18: 1. Waikiki Surf Club, (Ku'ulei Smith, Samantha Leong, Anna Koethe, Hannah Ross, Kalsie Holt, Makaloa Yim) 4:32.42; 2. Hui Lanakila 4:37.08; 3. Kailua 4:42.47, 4. Hui Nalu 4:44.00.

Boys 18: 1. Hui Nalu, (Kaihe Chong, Alex Loomis, Ridge Souza, BJ Campbell, Christian Dye, Nathan Loyola) 7:26.37; 2. Kailua 7:28.66; 3. Lanikai 7:44.14; 4. Outrigger 7:48.60.

Women Novice A: 1. Keahiakahoe, (Aria St. John Fitzgerald, Kathryn Payne, Jenna Ishii, Sarah Costa, Tammy Sanchez, Renee Eismueller) 4:23.26; 2. Hui Nalu 4:29.01; 3. Lanikai 4:31.85; 4. Outrigger 4:32.29.

Men Novice A: 1. Lanikai (Jesse Hampton, Scott Coffman, Chris Wittig, Daniel Dennis, Nick Youngleson, Robert Edge) 7:25.50; 2. Anuenue 7:41.06; 3. Hui Lanakila 7:42.18; 4. Hui Nalu 7:47.76.

Women Freshmen: 1. Kailua (Mahealani Handley, Heather Ho, Kehau Meyer, Jenny Tanaka, Mele Coelho, Shae Chartrand-Cotteen) 8:38.45; 2. Outrigger 8:43.57; 3. Lanikai 9:00.23; 4. Hui Lanakila 9:07.91.

Men Freshmen: 1. Kailua (Chris Tanaka, Spencer York, Julian Wicker, Justin Watts, Moki Anderson, Jordan Wong) 7:18.24; 2. Outrigger 7:19.43; 3. Hui Nalu 7:21.72; 4. Lanikai 7:24.32.

Sophomore women: 1. Outrigger, (Mary Smolenski, Karin Del Rey, Monica Salter, Traci Phillips, Donna Kahakui, Kisi Haine) 8:19.39; 2. Hui Lanakila 8:21.41; 3. Kailua 8:31.71; 4. Lanikai 8:43.29.

Sophomore men: 1. Lanikai, (Ka'ai Bruhn, Patrick Dolan, Mike Judd, Kekoa Bruhn, Jim Foti, Aaron Creps) 6:52.85; 2. Hui Lanakila 6:53.42; 3. Outrigger 6:58.09; 4. Kailua 7:14.36.

Women junior: 1. Hui Lanakila, (Dara Hubin, Kaleponi Spencer, Leila Albino, Leahi Frias, Kristi Lowry, Ilima Kim) 8:45.61; 2. Keahiakahoe 8:55.93; 3. Waimanalo 9:11.55; 4. Lanikai 9:16.25.

Men junior: 1. Leeward Kai, (Keola Wright, Greydon Viloria, Alfred Van Gieson, Tim Ekau, Travis Mana Kamakele, Dustin Barrett) 7:17.93; 2. Outrigger 7:23.06; 3. Healani 7:35.84; 4. Hui Lanakila 7:38.90.

Women senior: 1. Hui Lanakila, (Pauahi Ioane, Michelle Arnold, Jaimie Kinard, Sarah Vandevanter, Clementine Benemerito, Lori Nakamura) 12:44.18; 2. Outrigger 12:48.13; 3. Kailua 12:57.64; 4. Lanikai 13:11.66.

Men senior: 1. Outrigger, (Scott Gamble, Kristin Brown, Craig Gamble, Simeon

Ke-Paloma, Michael Kane, Jimmy Austin) 10:50.30; 2. Lanikai 10:50.38; 3. Hui Lanakila 10:57.99; 4. Kailua 11:14.87.

Women masters 60: 1. Hui Nalu, (Nani Akeo, Pat Chung, Paddy Dunn, Marilyn Kiner, Jane Kirton, Cynthia Sharp) 5:17.57; 2. Kailua 5:18.21; 3. Outrigger 5:33.52; 4. Lanikai 5:38.25.

