Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Tuesday, February 17, 2009

Today

BASEBALL

AJA: Olomana vs. Waipahu, 7 p.m., Hans L'Orange Park.

BASKETBALL
ILH Division I boys: Saint Louis at Damien, 6 p.m.; 'Iolani at Punahou, 6:30 p.m.; Mid-Pacific at Kamehameha, 7 p.m.

ILH Division II boys: Punahou at Hanalani, Christian Academy at Kamehameha, 5:30 p.m.; University at Saint Louis, Lanakila Baptist at Hawaii Baptist, 6 p.m.

OIA Red girls playoffs: Moanalua vs. Aiea at McKinley gym, 5 p.m.; Kailua vs. Farrington at McKinley gym, 15 minutes after the conclusion of the 5 p.m. game.

OIA White girls playoffs: Leilehua vs. Kaiser, site and time TBA.

 

Tomorrow

BASEBALL

AJA: Sheridan vs. Manoa, 6:30 p.m., Ala Wai Community Park; Pearl City vs. Mililani, 7 p.m., Hans L'Orange Park.

BASKETBALL
PacWest men: Chaminade at Hawaii Pacific, 7:30 p.m., Blaisdell Arena.

PacWest women: Chaminade vs. Hawaii Pacific, 5:30 p.m., Blaisdell Arena.

ILH Division II girls playoffs: St. Francis vs. Lanakila Baptist, 5:30 p.m., Hanalani vs. Word of Life, 7 p.m.; games at Salt Lake District Park gym. Christian Academy at La Pietra, 6 p.m.

OIA Red girls playoffs: Kailua/Farrington winner vs. Kalani, site and time TBA.

OIA White girls playoffs: Leilehua/Kaiser winners vs. Kaimuki, site and time TBA.

 

OUT THERE

Valentines Biathlon

At Ala Moana Beach Park

Team relay

Overall—1. Rocio Sanchez/Ashton Srock, 31:09.0; 2. Sarah Slay/Hudson Slay, 31:17.1; 3. John Flanagan/Raw Flanagan, 32:15.9.

Family—1. Alexander Heldt/Jeaneen Heldt, 38:51.8; 2. DC Eichelberger/Davis Eichelberger, 46:29; 3. Daniel Senas/Burt Senas, 47:03.4.

Masters—1. Brian Park/Brenda Park, 34:29.3; 2. Bob Weber/Madalyn Slayman, 38:21.1; 3. Julie Curtis/John Gomersall, 39:03.7.

Married

67 and under—1. Ryan Murphy/Jenny Murphy, 34:57.6; 2. Jaime Jarrell/Alvin Jarrell, 37:44.9; 3. Amanda Errecart/Keith Errecart, 37:47.6.

67-77—1. Spence Cocanour/Amy Cocanour, 32:33.7; 2. Elin Sotothompson/Marcello Sotothompson, 39:43.1; 3. Todd Funasaki/Kimberly Funasaki, 40:56.0.

78-87—1. Colin Chinn/Eiko Chinn, 36:42.9; 2. Julie Ng/Brad Ladwig, 38:14.4; 3. Collins Lam/Dale Kanehisa-Lam, 40:39.4.

88-97—1. Terry Heckman/Mark Heckman, 36:34.1; 2. Lars Fitter/Kelli Fitter, 36:42.3; 3. Diko Bates/Mike Bates, 45:51.7.

98-107—1. Gerald Gibbons/Christine Radcliffe, 42:39.8; 2. Richard Wassmuth/Sue Wassmuth, 48:04.0; 3. Stephen Ho/Anne Ho, 49:47.1.

108-119—1. Laurie Sloan/Bruce Sloan, 37:22.5; 2. Joanne Klinke/Uli Klinke, 37:49.8; 3. Marie Wagner/Tom Burke, 38:06.6.

Just friends

45 and under—1. Ryan Stack/Jasmine Mau, 35:42.1; 2. Zoeann Kon/Sean Terada, 37:04.7; 3. Steve Sahetapy-Engel/Nicholas Ma, 38:36.4.

46-52—1. Samual Jackson/Amy Bossler, 39:12.7; 2. Mahana Chang/Allison Carkin, 40:36.6; 3. Kirsten Macissac/Jackie Mitchell, 43:15.1.

