Today
BASEBALL
WAC: Hawaii vs. Fresno State, 6:35 p.m., Les Murakami Stadium.
BASKETBALL
Mufi Hannemann Jamboree: Team Awa vs. Team Houl, Team Morikawa vs. Team Kowal, Team Fa'asoa vs. Team Self, Team Takahashi vs. Team Lau-Kong, 11 a.m., Semifinals, 1 p.m., Championship, 3 p.m., Manoa Gym.
GOLF
Jennie K. Wilson Invitational: 7 a.m., Mid-Pacific Country Club.
Kuma Contracting Kona Open: Kona Country Club.
JUDO
HHSAA State Championship: 1 p.m., Stan Sheriff Center.
PADDLING
Hui Wa'a Long Distance: 8:30 a.m., Haleiwa Beach Park.
OHCRA: George Perry Keiki Regatta, 8:30 a.m., Kailua Beach.
SOCCER
MISO playoffs: Masters Division, Real Hawaii FC vs. Honolulu International, 1 p.m.; Honolulu United vs. KO-AM, 3 p.m., field 11, Waipio Peninsula Soccer Park.
TRACK & FIELD
Island Movers HHSAA Championships: 3:30 p.m., War Memorial Stadium.
Tomorrow
BASEBALL
WAC: Hawaii vs. Fresno State, 1:05 p.m., Les Murakami Stadium.
CANOE/KAYAK
Molokai World Solo Championships: 32 miles, Kaluakoi, Molokai, to Kapahulu Groin, Oahu.
GOLF
Jennie K. Wilson Invitational: 7 a.m., Mid-Pacific Country Club.
Kuma Contracting Kona Open: Kona Country Club.
SOCCER
MISO playoffs: Division I, HSC Bulls vs. Lanikai Tuesday, 1 p.m.; Vaiete Premier vs. Kapaolono Dawqs, 3 p.m., Waipio Peninsula Soccer Park Stadium.
Men's 35 plus Division: Real Hawaii FC vs. Paniolos, 9 a.m.; Ohana vs. Lanikai Tuesday, 11 a.m., field 5. Division II, Vaiete Open vs. AC Honolulu, 1 p.m.; Focus vs. KO-AM, 3 p.m., field 5, Waipio Peninsula Soccer Park.
GOLF
AT&T Classic
At Duluth, Ga.
Purse: $5.4 million
Second round, par-72
Ryuji Imada |
67-67 |
-- |
134
|
Troy Matteson |
70-64 |
-- |
134
|
D.J. Brigman |
68-67 |
-- |
135
|
Kevin Sutherland |
65-71 |
-- |
136
|
Craig Kanada |
67-70 |
-- |
137
|
Camilo Villegas |
70-67 |
-- |
137
|
Zach Johnson |
71-66 |
-- |
137
|
Joe Ogilvie |
68-70 |
-- |
138
|
Tommy Armour III |
67-71 |
-- |
138
|
Billy Andrade |
70-68 |
-- |
138
|
Olin Browne |
69-69 |
-- |
138
|
Stephen Marino |
67-71 |
-- |
138
|
Darron Stiles |
71-67 |
-- |
138
|
Chris Tidland |
71-67 |
-- |
138
|
Rory Sabbatini |
69-70 |
-- |
139
|
Robert Gamez |
70-69 |
-- |
139
|
Lee Janzen |
69-70 |
-- |
139
|
David Toms |
71-68 |
-- |
139
|
Henrik Stenson |
70-69 |
-- |
139
|
Charles Warren |
73-67 |
-- |
140
|
Steve Elkington |
70-70 |
-- |
140
|
Bob May |
67-73 |
-- |
140
|
Bob Estes |
71-69 |
-- |
140
|
Bob Heintz |
73-67 |
-- |
140
|
Briny Baird |
69-71 |
-- |
140
|
Tag Ridings |
69-71 |
-- |
