Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Tuesday, February 24, 2009

Today

BASEBALL
PacWest: Academy of Art vs. Hawaii-Hilo (2), 3 p.m., Wong Stadium.

BASKETBALL
PacWest men: Hawaii Pacific vs. Chaminade, 7:30 p.m., McCabe Gym.

PacWest women: Hawaii Pacific vs. Chaminade, 5:30 p.m., McCabe Gym.

ILH Division I boys playoffs: Saint Louis vs. Maryknoll at 'Iolani gym, Mid-Pacific at Punahou, 6:30 p.m.

ILH Division II boys playoffs: Academy of Pacific vs. ASSETS at Hawaii Baptist Academy gym, 4:30 p.m.; Island Pacific Academy vs. Lanakila Baptist at Damien gym, 5:30; Christian Academy vs. Le Jardin at Damien gym, 7 p.m.

OIA Red boys playoffs: Kalaheo at Campbell, 6 p.m.

OIA White boys playoffs: Roosevelt at Waianae, 6 p.m.

State Division I girls tournament: Kalani vs. Aiea at Farrington gym, Baldwin vs. Moanalua at Kaimuki gym, 5 p.m.; Roosevelt vs. Waiakea at Farrington gym, 'Iolani vs. Kailua at Kaimuki gym, 7 p.m.

State Division II girls tournament: Kapaa vs. St. Andrew's Priory at Kalani gym, Kaimuki vs. Seabury Hall at Radford gym, 5 p.m.; University vs. Hawaii Prep at Kalani gym, Kaiser vs. Hawaii Baptist at Radford gym, 7 p.m.

TENNIS
ILH boys: Le Jardin vs. Hawaii Baptist at Keehi Lagoon Courts, 4 p.m.

ILH girls: Hawaii Baptist at Kamehameha, 4 p.m.; Maryknoll at Mid-Pacific, 4:15 p.m.; University/La Pietra/St. Francis winner at Punahou, 4:30 p.m.

 

Tomorrow

BASKETBALL
OIA Red boys playoffs: Radford vs. Mililani at Kahuku, 5 p.m.; Kahuku vs. Kalaheo/Campbell winner, game begins 15 minutes after the 5 p.m. game.

OIA White boys playoffs: Kailua vs. Waianae/Roosevelt winner, time and site TBA.

State Division I girls tournament: Kalani/Aiea loser vs. Roosevelt/Waiakea loser, 3 p.m.; Lahainaluna vs. Roosevelt/Waiakea winner, 5 p.m.; Punahou vs. Kalani/Aiea winner, 7 p.m.; games at Farrington gym.

Also: Baldwin/Moanalua loser vs. Iolani/Kailua loser, 3 p.m.; Konwaena vs. Baldwin/Moanalua winner, 5 p.m.; Farrington vs. Iolani/Kailua winner, 7 p.m.; games at Kaimuki gym.

State Division II girls tournament: Kapaa/St. Andrew's loser vs. University/Hawaii Prep loser, 3 p.m.; Molokai vs. University/Hawaii Prep winner, 5 p.m.; Kahuku vs. Kapaa/St. Andrew's Priory winner, 7 p.m.; games at Kalani gym.

Also: Kaiser/Hawaii Baptist loser vs. Kaimuki/Seabury Hall loser, 3 p.m.; Kamehameha-Hawaii vs. Kaiser/Hawaii Baptist winner, 5 p.m.; Maryknoll vs. Kaimuki/Seabury Hall winner, 7 p.m.; games at Radford gym.

TENNIS
ILH boys: Le Jardin at Iolani, 4 p.m.; Saint Louis at Mid-Pacific, 4:15 p.m.; Kamehameha at Punahou, 4:30 p.m.

 

BULLETIN BOARD

FOOTBALL
Kamaaina Kids Youth Flag Football: Open to boys and girls, ages 5-12. Every Sunday starting May 3 and ending June 28. Fee: $95 per player.

Information: elitesportshawaii.com/flag_football.

 

BASKETBALL

ILH boys Division I

Maryknoll 62, Damien 37

                                                                                                                                           
Maryknoll (1-12)1372319 62
Damien (2-11)81251237

MARYKNOLL—Masashi Uematsu 4, Chasen St. Onge 5, Tyler Terai 26, Craig Shoji 2, Jordan Victorino 7, David Nosal 10, Kekia'i Cashman-Fernandez 0, Dillon Keaney 3, Jacob Mayer 3, Davis Holt 0, Chad Sumulong 2, Trevor Ventura 0.

DAMIEN—Drey Dutro-Solomua 2, Tim Smith 4, Anthony Tuitele 7, Breyson Lee 3, Kevin Aganos 2, Mark Baay 2, J.B. Ferreira 0, Tyler Tamayo 0, Nephi Tuitele 0, Lonn Iwashita 14, Marvin Berueda 0, Jeremy Torcuato 0, Jacob Cochola 3.

3-point goals—Maryknoll 2 (St. Onge, Keaney), Damien 2 (A. Tuitele, Iwashita).

 

BASEBALL

Oahu AJA

Sunday
Waialae 11, Sheridan 6
Ewa 3, Kaneohe 1
Pearl City 8, Manoa 2

 

WEIGHTLIFTING

Oahu Open Championships

At Ward Warehouse
Saturday
Women
106 pounds—1. Chani Matsui, 240; 2. Evette Lee, 118.
117—1. Brendalee Salgado-DeMello, 187.
128—1. Breann Sorensen, 224.
139—1. Katerina Moser, 191.
152—1. Ariel Fo, 227.
165—1. Brittany Moser, 174.
165 and over—1. Jennifer Bartlett, 227.
Men
97—1. Joshua Terao, 174; 2. Willy Moser, 170; 3. Ezra Akiona, 70.
136—1. Gary Kawamura, 365; 2. Kyle Yamauchi, 299.*
152—1. Nicholas Dragotta, 352; 2. Jonathan Waltz, 273.
187—1. Michael Harada, 462; 2. Joshua Buchanan, 297.
207—1. Donald Crowder, 451.
231 and over—1. Paul Smith, 446; 2. Timothy Scalise, 396.

 

TENNIS

ILH

Yesterday
Varsity boys
Mid-Pacific 5, Maryknoll 0
Punahou 4, University 1
Saturday
Varsity boys
Mid-Pacific 5, Kamehameha 0
Varsity girls
Mid-Pacific 3, Kamehameha 2