53-60—1. Jennifer Bess/Kelsey Caldwell, 37:33.3; 2. Ernesto Andrade/Alicia Aragon, 39:35.3.; 3. Ryan Shimabukuro/Jen Khis, 43:38.5.

61-69—1. Kamalei Miles/Jim Moore, 37:39.7; 2. Eydie Nakasone/Marianne Patino, 48:09; 3. Scott Aihara/Melissa Fernandez, 48:53.2.

Sweethearts

45 and under—1. Dan Kaneko/Jayme Ogino, 32:48.7; 2. Austin Chun/Bryee Nihipali, 32:50.4; 3. Kalei Whittle/Ashlie Salasselem, 33:49.9.

46-52—1. John Lynham/Emily Wilson, 34:41.9; 2. Eunhae Jones/Nick Salanoa, 46:20.5; 3. Dan Faulkner/Sarah Shortt, 1:23:19.8.

53-60—1. Nalani Quinn/Kurtis Kaun, 35:53.0; 2. Bryana Gamido/Craig Gamble, 38:10.7; 3. Jael Makagon/Amanda Corby, 44:06.3.

61-69—1. Dario Castillo/Rachel Beckmann, 37:48.2; 2. Ashley Iliff/Ed Pyrek, 44:43.7; 3. Thomas Lally/Stephanie Radwick, 46:44.7.

Sweethearts and friends combined

70-79—1. Joel Warkentin/Jana Pittichova, 33:34.4; 2. Gregg Watada/Ashley King, 37:58.7; 3. Thu Nguyen/Brian Whitehouse, 41:33.6.

80-89—1. Audrey Vieux/Bill Goding, 34:20.2; 2. Julie Greenberg/James Walther, 42:30.0; 3. Trevor Meserve/Carin Stevens, 43:28.1.

90-99—1. Todd Barnes/Debbie Solis, 39:49.3; 2. Brenda Burnett/Ray Woo, 42:41.9; 3. Doreen Bartels/Bob McKaig, 51:52.9.

100-119—1. Lori Young/Chad Harrison, 36:09.0; 2. Laurie Foster/Warren Duryea, 39:15.4; 3. Brad Coates/Marsha Kitagawa, 41:43.4.

Sweethearts, friends and married

120-129—1. Peggy Regentine/Stote Farnham, 40:35.2; 2. Paula Jech/Tom Jech, 47:15.9; 3. Ruth Lockett/Ruth Lockett, 48:37.0.

130 and over—1. Paula Carroll, 46:52.2; 2. Jane Kirten/Jim Roumasset, 49:29.8; 3. Judy Buffington/Vernon Knight, 50:11.2.

 

BOXING

X1 Events

At Palolo Hongwanji

Michael Balasi def. Pete Vital III, TKO

Isaac Arasato def. Vince Vital, TKO

Tyson Nam def. Nui Wheeler, Dec.

Van Oscar def. Abe Cortes Kaleopaa, Ret.

Neil Sabbaghi def. Arron Madich, TKO

 

WRESTLING

HHSAA state tournament

Seeding

Varsity boys

108 pounds—1. Jason Spiker, Kasier; 2. Bryant Fukushima, Punahou; 3. John Galinato, Lahainaluna; 4. Justin Hirae, Kamehameha-Hawaii.

114—11. Edison Hidalgo, Lahainaluna; 2. Jordan Ng, Punahou; 3. Donnavan Soares, Kealakehe; 4. Ryan Nakagawa, Kaiser.

120—1. Michael Nakagawa, Kaiser; 2. Andrew Hirai, Punahou; 3. Elviro Atacador, Lanai; 4. Ryan Tampon, Waiakea.

125—1. Reid Oshiro, Punahou; 2. Bill Takeuchi, Pearl City; 3. Jimmy Romualdo, Konawaena; 4. George Chihara, Lahainaluna.

130—1. Maika Nagata, Punahou; 2. Blake Ling, Kaiser; 3. Chance Uyeda, Lahainaluna; 4. Joey Phipps, Konawaena.

135—1. Byron Apo, Kaiser; 2. Jacob Luning-Hoshino, Kamehameha; 3. David Arcangel, Lahainaluna; 4. Tai Johnson, Konawaena.

140—1. Jared Panlasigui, Lahainaluna; 2. Angus Galen McCleary, Punahou; 3. Branen Yamamoto, Moanalua; 4. Bronson Kobayashi, Hawaii Prep.

