Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Thursday, March 05, 2009

Today

BASEBALL

PacWest: Concordia at Hawaii Pacific (2), 4 p.m., Hans L'Orange Park.

WAC: Mississippi State at Hawaii, 6:35 p.m.

BASKETBALL

Boys Divsion I state tournament: Radford vs. Keaau, 3 p.m; Baldwin vs. Kaimuki, 5 p.m.; Kamehameha vs. Kalaheo, 7 p.m.; games at McKinley gym.

Also: Campbell vs. Lahainaluna, 3 p.m.; Waiakea vs. 'Iolani, 5 p.m.; Kahuku vs. Punahou, 7 p.m.; games at Radford gym.

Boys Divsion II state tournament: Word of Life vs. University, 3 p.m.; Molokai vs. Pahoa, 5 p.m.; Castle vs. Kapaa, 7 p.m.; games at Farrington gym.

Also: Hanalani vs. Seabury Hall, 3 p.m.; Kohala vs. Roosevelt, 5 p.m.; Hawaii Baptist vs. Kailua, 7 p.m.

SOFTBALL

Malihini Kipa Aloha Tournament: Oregon State vs. Mount St. Mary's, 10 a.m.; Oregon State vs. Florida Gulf Coast, noon; Mississippi State vs. Florida Gulf Coast, 2 p.m.; Mississippi State vs. Santa Clara, 4 p.m.; Hawaii vs. Santa Clara, 6 p.m.; games at Rainbow Wahine Softball Stadium.

VOLLEYBALL

MPSF men: UC Santa Barbara vs. Hawaii, 7 p.m., Stan Sheriff Center.

TENNIS

ILH boys: Maryknoll at 'Iolani, Saint Louis at Kamehameha, 4 p.m.; Le Jardin at Mid-Pacific, 4:15 p.m.; Hawaii Baptist at Punahou, 4:30 p.m.

ILH girls: Le Jardin vs. Hawaii Baptist, 4 p.m., Keehi Lagoon.

 

Tomorrow

BASEBALL

WAC: Mississippi State at Hawaii, 6:35 p.m.

BASKETBALL

PacWest men: Hawaii Pacific vs. Brigham Young-Hawaii at Cannon Activities Center, 7:30 p.m.; Hawaii-Hilo vs. Chaminade at McCabe Gym, 7:30 p.m.

PacWest women: Hawaii Pacific vs. Brigham Young-Hawaii at Cannon Activities Center, 5:30 p.m.; Hawaii-Hilo vs. Chaminade at McCabe Gym, 5:30 p.m.

Division I boys state tournament: Radford/Keaau winner vs. Lahainaluna/Campbell winner, 11 a.m.; Kamehameha-Kapalama/Kalaheo loser vs. Baldwin/Kaimuki loser, 1 p.m.; Kahuku/Punahou loser vs. Waiakea/'Iolani loser, 3 p.m.; Kamehameha-Kapalama/Kalaheo winner vs. Baldwin/Kaimuki winner, 5 p.m.; Kahuku/Punahou winner vs. Waiakea/'Iolani winner, 7 p.m.; games at Blaisdell Arena.

Division II boys state tournament: Word of Life/University High winner vs. Hanalani/Seabury Hall winner, 11 a.m.; Castle/Kapaa loser vs. Molokai/Pahoa loser, 5 p.m.; Castle/Kapaa winner vs. Molokai/Pahoa winner, 7 p.m.; games at Farrington gym.

Also: Kohala/Roosevelt loser vs. Hawaii Baptist/Kailua loser, 5 p.m.; Kohala/Roosevelt winner vs. Hawaii Baptist/Kailua winner, 7 p.m.; games at Kalani gym.

SOFTBALL

Malihini Kipa Aloha Tournament: Radford vs. Mount St. Mary's, 9 a.m.; Santa Clara vs. Mount St. Mary's, 11 a.m.; Santa Clara vs. Radford, 1 p.m.; Mississippit State vs. Oregon State, 3 p.m.; Mississippi State vs. Hawaii, 5 p.m.; Florida Gulf Coast vs. Hawaii, 7 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.