140
|
Dan Forsman |
72-69 |
-- |
141
|
D.J. Trahan |
70-71 |
-- |
141
|
Eric Axley |
72-69 |
-- |
141
|
Jason Bohn |
69-72 |
-- |
141
|
Mark Hensby |
71-70 |
-- |
141
|
Robert Damron |
71-70 |
-- |
141
|
Franklin Langham |
71-70 |
-- |
141
|
Michael Putnam |
75-66 |
-- |
141
|
Jaco Van Zyl |
72-69 |
-- |
141
|
Dicky Pride |
68-73 |
-- |
141
|
Tim Petrovic |
73-68 |
-- |
141
|
Jonathan Byrd |
69-72 |
-- |
141
|
John Cook |
71-70 |
-- |
141
|
Michael Allen |
74-67 |
-- |
141
|
Bill Haas |
69-72 |
-- |
141
|
Paul Azinger |
71-70 |
-- |
141
|
Steve Jones |
71-70 |
-- |
141
|
J.P. Hayes |
72-70 |
-- |
142
|
Matt Kuchar |
70-72 |
-- |
142
|
Garrett Willis |
71-71 |
-- |
142
|
Gavin Coles |
74-68 |
-- |
142
|
Parker McLachlin |
70-72 |
-- |
142
|
Marco Dawson |
72-70 |
-- |
142
|
Daisuke Maruyama |
71-71 |
-- |
142
|
Brian Gay |
70-72 |
-- |
142
|
Shaun Micheel |
72-70 |
-- |
142
|
Paul Stankowski |
70-72 |
-- |
142
|
Mathias Gronberg |
72-70 |
-- |
142
|
Hunter Mahan |
74-69 |
-- |
143
|
Stewart Cink |
70-73 |
-- |
143
|
Grant Waite |
69-74 |
-- |
143
|
Richard S. Johnson |
71-72 |
-- |
143
|
Neal Lancaster |
72-71 |
-- |
143
|
Jerry Smith |
71-72 |
-- |
143
|
Tom Johnson |
73-70 |
-- |
143
|
Brian Davis |
69-74 |
-- |
143
|
Bob Burns |
75-68 |
-- |
143
|
Kevin Na |
70-73 |
-- |
143
|
Steve Lowery |
71-72 |
-- |
143
|
J.J. Henry |
74-69 |
-- |
143
|
Glen Day |
72-71 |
-- |
143
|
Ryan Armour |
70-73 |
-- |
143
|
Duffy Waldorf |
72-71 |
-- |
143
|
Kent Jones |
70-73 |
-- |
143
|
Craig Bowden |
71-72 |
-- |
143
|
John Merrick |
70-73 |
-- |
143 |
Regions Charity
At Hoover, Ala.
Purse: $1.6 million
First round, par-72
Scott Hoch |
33-32 |
-- |
65
|
Rod Spittle |
36-32 |
-- |
68
|
Bob Gilder |
36-32 |
-- |
68
|
Fuzzy Zoeller |
33-35 |
-- |
68
|
Tom Kite |
35-33 |
-- |
68
|
Bobby Wadkins |
34-35 |
-- |
69
|
Hale Irwin |
36-33 |
-- |
69
|
Ben Crenshaw |
37-32 |
-- |
69
|
Tom Jenkins |
34-36 |
-- |
70
|
D.A. Weibring |
34-36 |
-- |
70
|
Jerry Pate |
31-39 |
-- |
70
|
Brad Bryant |
34-36 |
-- |
70
|
John Ross |
35-35 |
-- |
70
|
Boonchu Ruangkit |
34-36 |
-- |
70
|
Mike Goodes |
39-32 |
-- |
71
|
R.W. Eaks |
38-33 |
-- |
71
|
John Harris |
34-37 |
-- |
71
|
Andy Bean |
33-38 |
-- |
71
|
Bruce Summerhays |
35-36 |
-- |
71
|
Vicente Fernandez |
35-36 |
-- |
71
|
Bob Eastwood |
33-38 |
-- |
71
|
Frank Shikle |
36-36 |
-- |
72
|
Joe Ozaki |
37-35 |
-- |
72
|
Denis Watson |
35-37 |
-- |
72
|
Jim Thorpe |
38-34 |
-- |
72
|
Mark Johnson |
36-36 |
-- |
72
