Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Tuesday, February 4, 1997


CALENDAR

Today

Baseball

Oahu Senior AJA: Wahiawa vs. Pearl City, 7 p.m., Hans L'Orange Park.

Basketball

HIAC Men: Hawaii-Hilo vs. Brigham Young-Hawaii, 7:30 p.m., Cannon Activities Center.

ILH Division I Boys: Kamehameha vs. University High at Klum Gym, 5 p.m.; Damien at Punahou, Iolani at St. Louis, 6 p.m.

ILH Division II Boys: Punahou at Mid-Pacific, Lutheran at Kamehameha, 5:30 p.m.; Hawaii Baptist at Iolani, 6 p.m.

Bodyboarding

Women's World Championship: All day, surf permitting, Banzai Pipeline, Ehukai Beach Park.

Paddling

ILH Girls: 4 miles, Magic Island to Kewalo Buoy to Waikiki and back to Magic Island, 4:15 p.m.

Soccer

ILH Boys: Punahou vs. Kamehameha at Kapiolani Park, Iolani vs. St. Louis at Kapiolani Park, Pac-Five at Mid-Pacific, 4:30 p.m.

OIA Boys' Playoffs: Consolation bracket, Kahuku vs. Pearl City at Kaiser, 5:15 p.m., Moanalua vs. Aiea at Kaiser, 7 p.m. Championship bracket, Mililani vs. Kaiser at Moanalua, 5:15 p.m., Castle vs. Kalaheo at Moanalua, 7 p.m.

Softball

ILH Girls: University at Iolani, Mid-Pacific vs. Maryknoll at Cartwright Field; Sacred Hearts vs. Hawaii Baptist/St. Andrew's Priory at Joey DeSa Field, St. Francis vs. Punahou at Ala Wai Field, 3:45 p.m.



Tomorrow

Baseball

Oahu Senior AJA: Kaneohe vs. McCully, 7 p.m., Hans L'Orange Park.

Basketball

College Men: Belmont (Tenn.) vs. Chaminade, 7:30 p.m., McCabe Gym.

Bodyboarding

Women's World Championship: 8:30 a.m., surf permitting, Banzai Pipeline, Ehukai Beach Park.

Paddling

ILH Boys: 4 miles, Magic Island to Kewalo Buoy to Waikiki and back to Magic Island, 4:15 p.m.

Riflery

OIA: Leilehua at Farrington, 2:30 p.m.

Soccer

OIA Girls' Playoffs: Consolation bracket, Moanalua vs. Aiea at Castle, 5:15 p.m., Kailua vs. Leilehua at Castle, 7 p.m. Championship bracket, Pearl City vs. Castle at Kailua, 5:15 p.m., Mililani vs. Kaiser at Kailua, 7 p.m.

Volleyball

Mountain Pacific Sports Federation Men: UC Santa Barbara vs. University of Hawaii, 7 p.m., Special Events Arena.


LIST

General

Boxers who retired as champions
1. Heavyweights (since 1895) - 5.
2. Light heavyweights (1903) - 2.
3. Middleweights (1884) - 3.
4. Welterweights (1888) - 1.
5. Lightweights (1886) - 1.
6. Featherweights (1890) - 2.
7. Bantamweights (1887) - 3.
8. Flyweights (1913) - 2.
Source: World Features Syndicate.


FOOTBALL

NFL Gatorade Punt, Pass & Kick Competition

State Championship
At Aloha Stadium
Final results
Scores based on total feet-inches

Boys

8-9-year-olds-1. Michael Kawakami, Honolulu, 139-7. 2. Matt Swift, Wailuku, 91-0.

10-11-1. Jonah Canionero, Makakilo, 216-10. 2. Makaio English, Makawao, 190-0.

12-13-1. Chris Arakaki-Ching, Honolulu, 367-7. 2. Isaia Robins, Kapolei, 240-4. 3. Frank Niles, Kahului, 232-7.

14-15-1. Dana Navarro-Arias, Wailuku, 407-2. 2. Mark Lau, Kaneohe, 392-5. 3. Garrett Arakawa, Kahului, 352-4. 4. Justin Winner, Waipahu, 278-10.

Girls

8-9-Traci Yoshikawa, Honolulu, 131-7.

10-11-1. Tehani Niles, Kahului, 149-7. 2. Wendy Kawakami, Honolulu, 111-9.

14-15-Nicole Garbin, Wailuku, 291-0.


SURFING

Pipeline Classic

At Ehukai Beach
Yesterday's results

Bodyboarding-1. Mike Stewart, Honolulu. 2. Mark Cunningham, Honolulu. 3. Alec Cooke, Haleiwa. 4. Abe Lerner, Haleiwa. 5. Don King, Haleiwa. 6. Chris Robinson, Haleiwa.


