Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Sunday, February 01, 2009

Today

SURFING
HIC Pipeline Pro: 8 a.m., at Ehukai Beach, surf permitting.

 

Tomorrow

BASKETBALL
PacWest men: Dixie State vs. Brigham Young-Hawaii, 7:30 p.m., Cannon Activities Center.
PacWest women: Dixie State vs. Brigham Young-Hawaii, 5:30 p.m., Cannon Activities Center.
ILH Division II girls: St. Francis vs. University at Hawaiian Mission Academy gym, 5:30 p.m.
OIA Red East girls: Kailua at Moanalua, Kalani at McKinley, games begin 15 minutes after 5 p.m. JV games.
OIA Red West girls: Aiea at Campbell, game begins 15 minutes after 5 p.m. JV game.
OIA White girls: Waialua at Kalaheo, Kahuku at Leilehua, games begin 15 minutes after 5 p.m. JV games.
SURFING
HIC Pipeline Pro: 8 a.m., at Ehukai Beach, surf permitting.

 

AIR RIFLERY

ILH

At Saint Louis
Varsity
Punahou 2,158, Kamehameha 1,914
Saint Louis / Sacred Hearts 2.080, Mid-Pacific 1,821
High scorersPun: Meilin Jia Richards 378. KS: Jordan Tuscano 330. StL/SH: Hauanani Akana 379. MPI: C.J. Obata 328.
Junior varsity
Punahou 2,041, Kamehameha 240
Island Pacific 1,458, AOP 1,406
High scorersPun: Alexander Kimura 357. KS: Daniel Lim 240. IPA: Michelle Mina 279. AOP: Troy Uchida 323.

 

PADDLING

OIA Championships

At Keehi Lagoon
1-mile course
Varsity boys—1. Kalaheo (Alexander Guillaume, Shawn Reed, Wick Seegar, Kaoru Lovett, Barack Argov, Wade Applebaum), 7:50.17; 2. Kaiser, 7:57.01; 3. McKinley, 8:01.08; 4. Nanakuli, 8:05.90; 5. Kahuku, 8:18.39; 6. Radford, 8:18.88; Waialua, 8:21.43; 8. Halau Lokahi, 8:22.59; 9. Halau Ku Mana, 8:29.36; 10. Mililani, 8:33.55; 11. Waipahu, 8:43.41; 12. Moanalua, 8:44.56.
Varsity girls—1. Anuenue (Kawehi McShane, Kahoku Keola, Kaleihiwa Naauao, Awapuhi Koanui-Kong, Kaulahea Crawford-Kapanui, Kehaulani Kelii), 9:05.62; 2. Nanaluli, 9:25.48; 3. Kaimuki, 9:33.44; 4. Kalaheo, 9:34.66; 5. Kailua, 9:39.45; 6. Kapolei, 9:45.13; 7. McKinley, 9:50.53; 8. Leilehua, 9:52.21; 9. Radford, 10:01.22; 10. Campbell, 10:07.09; 11. Roosevelt, 10:09.03; 12. Pearl City, 10:10.18.
Varsity mixed—1. Kalaheo (Nick Seegar, Shawn Reed, Shelby Singlehurst, Chelsea Kahalepacole-Bizick, Courtney Wemple, Alexander Guillavme), 8:28.95; 2. Nanakuli, 8:38.07; 3. McKinley, 8:46.39; 4. Castle, 8:47.76; 5. Kaiser, 9:03.37; 6. Radford, 9:04.06; 7. Waialua, 9:08.47; 8. Kailua, 9:10.17; 9. Leilehua, 9:15.70; 10. Waianae, 9:21.99; 11. Kapolei, 9:26.84; 12. Kaimuki, 9:31.87.

 

SOCCER

OIA

Varsity boys
Red
Championship
Mililani 2, Kapolei 0
Goal scorersMil: Jonathan Fukumoto, Cory Nakagawa.
Third place
Moanalua 2, Kaiser 1
Goal scorers-Moan: David Ogata 2. Kais: Izumi Kuwabara.
Fifth place
Kalaheo 1, Roosevelt 0
Goal scorersKalh: Victor DeMarco.
White
Championship
Waialua 1, Kailua 0
Goal scorersWaia: Kainoa Rosa.