|
Scott Simpson |
37-35 |
-- |
72
|
Bruce Lietzke |
35-37 |
-- |
72
|
Loren Roberts |
36-36 |
-- |
72
|
Jay Haas |
36-36 |
-- |
72
|
Tim Simpson |
38-34 |
-- |
72
|
Chip Beck |
36-36 |
-- |
72
|
Tom McKnight |
35-37 |
-- |
72
|
Mitch Adams |
36-36 |
-- |
72
|
Kevin King |
38-34 |
-- |
72
|
Hajime Meshiai |
32-41 |
-- |
73
|
Mike Lawrence |
37-36 |
-- |
73
|
Dick Mast |
37-36 |
-- |
73
|
Walter Hall |
38-35 |
-- |
73
|
Donnie Hammond |
38-35 |
-- |
73
|
Jim Albus |
36-37 |
-- |
73
|
Mike Reid |
37-36 |
-- |
73
|
David Eger |
35-38 |
-- |
73
|
Curtis Strange |
36-37 |
-- |
73
|
Keith Fergus |
35-38 |
-- |
73
|
Ed Dougherty |
37-36 |
-- |
73
|
Graham Marsh |
34-39 |
-- |
73
|
Kirk Hanefeld |
35-38 |
-- |
73
|
Jim Nelford |
34-40 |
-- |
74
|
Danny Edwards |
36-38 |
-- |
74
|
James Mason |
35-39 |
-- |
74
|
Mark McNulty |
37-37 |
-- |
74
|
Hubert Green |
37-37 |
-- |
74
|
Don Pooley |
37-37 |
-- |
74
|
David Edwards |
36-38 |
-- |
74
|
Morris Hatalsky |
35-39 |
-- |
74
|
Hugh Baiocchi |
37-37 |
-- |
74
|
Howard Twitty |
37-37 |
-- |
74
|
Mike McCullough |
36-39 |
-- |
75
|
Leonard Thompson |
39-36 |
-- |
75
|
Gibby Gilbert |
37-38 |
-- |
75
|
Joe Inman |
39-36 |
-- |
75
|
Lonnie Nielsen |
38-37 |
-- |
75
|
Dave Eichelberger |
36-39 |
-- |
75
|
Jay Sigel |
39-36 |
-- |
75
|
Bruce Fleisher |
37-38 |
-- |
75
|
Allen Doyle |
37-38 |
-- |
75
|
Jim Dent |
38-37 |
-- |
75
|
Massy Kuramoto |
37-39 |
-- |
76
|
J.C. Snead |
39-37 |
-- |
76
|
Jim Colbert |
37-39 |
-- |
76
|
Kenny Knox |
38-38 |
-- |
76
|
Isao Aoki |
38-39 |
-- |
77
|
Lee Trevino |
39-38 |
-- |
77
|
Mike Donald |
37-40 |
-- |
77
|
John Jacobs |
38-40 |
-- |
78
|
Seve Ballesteros |
41-37 |
-- |
78
|
Jack Renner |
43-38 |
-- |
81 |
Jennie K. Invitational
At Mid-Pacific Country Club
First round
Championship flight
Jacyln Hilea |
71
|
Kristina Merkle |
72
|
Nancy Shon |
77
|
Traci Kashiwabara-Ayabe |
77
|
Lesly Ann Komoda |
79
|
Xyra Suyetsugu |
79
|
Ashlee Nagamine |
80
|
Hayley Young |
80
|
Cassy Isagawa |
81
|
Bobbi Kokx |
81
|
Kuulei Kaae |
81
|
Suzanne Dobkin |
81
|
Desiree Ting |
81 |
HIGH SCHOOL BASKETBALL
All-Tournament
Division I
Most outstanding player: Keisha Kanekoa, Honokaa.
Jazzmin Awa-Williams, Mana Hopkins and Liana Hanato-Smith, Konawaena; Janelle Nomura, Punahou; Jamie Smith, Iolani.
Division II
Most outstanding player: Tabitha Eseroma, KS-Hawaii.
Kanisha Bello and Kozy Toriano, KS-Hawaii; Nalani Bayne, Sacred Hearts;
Ashley Jacobs, Kailua;
Kaitlyn Ikehara, McKinley.