Men masters 60: 1. Outrigger, (Tay Perry, Ronald Hochuli, Willilam Johnson, John Finney, Barton Watson, Glenn Perry) 4:41.69; 2.Keahiakahoe 4:48.65; 3. Lanikai 4:52.84; 4. New Hope 5:03.10.

Women golden masters 55: 1. Lanikai, (Libby Dingeldein, Judy Allen, Miriam Fuchs, Mauliola Aspelund, Lani Twomey, Leina'ala Davis) 5:01.77; 2. Hui Nalu 5:05.34; 3. Kailua 5:09.51; 4. Outrigger 5:42.14.

Men golden masters 55: 1. Outrigger, (Kenny Bailey, Douglas Bechert, Mark Buck, Chris Crabb, Thomas Arnott, Bill Bright) 3:58.93; 2. Waimanalo 4:07.48; 3. Hui Nalu 4:09.74; 4. Kailua 4:13.00.

Senior women masters 50: 1. Kailua, (Donna Meyer, Ann Farrell, Kathy Erwin, Amy Crews, Lois Wise, Carleen Ornellas) 4:24.40; 2. Outrigger 4:30.88; 3. Lanikai 4:40.28; 4. Hui Nalu 4:48.53.

Senior men masters 50: 1. Kailua, (Benny Quitevis, Kamoa Kalama, Walter Hamasaki, Stephen Holbrook, Paul Hewlett, Nyle Warinner) 3:52.42; 2. Lanikai 3:54.46; 3. Hui Nalu 4:03.91; 4. Outrigger 4:04.52.

Women masters 40: 1. Hui Nalu, (Terry Malterre, Pono Tuinei, Lorey Bode, Heather Cottrell, Denise Darval-Chang, Erin Noordhoff) 8:38.21; 2. Lanikai 8:46.72; 3. New Hope 9:32.15; 4. Keahiakahoe 9:37.03.

Men masters 40: 1. Kailua, (Vernon Kong, Kanai Kauhane, Kahai Canario, Mike McCue, Vili Malamala, Ron Cotteen) 7:37.48; 2. Hui Nalu 7:40.80; 3. Healani 7:45.47; 4. New Hope 8:00.01.

Women open four: 1. Hui Lanakila, (Ally Sokei, Claire Townsend, Madi Minkel, Sarajane Larkin) 4:32.01; 2. Healani 4:47.84; 3. Lanikai 4:49.52; 4. Leeward Kai 5:04.76.

Men open four: 1. Hui Lanakila, (Raven Aipa, Manny Kulukulualani, B. La'akea Caravalho, Adam Treinen-Aea) 3:48.84; 2. Kailua 3:52.74; 3. Lanikai 3:54.08; 4. Keahiakahoe 3:58.22.

Mixed masters 55: 1. Hui Nalu, (Phil Mccaffray, Sean Lathrop, Lurline Mcgregor, Bernard Kilonsky, Dayna Owskey, Nancy Kilonsky) 4:26.93; 2. Keahiakahoe 4:28.15; 3. Lanikai 4:28.84; 4. Kailua 4:34.19.

Mixed masters 40: 1. Lanikai, (Michael Hall, Cindi Chess, Michael Smith, Nani Daniels, Peter Abcarian, Jamie Grimm) 4:13.66; 2. Outrigger 4:16.62; 3. Kailua 4:19.38; 4. Hui Nalu 4:31.21.

Mixed men and women: 1. Lanikai, (Quinn Barber, Robin Aipa-Nagami, Jack Roney, Megan Arban, Brett Fillmore, Barb VanDerKamp) 3:56.68; 2. Anuenue 4:02.31; 3. Hui Lanakila 4:05.24; 4. Waikiki Surf Club 4:06.17.

 

POLO

Honolulu Polo Club

MacGregor “;T”; Tournament

International Travel Service 4, Tradewinds 4

Goal scorers—ITS: Mike Ebinger 4. TW: Jovanna Fern 2, John Kiyonaga 2.