145—1. Andy Chung, Iolani; 2. Lindsey Ornellas, Pearl City; 3. Blake Ball, Lahainaluna; 4. Keoni Colson, Hawaii Prep.

152—1. Ryanald Cooper, Pearl City; 2. Holden Mowat, Lahainaluna; 3. Geovanni Chavez-Pardini, Honokaa; 4. Evan Johnson, Punahou.

160—1. Kameona Hokoana, Kamehameha; 2. Sean Farrington, Lahainalua; 3. Mark Hogan, Aiea; 4. Nathaniel Adams, Hawaii Prep.

171—1. Cole Loewen, Lahainaluna; 2. Patrick Sheehan, Punahou; 3. Punahele Soriano, Kahuku; 4. Bobby Leslie, Kamehameha.

189—1. Tyson Tynanes-Perez, Campbell; 2. Keith Flores, Baldwin; 3. Passi Iafeta, Punahou; 4. Tim Ekert, Kealakehe.

215—1. George Kolu Buck, Punahou; 2. John Lotuleilei, Baldwin; 3. Douglas Paahao, Kaiser; 4. James Hill, Honokaa.

285—1. Jonathan Sanielia Fuimaono, Punahou; 2. Scott Suapaia, Aiea; 3. Rober Kudlich, Lahainaluna; 4. Elliot Kastner, Hawaii Prep.

Varsity girls

98—1. Taylor Ibera, Farrington; 2. Nicole Taniguchi, Punahou; 3. Brittany Bermudez-Lynch, Lahainalua; 4. Megan Aina, Kamehameha.

103—1. Keiko Akamine, Iolani; 2. Malia Medeiros, Kamehameha-Maui; 3. Janine Razon, Pearl City; 4. Alexandra Aoki, Konawaena.

108—1. Kalae Johnson, Kahuku; 2. Kaety Enos, Hawaii Baptist; 3. Danielle Hubbard, Konawaena; 4. Marissa Hartleb, King Kekaulike.

114—1. Christina Chow, Punahou; 2. Kailin Curran, Campbell; 3. Keaka Wallace, Kamehameha-Maui; 4. Jo-Lynn Kahala-Minzcer, Kealakehe.

120—1. Megan Yamaguchi, Kalani; 2. Melinda Chow, Punahou; 3. Kayla Gianinotto, Baldwin; 4. Jodi Ozaki, Kealakehe.

125—1. Rachael Ostovich, Moanalua; 2. Reiko Campos, Kamehameha; 3. Makanalani Hussey, Kamehameha; 4. Melissa Dumaguin, Konawaena.

130—1. Risha Mishima, Hawaii Baptist; 2. Robyn Teruya, Roosevelt; 3. Charisse Manley, Molokai; 4. Chantel Pohina, Kamehameha-Hawaii.

140—1. Jenny Ojerio, Punahou; 2. Rebecca Duran, Castle; 3. Teenaysha Yadao, Hilo; 4. Eva Kaaa, Kamehameha-Maui.

155—1. Ilima-Lei Macfarlane, Punahou; 2. Ahnjahlee Akuna, Hana; 3. Chelsea Ganzagan, Castle; 4. Anechia George, Pahoa.

175—1. Leya-Justina Luafalemana, Molokai; 2. Mary Jane Kaimana Lundquist, Punahou; 3. Mei Ling Keiki, Pearl City; 4. Cheray Brezezowski, Kamehameha-Hawaii.

220—1. Olivia Fatongia, Iolani; 2. Sanoe Specner, Pearl City; 3. Pomai Barton, Kealakehe; 4. Makamae Smith, Hana.

 

BASEBALL

Father Halter Tournament

Sunday

Iolani 13, Radford 4

Kaiser 8, Campbell 4

Mid-Pacific 4, Mililani 1

Saint Louis 12, Kapolei 0

Kamehameha 6, Pearl City 3

Moanalua 11, Kailua 4

Yesterday

Moanalua 15, Radford 4

Campbell 6, Kapolei 3

Kamehameha 13, Mililani 5

Saint Louis 6, Mid-Pacific 4

Iolani 8, Kailua 7

Pearl City 8, Kaiser 6

Oahu AJA
Manoa 13, Olomana 3