Division I
All Games at Stan Sheriff Center
Third-place game
Honokaa 49, Iolani 48
Iolani (12-4) |
9 |
17 |
11 |
11 |
-- |
48
|
Honokaa (15-4) |
10 |
14 |
7 |
18 |
-- |
49 |
IOLANI--Chelsea Deptula 2, Alana Matayoshi 8, Chanel Hirata 3, Jamie Smith 18, Sarah Turgeon 12, Tami Konishi 0, Kylie Ahlo 2, Dayna Jandoc 3, Raechele Takara 0.
HONOKAA--Keisha Kanekoa 26, Kawehi Correa 4, Jessika Lorenzo 6, Jamaika Lorenzo 4, Kaylene Kanekoa 7, Shyenne Dela Rosa 0, April Cano 2, Nicole Ancheta 0, Lauwa'e Ablao 0, Courtney Nickel 0.
3-point goals--Iolani 3 (Turgeon 2, Hirata), Honokaa 5 (Ke. Kanekoa 2, Je. Lorenzo 2, Ka. Kanekoa).
Fifth-place Game
Kalani 45, Roosevelt 33
Kalani (15-4) |
4 |
18 |
9 |
14 |
-- |
45
|
Roosevelt (15-3) |
5 |
10 |
10 |
8 |
-- |
33 |
KALANI--Allison Neussl 3, Chelsea Kimura 0, Megan Kamehiro 6, Courtney Gaddis 18, Chaude Bonifacio 0, Chloe Martin 6, Violet Alama 0, Kim Cabuyadao 4, Rhianna Farm 8, Alisha Bonifacio 0.
ROOSEVELT--Dianna Zane 1, Iwalani Rodrigues 10, Jayna Tasaka 3, Shandree Armstead 6, Tasia Kamakawiwoole 5, Kathleen Nakata 2, Tiyana Nakasone 6, Brittni Au 0, Kaui Kuehu 0.
3-point goals--Kalani 5 (Kamehiro 2, Martin 2, Gaddis), Roosevelt 3 (Nakasone 2, Tasaka).
Consolation Championship
Maui 55, Moanalua 51
Maui (12-5) |
19 |
12 |
11 |
13 |
-- |
55
|
Moanalua (7-12) |
9 |
14 |
16 |
12 |
-- |
51 |
MAUI--Vanity Tuquero 2, Ariel Gaoiran 8, Lilieni Laloulu-Saleimoa 7, Hotia Vaaimamao 22, Jazmine Corpuz 4, Mia Shimabuku 2, Rochelle Dumlao 2, Cheyla Vega 2, Shakiyla Heslip 4, Annika Howland 2.
MOANALUA--Brianna Lagat-Ramos 3, Deena Dela Cruz 2, Michelle Hardy 4, Jamie-Leigh Ronolo 23, Britni Ronolo 17, AJ Verdida 0, Jalencia Brown 0, Janelle Uncangco 2, Indah Widyakusuma 0, Tahirah Gibson 0.
3-point goals--Maui 1 (Gaoiran), Moanalua 1 (J. Ronolo).
Division II
All Games at Stan Sheriff Center
Third-place Game
McKinley 52, Campbell 30
McKinley (16-2) |
13 |
11 |
14 |
14 |
-- |
52
|
Campbell (14-4) |
11 |
7 |
4 |
8 |
-- |
30 |
MCKINLEY--Jackie Tihano 2, Kaitlyn Ikehara 6, Chelsie Sato 8, Pearly Togiai 15, Kylie Sato 7, Jaelynn Lopez 0, Maribel Hebron 2, Sasha Hong 2, Jorina Faletoi 3, Crystal Tafai 3, Allyson Villanueva 4.
CAMPBELL--Cheyna Tagura 7, Aloha Dias-Kekahuna 2, Amber Kaulia 4, Jenny Sweeney 6, Oli Kila 2, Valerie Quintana 2, Saphyre Eltogonde 4, Gabby Serrano 0, Shawny Vera Cruz 0, Ipo Kila 3.
3-point goals--McKinley 5 (C. Sato 2, K. Sato 2, Togiai), Campbell 1 (Tagura).
Fifth-place Game
Kailua 47, Seabury Hall 41
Seabury Hall (13-2) |
6 |
9 |
12 |
14 |
-- |
41
|
Kailua (13-6) |
9 |
6 |
14 |
18 |
-- |
47 |
SEABURY HALL--Emma Burns 6, Korena Burgio 4, Tiana Barbier 6, Talia Anama 5, Chelsea Kikuchi 7, Anuhea Rilveria 2, Michelle Mallen 1, Allicia Imada 2, Yacine Meyer 6, Kim Goodfellow 0, Lesley Smith 2.
