Today
BASKETBALL
ILH Division I boys: Saint Louis at Kamehameha, 8 p.m.
ILH Division II boys: AOP vs. Lutheran, 6 p.m., at Sacred Hearts.
ILH Division I girls: Mid-Pacific at Kamehameha, 5 p.m.
ILH Division II girls: Word of Life vs. Le Jardin, 5 p.m., at St. Andrew's Priory; St. Andrew's Priory at HBA, 6 p.m.; Christian Academy vs. University High, 6:30 p.m., at St. Andrew's Priory.
OIA Red girls: Moanalua at Kahuku, Farrington at Roosevelt, Kalaheo at Kaimuki, Mililani at Nanakuli, Kapolei at Aiea, Pearl City at Leilehua; games start 15 minutes after 5 p.m. JV game.
OIA White girls: Anuenue at Waipahu, Kailua at Waianae, Castle at Kaiser, Campbell at Waialua, Thompson at McKinley; games start 15 minutes after 5 p.m. JV game.
GOLF
PGA Champions Tour: Turtle Bay Championship, first round, 7 a.m., Palmer Course, Turtle Bay.
MOTORSPORTS
Punishum Drift Series: 10 a.m., Aloha Stadium lower Halawa lot.
SOCCER
OIA Red boys playoffs: Kaiser vs. Castle, at Aiea, 5:15 p.m.; Moanalua at Aiea, 7 p.m.
OIA White boys playoffs: Kailua vs. McKinley, 5:15 p.m.
SWIMMING
HPA Invitational: at HPA Pool, 2:30 p.m.
VOLLEYBALL
WAC men: UC San Diego at Hawaii, 7 p.m., Stan Sheriff Center.
WRESTLING
OIA East: Farrington vs. Kalani, Farrington vs. Kailua, Kahuku vs. Kailua, Kahuku vs. Kalani; matches at Farrington, 5:30 p.m.
Kaiser vs. Moanalua, Kalaheo vs. Moanalua, Kalaheo vs. Roosevelt, Kaiser vs. Roosevelt; matches at Moanalua, 5:30 p.m.
Castle vs. McKinley, Castle vs. Kaimuki, McKinley vs. Kaimuki; matches at Castle, 5:30 p.m.
OIA West: Aiea vs. Leilehua, Aiea vs. Mililani, Leilehua vs. Mililani; matches at Mililani, 5:30 p.m.
Nanakuli vs. Waianae, Pearl City vs. Waianae, Pearl City vs. Waipahu, Nanakuli vs. Waipahu; matches at Pearl City, 5:30 p.m.
Campbell vs. Radford, Campbell vs. Waialua, Kapolei vs. Waialua, Kapolei vs. Radford; matches at Radford, 5:30 p.m.
Tomorrow
BASKETBALL
WAC women: Idaho at Hawaii, 7 p.m., Stan Sheriff Center.
ILH Division I boys: Mid-Pacific at Punahou, 3:30 p.m.; Iolani vs. Maryknoll, 6 p.m., at Mid-Pacific.
ILH Division II boys: Word of Life vs. Le Jardin, 5:30 p.m.; Lanakila Baptist vs. Christian Academy, 7 p.m., at Manoa Gym; ASSETS at Hanalani, 6 p.m.
ILH Division I girls: Iolani at Punahou, 7 p.m.
OIA Red boys: Moanalua at Roosevelt, Castle at Kaimuki, Kailua at Kahuku, Radford at Kapolei, Pearl City at Campbell, Mililani at Waianae; games start 15 minutes after 5 p.m. JV game.
OIA White boys: Waialua at Aiea, Thompson at Waipahu, Kaiser at Kalani, Anuenue at McKinley; games start 15 minutes after 5 p.m. JV game.
GOLF
PGA Champions Tour: Turtle Bay Championship, second round, 7 a.m., Palmer Course, Turtle Bay.
