Quantcast
StarBulletin.com

Scoreboard


By

POSTED: Tuesday, October 28, 2008

Today

AIR RIFLERY
HHSAA State Tournament: 8:30 a.m., Blaisdell Exhibition Hall.

BASEBALL
Hawaii Winter League: CaneFires vs. Honu, 3 p.m.; BeachBoys vs. Sharks, 7 p.m.; games at Hans L'Orange Park.

GOLF
Dennis Rose Intercollegiate Tournament: Men at Mauna Lani North Course, 7:30 a.m.; women at Kings' Course, 7 a.m.

RUNNING
Runners HI Weekly Run: 5:30 p.m., Dixie Grill.

Runners Paradise Weekly Run: 5:30 p.m., Kahului Mall.

SOCCER
PacWest men: Hawaii-Hilo at Chaminade, noon; Hawaii Pacific at Brigham Young-Hawaii, 3:30 p.m.

PacWest women: Hawaii-Hilo at Chaminade, 10 a.m.; Hawaii Pacific at Brigham Young-Hawaii, 1 p.m.

SWIMMING
Valley Isle Master Swimmers: 6:30 p.m., Lahaina Aquatic Center.

VOLLEYBALL
PacWest women: Chaminade vs. Academy of Art, McCabe Gym, 7 p.m.

OIA Red girls playoffs: Mililani vs. Farrington at McKinley gym, Aiea vs. McKinley at Radford gym, 6 p.m.

Kahuku vs. Moanalua at McKinley gym, 7:30 p.m.

OIA White girls playoffs: Castle vs. Waipahu, 6 p.m.; Kailua vs. Kapolei, 7:30 p.m.; matches at Farrington gym.

 

Tomorrow

BASEBALL
Hawaii Winter League: CaneFires vs. Honu, 3 p.m.; BeachBoys vs. Sharks, 7 p.m.; games at Hans L'Orange Park.

VOLLEYBALL
PacWest women: Chaminade vs. Brigham Young-Hawaii at McCabe Gym, Academy of Art vs. Hawaii Pacific at St. Andrew's Priory gym, 7 p.m.

OIA Red girls playoffs: Mililani/Farrington winner vs. Kahuku/Moanalua loser at Farrington gym, 7:30 p.m.

OIA White girls playoffs: Castle/Waipahu winner vs. Kailua/Kapolei loser at Farrington gym, 6 p.m.

 

KAYAKING

ILH

At Ala Wai
Varsity boys
1. Andrew Anderson, Punahou, 0:58.8; 2. Nicholas Sumner, Punahou 1:00.9; 3. Ben Beck, Pac-Five, 1:01.9; 4. Mathew Brady, Iolani, 1:02.1; 5. Shawn Kahookele, Mid-Pacific.

Junior varsity boys
1. Derek Ruebenstahl, Le Jardin, 1:05.3; 2. Taylor Hopkins, Le Jardin, 1:08.7; 3. William Loomis, Punahou, 1:10.0.

Varsity girls
1. Rachel Fujita, Punahou, 1:10.5; 2. Alison Tanaka, Punahou, 1:16.1; 3. Christina Lighter, Punahou, 1:16.5; 4. Tarah Sullivan, Iolani, 1:19.1; 5. Kimberlee Souza, Iolani, 1:19.4.

Junior varsity girls
1. Tatiana Meyer, Kamehameha, 1:19.1; 2. Rhaynedel Oclit, Kamehameha, 1:21.8; 3. Mahina Wall, Kamehameha, 1:23.8.

 

OUT THERE

Niketown 30K

Female
Overall—1. Shasta Rouch, 2:15:36.9; 2. Susan Burr, 2:18:40.8; 3. Elin Soto-Thompson, 2:18:43.9.

15-19—1. Jenna Secritario, 2:58:55.7; 2. Ashley White, 4:38:42.6.

20-24—1. Genela Manuel, 2:34:58.6; 2. Sierra Masters, 2:47:42.9; 3. Adriana Amaya, 2:49:59.2.

25-29—1. Kristin Shustack, 2:29:48.9; 2. Rebekah Oldham, 2:30:13.2; 3. Tomo Hamakawa, 2:32:11.0.

30-34—1. Belinda Wray, 2:24:42.5; 2. Kimberly McLean, 2:28:08.5; 3. Cora Speck, 2:28:40.9.

35-39—1. Jennifer Jackson, 2:32:56.0; 2. Jacqueline Tellei, 2:33:57.5; 3. Beth Damon, 2:38:38.7.

40-44—1. Shannon Cutting, 2:22:03.6; 2. Kelli Lyau, 2:30:27.5; 3. Gay Murakami, 2:31:39.0.

45-49—1. Carole Ann Higa, 2:30:53.4; 2. Angela Kwong, 2:32:56.8; 3. Maureen O'Connell, 2:35:11.3.

50-54—1. Connie Comiso, 2:40:36.1; 2. Michelle Henry, 2:44:40.8; 3. Barbara Heiller, 2:49:50.3.

55-59—1. Lorie Young, 2:47:07.9; 2. Judith Inazu, 3:10:30.5; 3. Tere Hunt, 3:41.11.3.

60-64—1. Helen Wynn, 3:51:25.9; 2. Tootsie Koeblansky, 4:12:03.5; 3. Eileen Ward, 4:50:29.1.