KAILUA--Kristen Corrales 11, Zsalei Kamaka 6, Netia Pe'a-Ulugaono 0, Ashley Jacobs 21, Kahealani Chang 5, Tiffany Nakata 3, Tawny Kiko 0, Chelsea Babylon 0, Mikala Scott 0, Tianna McKeague 1, Pumehanaaloha Kanoa-Doctorello 0, Jarrish Mauhili-Kaneakua 0, Kayelynn Kohatsu 0, Tia Navarro 0, Francine Sua-Godinet 0.
3-point goals--Seabury Hall 4 (Barbier 2, Kikuchi 2), Kailua 2 (Jacobs).
SAILING
Thursday Night Bulkhead
At Kaneohe Yacht Club
SCR--1. Thistle Star, 1861, Dole; 2. Troubadour, 42072, Sanborn; 3. Kaiholu, 29070, Froome.
ADJ--1. Mahealani, 431, Darnell; 2. Mugwump, 29220, Krape; 3. Kolohe, 63, Ford.
TRACK AND FIELD
HHSAA State Championships
At War Memorial Stadium
Varsity boys
Discus throw--1. Sosaia Vaitai, Wain, 156-08; 2. Sione Tau, Dam, 147-11; 3. Elisara Esera, Far, 147-07; 4. Glen Mansanas, Keaau, 147-04; 5. Landon Satele, WOL, 147-00; 6. Kamakana Tataipu, Dam, 146-01; 7. Leti Langi, Bald, 145-07; 8. Sunia Vaitai, Wain, 144-01.
Shot put--1. Fetalaiga Fatu, Far, 53-03.50; 2. Drew Upresa, Pun, 52-10.50; 3. Sosaia Vaitai, Wain, 52-01.50; 4. Sean Tesoro, Bald, 50-11.50; 5. Abe Markowitz, Pun, 48-06.50; 6. Haani Aifaoto, Lei, 47-08.50; 7. Sione Tau, Dam, 47-07.75; 8. Mana Rosa, Bald, 46-04.50.
Long jump--1. Reece Alnas, Kam-HI, 21-10.00; 2. Trevor Mau, StL, 21-09.00; 3. D'Andre Benjamin, Mil, 21-06.75; 4. Brandon Hardin, Kam, 21-03.00; 5. Kekoa Mountcastle, Kam-Maui, 21-02.00; 6. Reid Furukawa, Iol, 20-11.25; 7. Alexander Fowler, Roos, 20-09.00; 8. Devin Marquez, Koh, 20-08.50.
Triple jump--1. Brandon Hardin, Kam, 42-11.00; 2. Robert Donley, Waip, 42-10.50; 3. Jesse Bright, Kam, J42-10.50; 4. Trevor Mau, StL, 42-10.00; 5. Mtume Msikizi-Jackson, Keaau, 42-08.75; 6. David Yamane, Pun, 42-08.00; 7. Carl Minns, Kam, 42-02.50; 8. Bailon Batalion, Waimea, 42-01.00.
High jump--t1. Lawrence Britt, Cam, 5-10.00; t1. Keahi Raikes, Kam-Maui, 5-10.00; t1. Reece Alnas, Kam-HI, 5-10.00; t1. Chris Newcomb, Waim, 5-10.00; t1. Ethan Higa, Bald, 5-10.00; t1. Hudson Taylor, WOL, 5-10.00; t1. Carl Minns, Kam, 5-10.00; t1. Kekoa Mountcastle, Kam-Maui, 5-10.00.
Pole vault--t1. Billy Pacheco, StAnt, 12-06.00; t1. Erik Rasmussen, StAnt, 12-06.00; t1. Tommy Barber, Bald, 12-06.00; t1. Colby Takeda, Iol, 12-06.00; t1. Josh Schretenthaler, Iol, 12-06.00; t1. Jose Quan, HPA, 12-06.00; t1. Steven Bolosan-Shenn, Moan, 12-06.00; t1. Cameron Daughtery, Mil, 12-06.00; t1. Micah Swain, Kam, 12-06.00; t1. Gordon Cox, Waip, 12-06.00; t1. John-Michael Delima, Bald, 12-06.00; t1. Ryan Terao, Pun, 12-06.00.
