Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Sunday, April 12, 2009

Today

Baseball

AJA state tournament: Maui vs. Kauai, 10 a.m.; Oahu vs. Hawaii, 1 p.m.; games at Les Murakami Stadium.

SOFTBALL

PacWest: Hawaii-Hilo at Hawaii Pacific (2), noon.

WATER POLO

Exhibition women: Team Canada at Hawaii, noon, Duke Kahanamoku Aquatic Complex.

 

Tomorrow

BASEBALL

PacWest: Dixie State vs. Hawaii-Hilo (2), 3 p.m., Francis Wong Stadium.

SOFTBALL

ILH: 'Iolani vs. St. Francis, 4 p.m., Kamamalu Park

TENNIS

ILH boys: Hawaii Baptist at Punahou, 4:30 p.m.

ILH girls: Mid-Pacific at 'Iolani, Punahou at Kamehameha, 4 p.m.

 

BASKETBALL

Star Bulletin All-State Team

Honorable mention

Chaz Bajet, Kamehameha

Kona Schwenke, Kahuku

Kenny Ellis, Kailua

Nick Demusis, Mililani

Micah McClinton, Saint Louis

Auwae DeRego, Kamehameha

Ryan Kakitani, Kaimuki

Derrell Lee, Radford

Irwin Ah-Hoy, Kahuku

Patrick Ward, Campbell

Corey Lau, Kailua

Scotty Wong, Hilo

Kela Marciel, 'Iolani

Zachery Manuel, Campbell

Reimers Pinho, Lahainaluna

Mitchel Shintani, Waiakea

Robby Toma, Punahou

Jarrett Arakawa, 'Iolani

Christian Feagai, Kahuku

Dalton Hilliard, Punahou

Mtume Mzkizi-Jackson, Keaau

Joseph Akaka, Molokai

Dakota Allen, Waiakea

Brandon Bautista, Kohala

Dylan Farias, Kailua

Kai Gaddis, Punahou

Matt Gasparine-Young, Kalaheo

Kauila Miller, Kailua

Kaipo Pale, Roosevelt

 

PADDLING

Windward Kai “;Kawailani”; Long Distance Race

At Magic Island

Mix open—1. Hawaiian Kanaktion (Nalei Mendonca, Phil Gumbert, Laura Birse, Q Terence Quong, Kaleponi Spencer, Raymond Lii), 1.06.48; 2. Ka Mamalahoe, 1.11.59; 3. 'Alapa Hoe, 1.12.15; 4. Team Ka Moi, 1.12.43.

Mix masters 40-plus—1. Team Ray (Nancy Lee Greiner, Bob Smith, Kris Krengel, Auliilani Rosa, Peter Long, Gordon Flaherty), 1.07.49; 2. Hawaiian Kanaktion, 1.10.13; 3. Keahiakahoe, 1.15;45; 4. Waikiki Yacht Club, 1.16.14.

Mix golden masters 55-plus—1. Kailua (Mike Sullivan, Charley Boy Kalama, Kalei Javellana, Paul Shaner, Suzi Melcher, Carleen Ornellas), 1.10.45.

Mix grand masters 60-plus—1. Kailua (Sarah Jane Watson, Susan Oakland, Raoul Cananuha Jr., Carole Chun, Marke Olde, Paul Gay), 1.19.39.

Open women—1. Waikiki Beach Boys (Frances Lichowski, Susannah Johnson, Mika Laney, Sandra Vajcs, Joan Bennet, Rachel Orange), 1.13.52; 2. Lokahi, 1.16.38; 3. Kaneohe, 1.17.21; 4. Waikiki Beach Boys, 1.19.16.

Master women 40-plus—1. Hawaiian Kanaktion (Colleen McCormick, Brigitta Osterholt, Mary Jo Fumbert, Katy Bourne, Barbie Oleyer, Yuraina Kunewa), 1.17.55; 2. Kaneohe, 1.24.46.

