Monday, November 2, 1998



Taking Notice

Honors earned

Honors recently went to these island residents or groups:

bullet Ed Crovo, general manager of the Hyatt Regency Maui, was selected for the General Manager of the Year award by Hyatt Hotels & Resorts. He has served as manager in Maui since 1996 and, prior to that, managed the Waikiki and Waikoloa hotels in his 26-year employment with Hyatt Hotels.

bullet The American Heart Association-Hawaii Affiliate recognized the following with awards: Hohn J. Cogan, M.D., and Bill Sullivan of Hawaii Kai; Ron Wright, Nuuanu; Linda Rosen, Kailua; Ed Arva, Connecticut, formerly of Aiea; John W. Roberts, Wailuku; Honolulu Fire Department; David Q. Jackson, Kalaheo; David Takehara, Waipahu; Jay Tschillard, Kaneohe; Djon Indra Lim, M.D., Hilo; Linda New, Waialae Iki; Ginny Lloyd, Hawaii Kai; Bruce Vidinha, Makakilo; Dan Cooke, Kapolei.

bullet The Imua Chapter of the American Business Women's Association has recognized Wendy Smith, a secretary at Transpacific Development Co., as its Woman of the Year, and Gwen Ishizu, a manager at Lamination House in Aiea, as its candidate for the National Top 10 Women of the Year Competition. The chapter also selected Jack Schneider, president and owner of JS Services, as Business Associate of the Year for his ongoing support of women in business.

bullet Chief Justice Ronald T.Y. Moon recently presented awards for exemplary service to Judiciary employees deemed to have made substantial contributions to the state court system.

Individual Meritorious Service Awards went to Larry Coldiron, Budget and Statistics Division; Patsy Nakamoto, Oahu Circuit Court; and Daron Shimabukuro, Telecommunications and Information Services Division.

A Group Meritorious Service Award went to the microfilm section, Records Management Division, which includes Reynold Leong, Clyde Chena, Vanessa Demello, Doris Kanda, Elaine Kawada, Sally Leong, Elaine Shimizu, Rodney Takeuchi, Wayne Tamane and Amy Yokomichi.

Spirit of the Judiciary Awards went to employees who exemplify a helpful and courteous attitude and help convey a positive image -- Ruth Furukawa, legal research and adoption records, Family Court; Walter Ito, Civil Division, Oahu Circuit Court; Kaye Lehua Jackson, jury pool, Maui Circuit Court; Nadine Rauschenburg, Personnel Division; and Curt Shibata, Office of the Chief Justice.

Tapa

Officers named

These groups have new officers:

bullet Better Business Bureau: Edmund Kajiyama, chair; Lawrence Chew, treasurer; Anne Deschene, president/secretary; Michael Rosenberg, past chair; Gary Brechin, Geri Cardoza, John Donlin, George Engebretson, Bonnie Horibata, Henry Katsuda, Jody Schucart and Blane Yokota, new directors.

bullet One Kalakaua Senior Living Association: Charles B. Dwight, president; Dayton F. Caple, vice president; Francis C.H. Lum, secretary; Harriet D. Rotz, treasurer; Floyd W. Fitzpatrick, assistant treasurer; Alice Clay, William Dinino, Karen Kido Moscatello and Ah Jook Ku, directors.

bullet Historic Hawaii Foundation: Ralph E. Portmore, president; John Whalen, first vice president; Eric Minuth, second vice president; Gary Gill, treasurer; Gary Canner, secretary; Ruth Ann Becker and Christina Kemmer, at-large board members; and Clarence Lee, David Shibata and Leslie Wilcox, new trustees.

bullet Hawaii Masters Track & Field Club: Dr. Jack Karberns, president; Lionel Y.H. Low, first vice president; Bob DiBennedetto, second vice president; Bob Larson, treasurer; and Joan Davis, secretary.

bullet Military Order of the Purple Heart, Rainbow Chapter 483: Bob Freitas, commander; Clarence Iona, senior vice commander; Donald M. Cook, junior vice commander; Chuck Turner, finance officer; Leonard Kling, judge advocate; Leonard Kaae, sergeant-at-arms; Robert K.C. Young, Tom Tanaka, trustees; Roy Sugiyama, trustee.

bullet Chi Omega Alumnae: Karen Dale Studebaker, president; Mary Lou Merrill, secretary; Sandy Remick, treasurer; Lu Seyfer, Barbara Carlson, Panellenic representatives; Lani Carson, rush chairman.