 

SWIMMING

ILH Championships

At 'Iolani
Swimming distances in yards
Boys
Team results—1. Punahou, 93; 2. 'Iolani, 68; 3. Kamehameha 39; 4. Pac-Five 16; 5. Island Pacific 8; 6. Mid-Pacific 4; 6. Le Jardin 4.
1-meter diving—1. Spencer Madanay, Punahou, 406.95.
200-yard medley relay—1. Punahou (Avery Chern, Marc Okimura, Jason Frifeldt, Ruddy Kiessling), 1:39.20.
200 free—1. Geramiah Simoes, 'Iolani, 1:47.73.
200 IM—1. Kacy Johnson, 'Iolani, 1:54.99.
50 free—1. Ruddy Kiessling, Punahou, 22.40.
100 fly—1. Geramiah Simoes, 'Iolani, 53:37.
100 free—1. Ruddy Kiessling, Punahou, 50.15.
500 free—1. Jacy Johnson, 'Iolani, 4:41.10.
200 free relay—1. 'Iolani (Rayfe Gaspar-Asaoka, Geramiah Simoes, Chase Weber, Kevin Jones), 1:30.01.
100 back—1. Avery Chern, Punahou, 54.94.
100 breast—1. Kila Pickering, Kamehameha, 1:00.13.
400 free—1. 'Iolani (Ian White, Kevin Jones, Chase Weber, Kacy Johnson), 3:16.79.
Girls
Team results—1. Punahou 100; 2. 'Iolani 46; 3. Pac-Five 38; 4. Kamehameha 30; 4. Kamehameha 30; 5. Le Jardin 17; 6. Island Pacific 4; 7. Saint Andrew's 3; 8. Mid-Pacific 2.
1m diving—1. Chelaine Eliazar, Punahou, 390.
200 medley relay—1. Punahou (Christel Simms, Brandi Halemano, Kendra Rask, LillyBelle Deer), 1:53.71.
200 free—1. Kendra Rask, Punahou, 2:02.79.
200 IM—1. Elise Baker, Punahou, 2:21.95.
50 free—1. Rachel Fujita, Punahou, 24.62.
100 fly—1. Rachel Fujita, Punahou, 59.55.
100 free—1. Christel Simms, Punahou, 52.07.
500 free—1. Kimberlee Cadell, Kamehameha, 5:23.58.
200 free—1. Punahou (Rachel Fujita, Lillybelle Deer, Naomi Ng, Zoe Namba), 1:41.51.
100 back—1. Christel Simms, Punahou, 57.45.
100 breast—1. Brandi Halemano, Punahou, 1:09.44.
400 free—1. Punahou (Terry Richmond, Rachel Fujita, Christel Simms, Elise Baker), 3:41.05.

 

OIA Championships

At Veterans Memorial Aquatic Center
Swimming distances in yards
Boys
Team results—1. Mililani 215; 2. Kaiser 199; 3. Kalani 139; 4. Moanalua 131; 5. Kapolei 126; 6. Leilehua 114; 7. Roosevelt 87; 8. Castle 82; 9. Pearl City 65; 10. Kahuku 46; 11. Kalaheo 36; 12. Campbell 20; 13. Waialua 15; 14. Aiea 10, Farrington 10; 16. McKinley 5.
1-meter diving—Kainoa Lopes, Kaiser 409.35.
  200 medley relay—Kalani (Thomas Yi, Savath Saepoo, Matt Velasco, Taiga Hashimoto) 1 minute, 43.73 seconds.
200 free—Jayson Hagi, Kap 1:47.08.
200 IM—Thomas Yi, Kaln 1:58.46.
50 free—Kyle Reese-Sanchez, Kais 22.15.
100 butterfly—Kyle Reese-Sanchez, Kais 52.08.
100 free—Daren Choi, PC 48.31.
500 free—Jayson Hagi, Kap 4:43.62.
200 free relay—Kaiser (Caelan Kakalia, Kyle Reese-Sanchez, Jesse Robello, Bryant Zeh) 1:33.02.
100 back—Daren Choi, PC 52.54.
100 breast—Kent Yamada, Mil 1:00.82.
400 free relay—Mililani (Kramer Ichimura, Sean Yamada, Kent Yamada, Jeremy Howze) 3:27.55.
Girls
Team results—1. Mililani 266; 2. Kapolei 189; 3. Kaiser 160; 4. Roosevelt 136; 5. Leilehua 98; 6. Pearl City 73; 7. Kalani 66; 8. Radford 65; 9. Moanalua 64; 10. Kahuku 44; 11. Kaimuki 35; 12. Campbell 30, Waialua 30; 14. Kalaheo 27; 15. Aiea 23; 16. Castle 4.
1-meter diving—Madison Cole, Mil 342.00.
200 medley relay—Kapolei (Madeline Jamora, Alexandra Jamora, Kiana Callejo, Nicole Talion) 1 minute, 55.12 seconds.
200 free—Josette Gose, Mil 2:01.23.
200 IM—Kiana White, Mil 2:15.34.
50 free—Madeline Jamora, Kap 24.83.
100 butterfly—Josette Gose, Mil 59.93.
100 free—Nicole Talion, Kap 56.62.
500 free—Trisha Ishikawa, Kaim 5:25.89.
200 free relay—Kapolei (Nicole Talion, Rocio Sanchez, Alexandra Jamora, Madeline Jamora) 1:43.92.
100 back—Madeline Jamora, Kap 1:01.70.
100 breast—Kiana White, Mil 1:09.82.
400 free relay—Mililani (Alex Daley, Kanani Mazzone, Ali Keith, Kiana White) 3:54.31.