Golden master women 55-plus—1. Kailani (Renee Conner, Lani Twomey, Leinaala Davis, Susie Thain, Judy Allen, Mauliola Aspelund), 1.26.53.

Men novice B—1. Kalihi Kai (Keala Kahuanui, Waio Stanley, James Kaalekahi, David Deluca, Kelena Ho'okano, Weston Hartzell), 1.24.17; 2. Waikiki Surf Club, 1.34.04.

Open men—1. Hui Lanakila (Jay Griffith, Keone Joao, Brian Mack, Alex Tiedeman, Sean Kaawa, Gavin Hanoa), 1.11.11; 2. Outrigger, 1.12.53; 3. Hui Nalu No. 2, 1.13. 29; 4. Leeward Kai, 1.13.46.

Men masters 40-plus—1. Koa Kai (Galen Chee, Kapena Kim, James Fabrigas, Bill King, Dave Hafele, Paul Amoy), 1.16.03; 2. Hawaiian Kanaktion, 1.17.22; 3. Waimanalo, 1.18.39; 4. Keahiakahoe, 1.21.01.

Men golden masters 55-plus—1. Waimanalo/Keahiakahoe (Gary Samura, Harvey Aki, Dennis Salis, Bernie Poloma, Harold Akeo, Benny Quintevis), 1.13.12; 2. Windward Kai, 1.32.14.

Men grand masters 60-plus—1. Anuenue (Ed McKenzie, Harry Ho, Jon Miki, Kaai Fernandez, Joe Ah Yuen, Skip Lind), 1.22.54; 2. Manu O Ke Kai, 1.24.16; 3. Kailua II, 1.25.23; 4. Keahiakahoe, 1.25.53.

 

RIFLERY

NRA Junior Smallbore

At Saint Louis Rifle Range

Gold medallion—Haunani Akana, 393

Silver medallion—Chelsie Hata, 387

Bronze medallion—Cecelia Wong, 380

First intermediate junior—Alexander Kimura, 377

Second intermediate junior—Jayson Lum, 377

 

TENNIS

ILH

Varsity boys

Saint Louis 3, Univeristy High 2

Saint Louis 3, HBA 2 (completion of suspended match)

 

TRACK AND FIELD

ILH

At Punahou relays

Varisty boys

Team standings—1. Kamehameha, 121; 2. Punahou, 113; 3. 'Iolani, 77; 4. Saint Louis, 61; 5. Pac-Five, 30; 6. Damien, 23; t7. Word of Life, 18; t7. Mid-Pacific, 18.

Discus—1. Paulay Asiata, Word of Life, 143-03; 2. Chase Weber, 'Iolani, 133-03; 3. Shayne Wills, Kamehameha, 126-08.

Shot put—1. Chase Weber, 'Iolani, 48-07; 2. Lake Kaai, Kamehameha, 41-07; 3. Paulay Asiata, Word of Life, 41-02.

Long jump—1. Matt Yim, Punahou, 20-02.50; 2. Jim Tomaszek, Saint Louis, 19-10.75; 3. Matt Parish, Punahou, 19-09.50.

High jump—1. (tie) Matt Schull, Punahou, Matt Yamane, Punahou, 6-02; 3. Breysen Lee, Damien, 6-00.

Triple jump—1. Jim Tomaszek, Saint Louis, 41-06.50; 2. Shaw Richardson, Punahou, 40-07.25; 3. Carl Minns, Kamehameha, 40-02.50.

4x100-meter shuttle hurdle—1. Kamehameha, 1:05.7; 2. Punahou, 1:06.4.

4x800 relay—1. Kamehameha, 8:33.43; 2. Pac-Five, 8:34.04; 3. Punahou, 8:51.16.

4x100 relay—1. Damien, 43.73; 2. Saint Louis, 44.25; 3. Punahou, 44.51.

2000 sprint medley—1. Mid-Pacific, 5:06.67; 2. 'Iolani, 5:19.06; 3. Kamehameha, 5:24.24.