65-69—1. Joy Schoenecker, 3:58:50.3; 2. Fay Tamanaha, 5:14:55.0.

70-74—1. Darlene Heck, 4:08:58.0.

Male
Overall—1. Andrew Taylor, 1:57:36.8; 2. Terence Bell, 1:58:19.0; 3. Pete Boksanski, 2:02:39.0.

15-19—1. Noriaki Mori, 2:55:00.5; 2. Yan Lok Lee, 3:36:54.1; 3. Kaipeng Li, 4:40:54.4.

20-24—1. Jamil Ellinger, 2:13:08.6; 2. Adam Morris, 2:22:47.1; 3. Dustin Miyakawa, 2:22:48.5.

25-29—1. Bradley Miller, 2:09:08.8; 2. Bryan Eguez, 2:13:21.1; 3. Nolan Nohara, 2:17:42.4.

30-34—1. Rolf Kvalvik, 2:04:07.8; 2. Scott Hubbard, 2:05:29.7; 3. William Chappell, 2:13:16.5.

35-39—1. Glen Duvall, 2:07:04.6; 2. William Turner, 2:10:55.7; 3. Wade Tandberg, 2:13:30.8.

40-44—1. Kevin Murphy, 2:05:49.0; 2. Mike Schmitt, 2:08:55.3; 3. Scot Kuwaye, 2:14:08.8.

45-49—1. Craig Knohl, 2:07:03.0; 2. Isao Tatekawa, 2:11:13.4; 3. Alec Eror, 2:16:30.7.

50-54—1. Mark Shorter, 2:12:38.5; 2. Nicholas Kaiser, 2:16:23.5; 3. James Woodhull, 2:25:50.6.

55-59—1. Rodney Morales, 2:36:46.8; 2. Mike Canite, 2:41:56.2; 3. Hugh Morita, 2:44:01.1.

60-64—1. Kozo Yamagishi, 2:34:33.7; 2. Frederick Mark, 2:34:48.8; 3. Tom Craven, 2:36:41.6.

65-69—1. Bert Tokita, 3:27:43.0; 2. Garnett Howard, 3:32:55.9; 3. Larry Taaca, 4:17:16.9.

70-74—1. Harry Siegmund, 3:45:34.9.

75-79—1. Thomas Limm, 4:09:30.1.

85-89—1. Naoto Inada, 5:37:40.0.

 

HURT Trail Series

54 miles
1. Ben Cavazos, 12:01; 2. Rod Huddleston, 12:11; 3. Jeff Huff, 12:32; 4. Mauricio Puerto, 13:15; 5. Larry Inouye, 13:33; 6. Gordon Lau, 13:53; 7. Marian Yasuda, 14:08; 8. Ron Shriver, 14:08; 9. John Robb, 14:47; 10. Sean Price, 15:12.

 

CALENDAR

AVCA Division I

Coaches Top 25 Poll

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

TPRecLW
1. Penn State1,50022-01
2. Nebraska1,44020-02
3. Texas1,38016-23
4. California1,28518-24
5. Stanford1,26717-35
6. Washington1,19716-36
7. Oregon1,12717-47
8. Hawaii1,06917-39
9. UCLA98214-610
10. Wichita State89022-012
11. Florida87817-28
12. Southern California81411-714
13. Minnesota77518-411
14. Colorado State74618-516
15. San Diego64316-317
16. Kansas State57818-413
17. Illinois51615-519
18. Michigan46418-420
19. Pepperdine38216-315
20. Purdue35517-518
21. Kentucky29220-322
22. San Francisco19718-4NR
23. Saint Louis15791-425
24. Santa Clara10913-623
25. Wisconsin8214-821

Others receiving votes and appearing on two or more ballots: Cal Poly 54; Arizona 46; Utah 46; Long Beach State 44; New Mexico State 39; Oregon State 36; Tulane 23; UAB 21; Middle Tennessee 17; Iowa State 13; Northern Iowa 12; Baylor 9; North Carolina 5; St. Mary's (Ca.) 5.

 

AVCA Division II

Coaches Top 25 Poll

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

TPRecLW
1. Concordia-St. Paul90025-11
2. Cal State San Bernardino87619-22
3. Southwest Minnesota State82723-34
4. Grand Valley State79422-25
5. Tampa77521-26
6. West Texas A&M74824-43
7. Washburn71426-27
8. Emporia State66226-29
9. Nebraska-Kearney58326-211
10. Florida Southern55821-68
11. Truman53422-710
12. Western Washington50216-212
13. Cal State L.A.48618-314
14. Central Missouri45824-613
15. UC San Diego40617-416
16. West Florida35719-617
17. Minnesota Duluth33719-618
18. Pittsburg State29521-615
19. California (Pa.)28132-119
20. Cal Poly Pomona22614-521
21. Lewis18124-522
22. Augustana (S.D.)13118-820
23. Wayne State (Neb.)11720-523
24. Western Oregon8716-224
25. Indianapolis4723-7NR

Others receiving votes and listed on two or more ballots: Dowling 31; Northern Kentucky 18; Sonoma State 18; BYU-Hawaii 14; Michigan Tech 7; Nova Southeastern 7; Wingate 5; Chico State 3.