 

WRESTLING

ILH

At Saint Louis
Varsity boys
Punahou 66, 'Iolani 6
Damien 39, Saint Louis 24
Kamehameha 43, Pac-Five 28
Varsity girls
'Iolani 48, Kamehameha 12
Pac-Five 30, Punahou 24

 

OIA Championships

EAST
Varsity boys
Team results—1. Kaiser, 213.5; 2. Farrington, 144; 3. Kahuku 143; 4. Moanalua, 112; 5. Castle, 79; 6. Roosevelt, 57; 7. Kalani, 42; 8. Kailua, 41; 9. Kaimuki, 26; 10. Kalaheo, 24; 11. McKinley, 10.
108 pounds—1. Jason Spiker, Kaiser; 2. Ammon Pollister, Kahuku; 3. Rodel Buhain, Farrington.
114—1. Logan Bucsit, Farrington; 2. Ryan Nakagawa, Kaiser; 3. Aaron Hill, Moanalua.
120—1.Michael Nakagawa, Kaiser; 2. Brady Lafortune, Moanalua; 3. Shaun Tam, Roosevelt.
125—1. Brycen Kometani, Moanalua; 2. Tyson Kam, Kaiser; 3. Bradley Viloria, Farrington.
130—1.Blake Ling, Kaiser; 2. Andrew Johnson, Castle; 3. Chase Horikawa, Moanalua.
135—1. Byron Apo, Kaiser; 2. Dillon Cadina, Kahuku; 3. Christian Decosta, Castle.
140—1.Branen Yamamoto, Moanalua; 2. Cory Hironaka, Kaiser; 3. Chase Aki, Roosevelt.
145—1. Jesse Kauhola, Kaiser; 2. Daniel Ige, Kahuku; 3. Tommy Duong, Farrington.
152—1.Robert Ostovich, Moanalua; 2. Aaron Iramina, Farrington; 3. Kalae Carr, Kahuku.
160—1. Jonah Estrella, Castle; 2. Richard Mello, Kailua; 3. George Kaka, Kahuku.
171—1. Punahele Soriano, Kahuku; 2. Jordan Pedrina, Kalaheo; 3. Tyler Hayashi, Roosevelt.
189—1. Kekoa Kim, Kaiser; 2. Alan Brown, Kahuku; 3. Jesus Rivera, Farrington.
215—1. Douglas Paahao, Kaiser; 2. Warren Mamizuka, Kahuku; 3. Lorenmiles Galo, Farrington.
285—1. Keith Chargualaf, Farrington; 2. Manako Tuifua, Kailua; 3. Tuapasi Toetuu, Kaiser.
Varsity girls
Team results—1. Kahuku, 133; 2. Castle, 76; 3. Moanalua, 68; 4. Farrington, 55; 5. Roosevelt, 45; 6. Kalani, 38.5; 7. Kalaheo, 23; 8. Kailua, 14; 9. Kaimuki, 7; 9. Kaiser, 7; 11. McKinley, 0.
98—1. Darian Auna, Kahuku; 2. Ally Somera, Kailua; 3. Kayla Gayer, Moanalua.
103—1. Andrina Ramos, Kahuku; 2. Achlene Paclib, Moanalua.
108—1. Kalae Johnson, Kahuku; 2. Marisa Fukunaga, Roosevelt; 3. Kristel Ramones, Farrington.
114—1. Kehau Kamakaala, Kahuku; 2. Tawny Gayer, Moanalua.
120—1. Megan Yamauchi, Kalani; 2. Lema Grammer-Tanele, Castle; 3. Liko Fukumoto, Moanalua.
125—1. Rachael Ostovich, Moanalua; 2. Ione Kamkaala, Kahuku; 3. Janelle Delos Nieves, Farrington.
130—1. Robyn Teruya, Roosevelt; 2. Morgan Yamaguchi, Kalani; 3. Chennel Contrades, Castle.
140—1. Rebecca Duran, Castle; 2 Terina Isaacs-Kalahiki, Farrington; 3. Lindsay Gillespie, Roosevelt.
155—1. Chelsea Ganzagan, Castle; 2. Amber Ah Sue, Kahuku.
175—1. Noelani Maginti, Kalaheo.
220—1. Libby Petrie, Kahuku; 2. Rosemarie Chargualaf, Farrington; 3. Jacqueline Noa-Cameron, Castle.