bullet American Lung Association of Hawaii: Jan Meadowcroft, president; Peter Flachsbart, Ph.D., vice president; Peter Kubota, secretary; Malcolm Koga, treasurer; Annette Manaday, assistant treasurer; Margarita Hopkins, Eric Abe, Paul Gammie, James Mee, new directors.

bullet Beta Sigma Phi Oahu Council: Andretta Kaahaaina, president; Betty Dougherty, vice president; Tamara Gray, recording secretary; Rebecca Black, corresponding secretary; Cecelia Brady, treasurer.

bullet American Water Works Association, Hawaii Section: Brooks

Yuen, chair; Glen Taniguchi, vice chair; Jason Takaki, secretary; Susan Uyesugi, treasurer; Thomas Arizumi, international director; John Stubbart, past chair; Ellen Hirayama, Ross Kaneko, Paul Kemp, Ernest Lau, Raymond Matasci, Milton Pavao, William Wong, trustees.

bullet Hawaii Dental Service: Helene "Sam" Shenkus, chair; Jonathan R. Won, first vice chair; Randall S. Cislo, second vice chair; Thomas K. Sing, secretary; Malcolm H.M. Chang, assistant secretary; Joyce A. Hagin, treasurer; Jay T. Kanegawa, assistant treasurer; Kelvin N. Asahina, Malcom H.M. Chang, Jay T. Kanegawa, Ronald D. Thoman, dentist directors; Raymond T. Abe, Curtis W. Chinn, Garret S. Hayashi, John S. Kaopua III, Jonathan R. Won, public directors.

bullet Goodwill Industries of Hawaii: Jim Wayman, John MacDonald, Gary Williams, Robert Horwath, Tom Mendes, Mary Pat Waterhouse, new directors; Jan Berman, executive committee.

bullet Chinese Chamber of Commerce: Randall Chang, president; Frances H. Goo, president-elect, chair of 50th Narcissus Festival; Victor Lim, first vice president; Terrill Chock, second vice president; Winfred Pong, English secretary; Henry Yu, Chinese secretary; Libby Lew, treasurer; Alvin Wong, assistant treasurer; Sheldon Zane, auditor.

bullet Girl Scout Council: Marie N. Milks, president; Jack Dwyer, first vice president; Helene "Sam" Shenkus, vice president -- committees; Valentina Stewart, vice-president -- field; Carol Sakata, secretary; Margery Ziffrin, treasurer; Lindsey T. Arita, Mary Carryer, Michael Drace, John Henry Felix, Walter Ida, Gail Mukaihata Hannemann, Valery O'Brien, Virginia Pressler, Karen Taketa, Col. Ann M. Testa, Roger Ulveling, Ruthann Yamanaka, Richard K. Yorioka, board members; Kay Allen, Leomi Bergknut, Karen B. Flynn, Lori Gress, David M. Kihara, Glenn H. Miyata, Edy Salenger, Lois Toyama, Rebecca L. Wiley, association chairs.

bullet LRotary Club of Waikiki: Robert S. Ostrem Jr., president; Jay Blanchard, president-elect; Phil Sammer, vice president; Gary Sainsbury, secretary; Alvin Goo, treasurer; Jensen Kono, Meg Baba, Gerhart Walch, Walter Thorndike, John Taira, Mary Paulson, Dr. Bill Moore, Paul Grab.

bullet Ala Moana Lions Club: David Komori, president; Dean Matsushima, Wayne Karimoto, Yoshio Hayashi, vice presidents; Harvey Oga, secretary; Roy Imamura, treasurer; Kenji Odo, Lion Tamer; Gene Giardina, Tailtwister; Clifford Wakatake, Charles Ota, Artie McNair, Yoshi Ushijima, directors; Art Kohara, immediate past president.

bullet Alpha Delta Kappa XI Chapter: Jessie Kojiro, president; Carol Emerson, president-elect; Janet Kanja, recording secretary; Shelli Tottori, corresponding secretary; Linda Kim, treasurer; Carrie Yamamoto, historian; Gerri Dang, sergeant-at-arms; Grace Tychsen, chaplain.

bullet Na Kamalei K.E.E.P. (Ko'olauloa Early Education Program): John K. Kaina, president, director; Terry Eskaran, vice president, director; Lynn Chang, secretary, director; Maxine Kahaulelio, treasurer, director; Ipo Wall, director.