110-meter hurdles--1. D'Andre Benjamin, Mil, 15.11; 2. Colton Quinabo, Bald, 15.17; 3. Ethan Rista, Cas, 15.32; 4. Javen Correia, Mryk, 15.22; 5. Pono Hanson, Kam, 15.32; 6. Mike Yee, Pun, 15.34; 7. David Choi, Bald, 15.36; 8. Christopher Smith, Rad, 15.65.
100m dash--1. Kalua Noa, Kais, 11.09; 2. William Stutzmann, StL, 11.12; 3. Brandon Hardin, Kam, 11.16; 4. Paea Keawakane, KSM, 11.23; t5. Eric James, Aiea, 11.29; t5. Antoin Dewalt, PC, 11.29; t7. Colton Quinabo, Bald, 11.34; t7. Bronson Kaneao, Keaau, 11.34.
1500m run--1. Keoni Ucker, CL, 4:19.54; 2. Dawson Vorderbruegge, Kais, 4:20.06; 3. Lucas Lam, Pun, 4:20.12; 4. Preston Vierra, Hon, 4:20.91; 5. Reid Hunter, KK, 4:21.24; 6. Paul Williams, Lei, 4:21.63; 7. Nicholas Hagemann, Keaau, 4:21.80; 8. Nick Ucker, CL, 4:21.93.
4x100m relay--1. Baldwin, 43.71; 2. Kamehameha, 43.76; 3. Kamehameha-Maui, 43.94; 4. Mililani, 44.01; 5. Saint Louis, 44.11; 6. Hawaii Prep, 44.14; 7. Kaiser, 44.21; 8. Radford, 44.38.
400m dash--1. Zach Coronas, Pun, 51.14; 2. Collin Saxby, HPA, 51.23; 3. Mitchell Crim, Maui, 52.39; 4. Tobie Reeuwijk, Pun, 51.37; 5. Eric James, Aiea, 51.63; 6. Matthew Lawless, Lah, 52.16; 7. Jesse Henderson, KK, 52.41; 8. Ikaika Kamaka, Rad, 52.72.
300m hurdles--1. Ethan Rista, Cast, 40.98; 2. D'Andre Benjamin, Mil, 41.29; 3. Colton Quinabo, Bald, 41.51; 4. Javen Correira, Mryk, 41.57; 5. Gordon Cox, Waip, 41.90; 6. Jonathan Takitani, Bald, 42.15; 7. Mike Yee, Pun, 42.20; 8. Stan Nakasone, Kah, 42.31.
800m run--1. Joey Amescua, Bald, 1:59.79; 2. Kyle Pidot, Kam, 2:02.11; 3. Ben Strand, Pun, 2:03.03; 4. Chris Piadade, Mil, 2:03.85; 5. Caleb Bauer, ML, 2:05.16; 6. Joshua Bay, Lei, 2:05.31; 7. Sam Ohashi-White, Bald, 2:05.54; 8. Ryan Nakasone, Pun, 2:05.59.
200m dash--1. Zach Coronas, Pun, 22.38; 2. Kalua Noa, Kais, 22.61; 3. William Stutzmann, StL, 22.63; 4. Kawika Ornellas, Mil, 22.75; 5. Antion Dewalt, PC, 22.78; 6. Brandon Hardin, Kam, 22.82; 7. Collin Saxby, HPA, 22.83; 8. Mitchell Crim, Maui, J22.83.
3000m run--1. Bryce Jenkins, Leilehua, 9:23.24; 2. Mackenzie Crommett, HPA, 9:30.32; 3. Tyler Mulloy, Iol, 9:30.62; 4. Chris Burniske, Pun, 9:30.91; 5. Matt Nakamoto, HBA, 9:30.94; 6. Kensuke Taylor, Kail, 9:33.57; 7. Mark Turner, Hilo, 9:33.84; 8. Kon Weber, 9:37.98.