WRESTLING

ILH

Team Standings
Through February 3

Varsity

1. Kamehameha 7-0. 2. Iolani 4-2. 3. Punahou 2-4. 4. (tie) Pac-Five and St. Louis 1-4.

Junior varsity

1. Kamehameha 8-0. 2. St. Louis 4-2. 3. Iolani 5-3. 4. Damien 3-3. 5. Pac-Five 1-6. 6. Punahou 0-7.


VOLLEYBALL

College

Volleyball Magazine

Men's Poll
Through Feb. 3

Top ten-1. Stanford 4-0. 2. Penn St. 6-1. 3. Brigham Young 3-0. 4. UCLA 2-2. 5. UC-Santa Barbara 3-2. 6. Hawaii 4-3. 7. Pepperdine 3-2. 8. Long Beach St. 6-1. 9. CS-Northridge 5-2. 10. Lewis 2-1.

Others-Ball St. 5-0, Loyola-Marymount 2-1, Pacific 5-0.


SOFTBALL

ILH

Yesterday's results

Varsity girls

Kamehameha 8, Sacred Hearts 4

Winning pitchers-Kam: Kelly Kaaihili.

Leading hitters-Kam: Ho'o Naki 2-2, 3b; Kalai Castro 2-4; Jenny Frank 2b, 2 RBIs; Stacy Makahilahila 2 RBIs. SH: Samee Fernandez 2-3, 3b; Nicole Inouye 2-3.


GENERAL

ESPY Awards

Nominees for the fifth annual ESPY awards to be presented on Feb. 10 at New York

Breakthrough Athlete of the Year: Mariano Rivera, New York; Alex Rodriguez, Seattle Mariners; Tiger Woods, golf.

Comeback Athlete of the Year: Dwight Gooden, New York Yankees; Evander Holyfield, boxing; Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins.

Outstanding Female Athlete of the Year: Steffi Graf, tennis; Laura Davies, golf; Amy Van Dyken, Olympic swimming.

Outstanding Male Athlete of the Year: Michael Johnson, Olympic track and field; Michael Jordan, Chicago Bulls; Tiger Woods, golf.

Outstanding Performance Under Pressure: Kerri Strug, Olympic gymnastics; Carl Lewis, Olympic long jump; Steve Jones, U.S. Open golf champion; Tiger Woods, U.S. Amateur Open golf champion.

Coach-Manager of the Year: Phil Jackson, Chicago Bulls; Mike Holmgren, Green Bay Packers; Joe Torre, New York Yankees; Tara Vanderveer, U.S. Olympic women's basketball.

Outstanding Team of the Year: Chicago Bulls; Green Bay Packers; New York Yankees.

Performers of the Year

1996 except where noted

Major League Baseball: Ken Caminiti, San Diego Padres; Juan Gonzalez, Texas Rangers; John Smoltz, Atlanta Braves.

NFL Football (1996-97): Terrell Davis, Denver Broncos; John Elway, Denver Broncos; Brett Favre, Green Bay Packers.

NBA Basketball (1995-96): Michael Jordan, Chicago Bulls; Hakeem Olajuwon, Houston Rockets; David Robinson, San Antonio Spurs.

NHL Hockey (1995-96): Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins; Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins; Eric Lindros, Philadelphia Flyers; Joe Sakic, Colorado Avalanche.

NCAA Division I Football: Troy Davis, Iowa State; Orlando Pace, Ohio State; Danny Wuerffel, Florida.

NCAA Division I Men's Basketball (1995-96): Marcus Camby, Massachusetts; Tim Duncan, Wake Forest; Allen Iverson, Georgetown.

NCAA Division I Women's Basketball (1995-96): Chamique Holdsclaw, Tennessee; Jennifer Rizzotti, Connecticut; Saudia Roundtree, Georgia.

Men's Golf: Mark Brooks; Tom Lehman; Phil Mickelson; Tiger Woods.

Women's Golf: Laura Davies; Annika Sorenstam; Karrie Webb.

Men's Tennis: Michael Chang; Yevgeny Kafelnikov; Pete Sampras.

Women's Tennis: Steffi Graf; Monica Seles; Arantxa Sanchez Vicario.

Auto Racing: Damon Hill, Formula One; Terry Labonte, NASCAR; Jimmy Vasser, CART.

Men's Track and Field: Donovan Bailey; Michael Johnson; Dan O'Brien.

Women's Track and Field: Gail Devers; Marie-Jose Perec; Svetlana Masterkova.

Boxing: Oscar De La Hoya; Evander Holyfield; Roy Jones, Jr.

Jockey: Jerry Bailey; Pat Day; Chris McCarron.

Men's Bowling: Mike Aulby; Bob Learn, Jr.; Walter Ray Williams, Jr.


BASEBALL

College

Yesterday's results

San Jose St. 4, CS-Los Angeles 3

Oahu Senior AJA

At Hans L'Orange Park
Last night's result

Aiea 16, Waialae 4


SOCCER

ILH

Through Feb. 3

Varsity boys

Championship round-robin

		W	L	T	Pts
Punahou		6	0	1	19
Iolani		6	0	1	19
Kamehameha	3	3	1	10
St. Louis	2	3	2	8
Consolation round-robin

		W	L	T	Pts
Mid-Pacific	3	3	1	10
Pac-Five	0	5	1	1
Damien		0	6	1	1
Points: win (3), tie (1), loss (0).