bullet Hawaii State Teachers Association-Retired for 1998-99: Ruth Kim, president; Karen Muronaka, vice president; Justin Wong, treasurer; Carlene Toda, secretary; Sheila Black, Andrew Kutsunai, Sarah Moriyama, Janet Ohta, state directors; district presidents -- Inez Butterfield (Oahu), Beverly Johnston (Kauai), Florence Nakama (Maui), Joe Tanaka (Hawaii Island).

bullet Arthritis Foundation, Hawaii Chapter: John Sutton, chairman; Ed Berlin, Ken Heittman, Wesley Fong, Brian Macnish, James McKoy, M.D., Donald Person, M.D., Linda Pribyl, RN/MSN, Mike Tokunaga, Richard Paskalik, Karen Lee, Lisa Halvorson, Thomas Smyth, officers.

bullet Honolulu Theatre for Youth: William A. Bonnet, president; David Kirkeby, president elect; Lesley Brey, vice president; Candace Naito, treasurer; Elizabeth Lee, corporate secretary; Charlotte Vick, Suzanne Case, Sydney Keliipuleole, Chris Yuen, new trustees.

bullet Sales & Marketing Executives of Honolulu Inc.: Heidi K. Wild, president; Roberta Cullen, executive director; John Alves, Drake Beil, Jay Mulki, James D. Regner, Steven M. Rogers, Janet M. Scheffer, Glenn Shiroma, Joseph Toy, Gae Berquist Trommald, Beth Waller, directors.

bullet Waikiki Soroptimists: S. Kalani Brady, M.D., president; Teresa K. Reily, president-elect; Barbara K. Ideta, first vice president; Carolyn Kwon Ballou, second vice president; Jean Ehrhorn, secretary; Delia E. Stoehr, assistant secretary; Sharon L. Pang, treasurer; Carolyn J. Lacy, assistant treasure; Judy Lee, district VI director, past president.

bullet Salvation Army Women's Auxiliary of Honolulu: Beverly Payne, president; Helen Richardson, first vice president; Margaret Krieger, second vice president; Mildred Jones, treasurer; Arlene Nelson, recording secretary; Ele Frauenheim, corresponding secretary; Nancy Mallonee, outgoing president.

bullet Hawaii Employers' Mutual Insurance Co. Inc.: Richard I. Okazaki, at-large board member.

bullet Juvenile Diabetes Foundation, Hawaii Chapter: Lori Lum, president; Bob Marciel, vice president; Jim Cone, secretary; and Jim Kodani, treasurer.

bullet Hawaii Claim Association: Jim Araki, president; Garrett Fujita, vice president; Juliet Lucas, secretary; Liane Sloan, treasurer; Randy Tom, comptroller; Joan Hirano, Sandra Hoyle, Shaun Nelson, Kim Olovsson, Phil Rodgers, Kurt Sibayan, Marie Weite, directors.

bullet Alumni Association of Chaminade University: Theresa K. Basta, president; Larnoe G. Dungca, first vice president; Eileen C.A. Mortenson, second vice president; Suzanne R. Nanri, treasurer; Trevor D. Berry, Timothy J. Byrne, Serene S.C. Chew, William F. Ferguson, Kathryn Hill, Alexandra A. Kutscherenko, Franklin August Miller, Jennifer Nitchman-Chong, Joey P. San Nicolas, directors.

Tapa

Grants and donations

bullet Joyce Chinen and Robert LeClair have received the 1998 Hung Wo and Elizabeth Lau Ching Foundation Award for Faculty Service to the Community, worth $5,000 apiece. The award is given to faculty members of the University of Hawaii for significant contributions to strengthening the ties between the UH campuses and the community. Chinen is a sociology professor at the West Oahu campus, and LeClair chairs the Legal Assistant Program at Kapiolani Community College.

bullet The Ala Moana Lions Club has donated $1,000 to Kaahumanu Elementary School for new playground equipment and $300 for its Drug Free Program.

bullet The Atherton Family Foundation has donated $10,000 to fund a series of workshops on building endowments given by nationally renowned speaker Robert F. Sharpe Jr. for fund-raising professionals and volunteers. The Hawaii Planned Giving Council and the Aloha Chapter of the National Society of Fund Raising Executives participated in the series.



E-mail to City Desk


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Stylebook] [Feedback]



© 1998 Honolulu Star-Bulletin
http://starbulletin.com