4x400m relay--1. Baldwin, 3:27.37; 2. Hawaii Prep, 3:29.47; 3. Punahou, 3:30.58; 4. Mililani, 3:31.14; 5. Radford, 3:32.13; 6. Word of Life, 3:32.60; 7. Kamehameha, 3:33.61; 8. Kahuku, 3:33.72.
Varsity girls
Discus throw--1. Kiki Robertson-Kapo'o, Hilo, 118-04; 2. Agnes Faaleaoga-Maloata, Kail, 112-09; 3. Teisi Mohulamu, Wain, 111-08; 4. Lokelani Manaku, Kapa, 110-05; 5. Chevelle Crowell, Kail, J110-05; 6. Debra Vitcovich, Maui, 108-04; 7. Charmaine Mokiao, Kam, 107-04; 8. Olivia Fatongia, Iol, 106-07.
Shot put--1. Charmaine Mokiao, Kam, 38-07.00; 2. Paige Okamura, Pun, 36-05.50; 3. Julia Naumes, Koh, 34-11.75; 4. Agnes Faaleaoga-Maloata, Kail, 34-08.00; 5. Teisi Mohulamu, Wain, 33-11.00; 6. Saleia Mataafa, Kah, 33-10.00; 7. Junitta Fonoti, Far, 33-05.50; 8. Ashley Rosa, Kam-Maui, 33-00.50.
Long jump--1. Yasmina Taketa, Kaln, 17-00.75; 2. Samantha Cabreros, Pun, 16-08.50; 3. Jamilee Jimenez, Kauai, 16-08.25; 4. Courtney Senas, Mil, 16-06.00; 5. Tiffany Ikeda-Simao, Kauai, 16-05.25; 6. Cheray Brzezowski, KSH, 16-03.25; 7. Joy Piotrowski, Pun, 16-01.50; 8. Chanelle Senas, Mil, 15-10.25.
Triple jump--1. Samantha Cabreros, Pun, 38-00.00; 2. Joy Piotrowski, Pun, 35-00.50; 3. Tajana Santiago, Kah, 34-06.75; 4. Risa Kaawa, Iol, 33-11.00; 5. Leilani Speer, Kah, 33-10.50; 6. Ili Wong, Iol, 33-09.75; 7. Erica Wong, Pun, 33-04.25; 8. Jamilee Jimenez, Kauai, 33-04.00.
High jump--t1. Jamilee Jimenez, Kauai, 4-10.00; t1. Erika Cushnie, HPA, 4-10.00; t1. Chelsea Machida, Maui, 4-10.00; t1. Ili Wong, Iol, 4-10.00; t1. Cassie Morigaki, Waik, 4-10.00; t1. Caroline Riston, Pun, 4-10.00; t1. Kristy Inamasu, Maui, 4-10.00; t1. Jordyn Kilgore, Lah, 4-10.00; t1. Madani Estrella, Mol, 4-10.00; t1. Nalani Ravelo, Kalh, 4-10.00; t1. Michele Gilliland, Pun, 4-10.00; t1. Kelsey Masuda, CL, 4-10.00; t1. Alexa Untermann, Pun, 4-10.00; t1. Hailey Kauhane, Kam, 4-10.00; t1. Mindy Campbell, HPA; t16. Veronica Griffin, Mil, 4-08.00; t16. Makena Naho'oikaika, Kam-HI, 4-08.00.
Pole vault--t1. Brittany Lee, Roos, 8-00.00; t1. Michele Ip, Kais, 8-00.00; t1. Daysha Viernes, Hilo, 8-00.00; t1. Leigh Martel, Pun, 8-00.00; t1. Christine Parke, Mryk, 8-00.00; t1. Emily Shiraki, Iol, 8-00.00; t1. Victoria Shirkey, Hilo, 8-00.00; t1. Charmaine Tomlinson, Rad, 8-00.00; t1. Regan Balmoja, Pun, 8-00.00; t1. Kara Kobayashi, Mil, 8-00.00; t1. Dallas Pua'a, Maui, 8-00.00; t1. Rochelle Lee, Kais, 8-00.00; t1. Dana Harada, Pun, 8-00.00; t1. Asia Okamura, Bald, 8-00.00; t1. Erica Davidge, KK, 8-00.00.