MOTORSPORTS
Punishum Drift Series: 10 a.m., Aloha Stadium lower Halawa lot.
PADDLING
OIA: at Keehi Lagoon, 2 p.m.
BIIF: at Hilo Bay, 11 a.m.
SOCCER
OIA Red boys championship game: Roosevelt at Mililani, 6:30 p.m.
OIA White boys championship game: Farrington vs. Kahuku, at Mililani, 4 p.m.
SWIMMING
HPA Invitational: at HPA Swim Pool, 2:30 p.m.
WRESTLING
ILH boys: Damien vs. Pac-Five, Iolani vs. Kamehameha, Punahou vs. Saint Louis; matches at Damien, 1 p.m.
ILH girls: Iolani vs. Pac-Five, Punahou vs. Kamehameha; matches at Damien, 1 p.m.
OIA East: Farrington vs. Kahuku, Farrington vs. Kaiser, Kaiser vs. Kahuku; matches at Farrington, 2 p.m.
Kaimuki vs. Moanalua, Kaimuki vs. Roosevelt, Kalani vs. Roosevelt, Kalani vs. Moanalua; matches at Moanalua, 2 p.m.
Castle vs. Kalaheo, Castle vs. Kailua, McKinley vs. Kailua, McKinley vs. Kalaheo; matches at Castle, 2 p.m.
OIA West: Mililani vs. Nanakuli, Mililani vs. Waialua, Nanakuli vs. Waialua; matches at Mililani, 2 p.m.
Campbell vs. Pearl City, Campbell vs. Waipahu, Kapolei vs. Waipahu, Kapolei vs. Pearl City; matches at Pearl City, 2 p.m.
Aiea vs. Radford, Aiea vs. Waianae, Leilehua vs. Waianae, Leilehua vs. Radford; matches at Radford, 2 p.m.
BIIF: at Keaau, 10 a.m.
BASEBALL
Oahu AJA
at Hans L'Orange Field
Sheridan 6, Olomana 4
RUNNING
H.U.R.T. Trail Series
Jan. 19 and 20
at Tantalus trail systems
100-mile--1. Paul Hopwood, 27:17; 2. Geoff Hanson, 28:52; 3. John Robinson, 31:02; 4. Gordon Lau, 31:39; 5. Suzanna Bon, 31:56; 6. Beat Jegerlehner, 32:11; 7. Mark Hartell, 32:30; 8. Alexander Papadopoulos, 32:42; 9. Mauricio Puerto, 32:53; 10. Mark Swanson, 33:09.
100K--1. Rod Bien, 17:02; 2. Jeffrey Rogers, 20:00; 3. Jamie Donaldson, 20:30; 4. Harald Ebeling, 21:14; 5. Kathy D'Onofrio, 21:16; 6. Fish Arabia, 21:26; 7. Paul Sibley, 21:29; 8. Daniel Benhammou, 21:35; 9. William Cook, 21:37; 10. Nolan Nohara, 22:13.
SOCCER
OIA Playoffs
Red Varsity boys
Semifinals
Mililani 2, Moanalua 1
Roosevelt 2, Aiea 1
Goal scorers--Mil: Alex Gustafson, Colin Lund.
Moan: Justin Watanabe.
Roos: Kevin Leong, Leslie Nwapa.
Aiea: Ricky Itagaki.
Consolation semifinals
Castle 2, Kalani 1
Kaiser 1, Kalaheo 0
Goal scorers--Kais: John Moats. Cas: Blayne Muraoka 2.
Kaln: Keane Omaye-Backman.
White Varsity boys
Quarterfinals
Kahuku 2, McKinley 0
Farrington 2, Kailua 1, PK
Goal scorers--Far: Allen Tagata.
Kail: Matthew Nakata.
Kah: Noble Crowell 2.
BIIF
Late Wednesday
Kamehameha-Hawaii 4, Christian Liberty 0