800 medley—1. Punahou, 1:38.09; 2. Kamehameha, 1:40.91; 3. Pac-Five, 1:42.54.

1500 run—1. Matt Nakamoto, Pac-Five, 4:24.90; 2. Daniel Kaneko, 4:27.55; 3. Glenn Akiona, Kamehameha, 4:32.04.

4x180 shuttle hurdle—1. Punahou, 1:27.0; 2. Kamehameha, 1:29.3; 3. Saint Louis, 1:31.5.

4x200—1. Kamehameha, 1:35.31; 2. Punahou, 1:37.6; 3. Saint Louis, 1:38.02.

Distance medley—1. 'Iolani, 11:46.42; 2. Punahou, 11:59.90; 3. Kamehameha, 12:14.07.

4x400—1. Saint Louis, 3:32.79; 2. Punahou, 3:33.21; 3. 'Iolani, 3:37.18.

Varsity girls

Team standings—1. Punahou, 120; 2. Kamehameha, 112; 3. 'Iolani, 100; 4. Pac-Five, 57; 5. St. Francis, 20; 6. Mid-Pacific, 19; 7. Sacred Hearts, 18; 8. Word of Life, 10; 9. Christian Academy, 3.

Discus—1. Olivia Fatongia, 'Iolani, 122-02; 2. Kasandra Vegas, Kamehameha, 115-09; 3. Kainoa Ocasek, Word of Life, 105-06.

Shot put—1. Kasandra Vegas, Kamehameha, 16-02.50; 2. Lauren Brown, 'Iolani, 33-04; 3. Kaimilani Zablan, Kamehameha, 33-01.

Long jump—1. Whitney Thomas, Kamehameha, 16-02.50; 2. Shawna Kinilau, Kamehameha, 15-1.25; 3. Joy Piotrowski, Punahou, 15-04.75.

High jump—1. (tie) Christine Tsai, Punahou, Hailey Kauhane, Kamehameha, 5-00; 3. Michele Gillilkand, Punahou, 4-10.

Triple jump—1. Kim Roy, 'Iolani, 33-04.50; 2. Nicole Tanoue, 'Iolani, 32-06; 3. Shawna Kinilau, Kamehameha, 32-04.50.

Pole vault—1. (tie) Regan Balmoja, Punahou, Amy Bumatai, Kamehameha, Emily Shiraki, 'Iolani, 9-00.

4x100 shuttle hurdle—1. Kamehameha, 1:13.2; 2. 'Iolani, 1:14.3; 3. St. Francis, 1:18.4.

4x800—1. Punahou, 10:08.27; 2. Pac-Five, 10:10.74; 3. 'Iolani, 10:22.47.

4x100 relay—1. Punahou, 50.13; 2. 'Iolani, 51.36; 3. Kamehameha, 51.44.

2000 sprint medley—1. Punahou, 5:44.67; 2. Kamehameha, 5:46.79; 3. Pac-Five, 6:12.11.

800 sprint medley—1. Kamehameha, 2:00.44; 2. Pac-Five, 2:00.60; 3. Sacred Hearts, 2:06.28.

1500 run—1. Claire Hann, Pac-Five, 5:10.12; 2. Chaylene Guinto, St.Francis, 5:14.15; 3. Amanda Tamanaha, Pac-Five, 5:17.54.

4x180 shuttle hurdle—1. Punahou, 1:45.4; 2. Pac-Five, 1:48.5; 3. Kamehameha, 1:52.1.

4x200m—1. Punahou, 1:50.50; 2. 'Iolani, 1:55.94; 3. Mid-Pacific, 1:57.77.

Distance medley—1. Punahou, 13:46.36; 2. 'Iolani, 13:53.99; 3. Pac-Five, 14:44.26.

4x400—1. Punahou, 4:13.96; 2. Kamehameha, 4:15.67; 3. St. Francis, 4:23.95.