100m hurdles--1. Sarah Nicolaisen, Ka'u, 15.28; 2. Ciera Wilson, Bald, 15.41; 3. Alana Durrett, Kam, 15.54; 4. Larissa P. Edwards, Ka'u, 15.62; 5. June Ann Lusk, Bald, 15.84; 6. Rachel Won, Iol, 16.02; 7. Ili Wong, Iol, 16.26; 8. Tajana Santiago, Kah, 16.46.
100m dash--1. Britney Stephens, Mil, 12.37; 2. Ciara Quarles, Mil, 12.64; 3. Hailey Kauhane, Kam, 12.66; 4. Brittany Feiteira, Bald, 12.68; 5. Yasmina Taketa, Kaln, 12.70; 6. Tiffany Ikeda-Simao, Kauai, 12.75; 7. Nicole Smith, KSM, 12.78; 8. Presley Pawn, Iol, 12.82.
1500m run--1. Kaahumanu Rozet, KSM, 4:58.41; 2. Chelsea Smith-Wishard, Kauai, 4:58.56; 3. Dara Pagaduan, Kam, 4:58.61; 4. Haley Abing, LaP, 4:58.75; 5. Maile Scarpino, Iol, 5:03.39; 6. Bailey Massenburg, KK, 5:05.26; 7. Julie Besenbruch, Mryk, 5:05.78; 8. Mari Carmichael, Pun, 5:06.85.
4x100m relay--1. Baldwin, 49.80; 2. Kauai, 49.85; 3. Punahou, 50.49; 4. Iolani, 50.68; 5. Mililani, 50.74; 6. Kahuku, 51.18; 7. Hilo, 51.77; 8. Roosevelt, 52.06.
400m dash--1. Brittany Feiteira, Bald, 59.11; 2. Maile Thomas, Bald, 62.15; 3. Jamilia Epping, Keaau, 62.31; 4. Ashlee Jimenez, Kam, 62.65; 5. Maile Carigon, CL, 62.75; 6. Mia Minkler, KK, 63.05; 7. Courtney Honda, Kam, 63.25; 8. Juliana Brown, Pun, 63.51.
300m hurdles--1. Sarah Nicolaisen, Kau, 45.41; 2. Alana Meditz, Kam, 46.13; 3. Alana Durrett, Kam, 46.81; 4. Ciera Wilson, Bald, 47.19; 5. Larissa Edwards, Kau, 48.44; 6. Jenna Matsumoto, UHS, 48.59; 7. Rachel Won, Iol, 48.60; 8. Lindsey Dahl, Kona, 48.66.
800m run--1. Brittany Young, Sea, 2:23.68; 2. Keri Ogden, HPA, 2:23.93; 3. Marisa Schoen, Pun, 2:24.00; 4. Chelsea Mckenzie, Kona, 2:24.25; 5. Leialoha Bratton, Kais, 2:24.40; 6. Kim Culver, Pun, 2:24.47; 7. Maile Scarpino, Iol, 2:26.75; 8. Noelani Vargas, HPA, 2:28.15.
200m dash--1. Ciara Quarles, Mil, 25.90; 2. Britney Stephens, Mil, 26.15; 3. Ashley Satterwhite, Pun, 26.27; 4. Yasmina Taketa, Kaln, 26.36; 5. Presley Pawn, Iol, 26.43; 6. Brittany Feiteira, Bald, 26.50; 7. Ciera Wilson, Bald, 26.63; 8. Hailey Kauhane, Kam, 26.75.
3000m run--1. Kristin Ali Keith, Mil, 10:59.24; 2. Hailey Grossman, SH, 11:01.06; 3. Jenna Wong, Iol, 11:07.01; 4. Chelsea Oda, Pun, 11:11.51; 5. Julie Besenbruch, Mryk, 11:04.63; 6. Kelli Ishihara, Mil, 11:08.92; 7. Chelsea Smith-Wishard, Kauai, 11:15.14; 8. Dayna Domingo, PC, 11:24.23.
4x400m relay--1. Punahou, 4:07.28; 2. Iolani, 4:12.94; 3. Kamehameha, 4:13.32; 4. Radford, 4:14.13; 5. Mililani, 4:14.89; 6. King Kekaulike, 4:15.48; 7. Baldwin, 4:15.74; 8. Kaiser, 4:18.18.