BOXING

Professional

Schedule

Feb. 6: At Beverly Hills, Calif., Levi Billups, San Diego, vs. Eveton Davis, Jamaica, 10, heavyweights.

Feb. 7: At Las Vegas, Lennox Lewis, Britain, vs. Oliver McCall, Collinsville, Va., 12 for the vacant WBC heavyweight title.

Feb. 8: At London, Tom Johnson, Detroit, vs. Naseem Hamed, England, 12, for the IBF and WBO featherweight titles; Robin Reid, England, vs. Giovanni Pretorius, South Africa, 12, for Reid's WBC super middleweight title; Steve Collins, Ireland, vs. Frederic Seillier, France, 12, for Collins' WBO super middleweight title; Jake Matlala, South Africa, vs. Mickey Cantwell, England, 12, for Matlala's WBO light flyweight title.

Feb. 10: At Inglewood, Calif., Mark Johnson, Washington, vs. Alejandro Montiel, Mexico, 12, for Johnson's IBF flyweight title; Jorge Eliecer Julio, Colombia, vs. Alonso Rayito, Mexico, 10, bantamweights.

At Sacramento, Calif., Willie Jorrin, Sacramento, Calif., vs. George Parra, Vallejo, Calif., 10, featherweights.

Feb. 12: At New York, James "Buster" Douglas, Columbus, Ohio, vs. Dickie Ryan, Omaha, Neb., 10, heavyweights; Lou Del Valle, New York, vs. Richie Frazier, New York, 10, light heavyweights.

Feb. 13: At Ferrara, Italy, Alessandro Duran, Italy, vs. Gary Murray, South Africa, 12, for Duran's WBU welterweight title.

At Las Vegas, Earl Butler, Phoenix, vs. Clarence White, Indianapolis, 12, for the vacant WBF super middleweight title; Julian Jackson, Las Vegas, vs. James Mason, Las Vegas, 10, junior middleweights; Lonnie Smith, Las Vegas, vs. Dennis Allen, Mandan, N.D., 10 welterweights.

At Philadelphia, Vincent Thompson, Washington, vs. Francisco DeAssia, Brazil, 10, middleweights; Kenny Ellis, Seattle, vs. Rocky McCray, Philadelphia, 10, middleweights.

Feb. 14: At Indio, Calif., Gabriel Ruelas, Studio City, Calif., vs. Troy Dorsey, Fort Worth, Texas, 10, lightweights.

Feb. 15: At Vienna, Austria, George Scott, Liberia, vs. Zolton Kalocsai, Hungary, 12, for the WBU lightweight title.

At Thailand, Sirimongkol Singmanassuk, Thailand, vs. Jesus Sarabia, Mexico, 12, for Singmanassuk's WBC bantamweight title.

Feb. 16: At Kansas City, Mo., John John Molina, Puerto Rico, vs. Israel Cardonna, Hartford, Conn., 10, lightweights; Ralph Jones, Pittsburgh, vs. Carlos Miranda, Bismark, N.D., 10, welterweights.

Feb. 18: At Philadelphia, Charles Brewer, Philadelphia, vs. Greg Wright, Detroit, 12, for Brewer's USBA super middleweight title; Bronco McKart, Monroe, Mich., vs. Richard Evans, Philadelphia, 10, middleweights.

Feb. 20: At Civitavecchia, Italy, Silvio Branco, Italy, vs. Vernon Phillips, New York, 12, for Branco's WBU middleweight title.

At Tokyo, Hiroshi Kawashima, Japan, vs. Gerry Penalosa, Philippines, 12, for Kawashima's WBC junior bantamweight title.

Feb. 22: At Atlantic City, N.J., Arturo Gatti, Jr., Jersey City, N.J., vs. Tracy Patterson, Poughkeepsie, N.Y., 12, for Gatti's IBF lightweight title.

At Fort Lauderdale, Nate Miller, Philadelphia, vs. Alexandre Gurov, Ukraine, 12, for Miller's WBA cruiserweight title; Frank Liles, Syracuse, N.Y., vs. Segundo Mercado, Equador, 12, for Liles' WBA super middleweight title.

At Uncasville, Conn., James Toney, Ann Arbor, Mich., vs. Mike McCallum, Las Vegas, 12, for the vacant WBU light heavyweight title.

Feb. 25: At Corpus Christi, Texas, Azumah Nelson, Ghana, vs. Genaro Hernandez, Los Angeles, 12, for Nelson's WBC super featherweight title.


GOLF

Professional leaders

Through February 2

PGA Tour earnings (Hawaii golfers)

56. Peter Jacobsen -- $26,957

83. Scott Simpson -- $14,472






Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Community]
[Info] [Letter to Editor] [Stylebook] [Feedback]



© 1997 Honolulu Star-Bulletin
http://starbulletin.com