PacWest: Lock Haven at Hawaii Pacific (2), 1 p.m.

TENNIS

ILH girls: Maryknoll at 'Iolani, Sacred Hearts at Kamehameha, 4 p.m.; University/La Pietra/St. Francis at Mid-Pacific, 4:15 p.m.; Hawaii Baptist at Punahou, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

MPSF men: UC Santa Barbara at Hawaii, 7 p.m., Stan Sheriff Center.

WATER POLO

ILH: Pac-Five at Punahou, 'Iolani at Kamehameha, 6 p.m.

 

BASEBALL

AJA

Late Tuesday

Ewa 11, Pearl City 8

 

GOLF

BIIF

At Waimea Country Club

Par 72 (36-36)

Varsity boys

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

     

     

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

     

       

       

       

       

     

 

Nainoa Calip, Kamehameha-Hawaii37-3572
Daniel Koge, Waiakea39-3776
Matt Kitamori, Waiakea39-3877
Chad Suzuki, Waiakea41-3677
Dalen Yamauchi, Waiakea38-4179
Kelson Kupukaa, Kohala40-4080
Ryan Marvick, Kealakehe41-4283
Derrick Kualii, Kamehameha-Hawaii41-4384
Aimoku Johansen, Kamehameha-Hawaii42-4385
Ty Miyashita, Waiakea44-4185
Ric Yamamoto, Hilo41-4586
Hermie Rafol, Kealakehe41-4687
Jon Kitagawa, Hilo44-4589
Rocky Pactol, Honokaa48-4290
Michael Warnecke, Makua Lani44-4690
Kevin Kaminsky, Hilo44-791
Jordan Debus, Kealakehe42-4991
Riley Alcos, Makua Lani50-4191
Anson Almeida, Hilo43-5093
Jeremy Sugai, Hilo44-4993
Stephen Winchester, Kamehameha-Hawaii47-4693
Sean Prentiss, Hawaii Prep52-4496
Jake Siebert, Hawaii Prep47-4996
Jordan Salomon, Hawaii Prep49-4998
Jarrett Yamasaki, Kamehameha-Hawaii45-5398
Doug McClure, Kealakehe52-4799
Dan Brown, Kealakehe52-4799
Taylor Evangelista, Honokaa51-49100
Dillon Selvin, Honokaa48-54102
Andy Eckert, Hawaii Prep49-54103
Jeremy Andrade, St. Joseph70-64134
Team scores—1. Waiakea 309; 2. Kamehameha-Hawaii 334; 3. Hilo 359; 4. Kealakehe 360; 5. Hawaii Prep 393.

 

       

Varsity girls
Summer Mizusawa, Waiakea39-3675
Britney Yada, Waiakea37-4178
Kiley Umeda, Hilo38-4179
Megan Kimura, Waiakea43-4083
Dominique Akau, Waiakea42-4385
Shea Nakamoto, Konawaena44-4286
Keana Lumanian, Kamehameha-Hawaii49-3988
Kapua Desa, Kamehameha-Hawaii44-4993
Tiara Inoue, St. Joseph43-5295
Hazel Rafol, Kealakehe43-5396
Haylee Chung, Hilo50-4999
Amanda Lerma, Kamehameha-Hawaii47-5299
Kaitlyn Kerkhoff, Kealakehe46-5399
Nicole Torngren, Kamehameha-Hawaii55-49104
Ku'uipo James, Kealakehe58-47105



Team scores—1. Waiakea 236; 2. Kamehameha-Hawaii 280; 3. Kealakehe 300.

 

TENNIS

ILH

Varsity boys

Saint Louis 4, Maryknoll 1

Varsity girls

Kamehameha 3, LeJardin 1

 

OIA

Varsity boys

Kaiser 4, Castle 1

Varsity girls

Kaiser 3, Castle 2

 

WATER POLO

ILH

Division II girls

LeJardin 16, Pac-Five 2

High goal scorersLeJ: Erin Kirley 4. Pac: Deni Eber 1, Emily Niederhauser 1.