WEST
Varsity boys
Team results—1. Pearl City, 198.5; 2. Campbell, 171; 3. Kapolei, 152; 4. Aiea, 131.5; 5. Mililani, 120; 6. Waianae, 94; 7. Waipahu, 43.5; 8. Radford, 43; 9. Nanakuli, 35; 10. Leilehua, 18; 11. Waialua, 0.
108—1. Nainoa Topmkins, Mililani; 2. Jared Ching, Pearl City; 3 Adam Shimizu, Campbell.
114—1. Thomas Perez, Radford; 2. Richard Nazareno, Pearl City; 3. Shane Pantastico-Banaay, Campbell.
120-1. Dallas Collier, Aiea; 2. Louis Smolka, Kapolei; 3. Francisco Rivera, Pearl City.
125—1. Bill Takeuchi, Pearl City; 2. Kaleo Hew-Len, Kapolei; 3. Jon-Ross Okuda, Aiea.
130—1. Hailey Barnes, Kapolei; 2. Travis Kau, Pearl City; 3. Kim Wayne, Waianae.
135-1. Chad Diamond, Mililani; 2 Chuma Sakamoto, Pearl City; 3. Arnold Berdon, Waianae.
140—1. Christopher-Michael Kakazu, Pearl City; 2. Kelii Kwon, Mililani; 3. Marc Davis, Campbell.
145—1. Lindsey Ornellas, Pearl City; 2. Akira Ito, Aiea; 3. Jonathan Dinong, Waianae.
152—1. Raynald Cooper, Pearl City; 2. Brett Watanuki, Leilehua; 3. Nick Curcio, Kapolei.
160—1. Mark Hogan, Aiea; 2. Tyler Katsura, Campbell; 3. Bryant Cadiz, Waipahu.
171—1. Kanoa Matutino, Waianae; 2. Joseph Lewis, Campbell; 3. Kyle Yamauchi, Mililani.
189—1. Tyson Tynanes-Perez, Campbell; 2. Iloilo Tokio, Nanakuli; 3. Rylen Fonoti, Aiea.
215—1. Clifton Namoc, Campbell; 2. Marley Tau, Waianae; 3. Blake Barro, Aiea.
285—1. Scott Suapaia, Aiea; 2. Terrill Travers, Nanakuli; 3. Damon Richardson, Waipahu.
Varsity girls
Team results—1. Campbell, 159; 2. Pearl City, 138; 3. Radford, 68; 4. Kapolei, 51; 5. Aiea, 48; 6. Leilehua, 42; 7. Waianae, 41; 8. Nanakuli, 25; 9. Mililani, 24; 10. Waialua, 0; 10. Waipahu, 0.
98—1. Hazel Asperin, Pearl City; 2. Mitchelle Bareng, Campbell; 3. Jennifer Arao, Waianae.
103—1. Sheri Tabion, Kapolei; 2. Janine Razon, Pearl City; 3. Heaven Fines, Aiea.
108—1. Briana Delos Santos, Pearl City; 2. Christine Siquig, Leilehua; 3. Kaili Morikawa, Mililani.
114—1. Kailin, Curran, Campbell; 2. Kelly Ancheta, Pearl City; 3. Brittni Dinong, Waianae.
120—1. Joy Yamashita, Aiea; 2. Amanda Saguin, Campbell; 3. Alecia Murdock, Radford.
125—1. Lacey Katakura, Pearl City; 2. Chalsie Pantastico-Banaay, Campbell; 3. Amber Demello, Aiea.
130—1. Rachel Factora, Campbell; 2. Mabel Priddy, Leilehua; 3. Natalia Badua, Radford.
140—1. Alexandra Arevalo, Campbell; 2. Brysha-Marie Brown, Nanakuli; 3. Deana Espainola, Radford.
155—1. Anjelica Arevalo, Campbell; 2. Ku'u Kauanoe, Kapolei.
175—1. Chabrielle Gushi, Campbell; 2. Mei Ling Keiki, Pearl City; 3. Fuschia Keliikipi, Waianae.
220-1. Sanoe Spencer, Pearl City; 2. Brayanne Moe, Radford; 3. Andrea Kalaaukahi, Nanakuli.