Today
BASEBALL
WAC: Hawaii vs. San Jose State, 1:05 p.m., Les Murakami Stadium.
Tomorrow
BASEBALL
OIA east: Kahuku vs. Kaiser at Hauula Playground, 4 p.m.
GOLF
ILH girls: 10 a.m., Olomana Course.
OIA west: Noon, Kaneohe Klipper Course.
TENNIS
ILH girls: Kamehameha at Iolani, St. Andrews vs. Maryknoll at Mid-Pacific, UH/LP/SF vs. Hawaii Baptist at Keehi Lagoon, 4 p.m.; Mid-Pacific at Punahou, 4:30 p.m.
GOLF
Houston Open
At Humble, Texas
Purse: $5.5 million
Partial third round, par-72
Note: Play was suspended with 27 golfers unable to complete round. They will complete round on Sunday.
Johnson Wagner |
66-75-64 |
-- |
205
|
Paul Stankowski |
69-71-65 |
-- |
205
|
Adam Scott |
69-71-65 |
-- |
205
|
Bernhard Langer |
71-70-67 |
-- |
208
|
Charley Hoffman |
73-69-67 |
-- |
209
|
Padraig Harrington |
71-72-66 |
-- |
209
|
Vaughn Taylor |
67-74-68 |
-- |
209
|
Bo Van Pelt |
71-70-68 |
-- |
209
|
D.J. Trahan |
71-72-66 |
-- |
209
|
Steve Stricker |
68-73-68 |
-- |
209
|
Anthony Kim |
70-73-66 |
-- |
209
|
Jonathan Byrd |
69-72-68 |
-- |
209
|
John Mallinger |
69-72-69 |
-- |
210
|
John Cook |
72-70-68 |
-- |
210
|
Arron Oberholser |
70-71-69 |
-- |
210
|
Sean O'Hair |
70-71-69 |
-- |
210
|
Stephen Leaney |
70-71-69 |
-- |
210
|
Anders Hansen |
74-69-68 |
-- |
211
|
Robert Garrigus |
69-72-70 |
-- |
211
|
Marco Dawson |
71-72-69 |
-- |
212
|
Wes Short, Jr. |
69-74-69 |
-- |
212
|
Kevin Sutherland |
66-75-71 |
-- |
212
|
David Toms |
73-71-68 |
-- |
212
|
Kyle Reifers |
67-75-71 |
-- |
213
|
Craig Bowden |
69-74-70 |
-- |
213
|
Alex Cejka |
72-69-72 |
-- |
213
|
Angel Cabrera |
74-70-69 |
-- |
213
|
Justin Leonard |
67-73-73 |
-- |
213
|
George McNeill |
71-71-72 |
-- |
214
|
David Howell |
70-73-71 |
-- |
214
|
Ken Duke |
69-73-72 |
-- |
214
|
Briny Baird |
73-70-71 |
-- |
214
|
Steve Flesch |
74-70-70 |
-- |
214
|
John Senden |
71-72-72 |
-- |
215
|
Lee Westwood |
68-75-72 |
-- |
215
|
Dicky Pride |
74-69-72 |
-- |
215
|
David Branshaw |
70-71-74 |
-- |
215
|
Ryan Armour |
71-70-74 |
-- |
215
|
Woody Austin |
69-75-71 |
-- |
215
|
Charles Warren |
73-69-74 |
-- |
216
|
Dudley Hart |
71-71-74 |
-- |
216
|
Gavin Coles |
74-69-73 |
-- |
216
|
Chris Riley |
69-75-72 |
-- |
216
|
Joey Sindelar |
70-71-75 |
-- |
216
|
Greg Owen |
74-70-73 |
-- |
217
|
Parker McLachlin |
74-70-73 |
-- |
217
|
Bob Tway |
72-72-73 |
-- |
217
|
Stephen Marino |
73-70-75 |
-- |
218
|
Ryuji Imada |
71-70-77 |
-- |
218
|
Blaine McCallister |
72-72-74 |
-- |
218
|
Mathew Goggin |
74-70-75 |
-- |
219
|
Failed to complete third round
|
Bubba Watson |
71-67 |
-- |
138
|
Jeff Maggert |
67-71 |
-- |
138
|
Stuart Appleby |
66-72 |
-- |
138
|
Bob Estes |
67-71 |
-- |
138
|
Jason Gore |
70-68 |
-- |
138
|
D.J. Brigman |
70-68 |
-- |
138
|
Hunter Mahan |
68-71 |
-- |
139
|
Tommy Armour III |
68-71 |
-- |
139
|
Tom Byrum |
71-68 |
-- |
139
|
Daniel Chopra |
68-72 |
-- |
140
|
K.J. Choi |
70-70 |
-- |
140
|
Tim Clark |
70-70 |
-- |
140
|
Craig Kanada |
71-73 |
-- |
144
|
Billy Mayfair |
73-71 |
-- |
144
|
Rich Barcelo |
73-71 |
-- |
144
|
Michael Putnam |
72-72 |
-- |
144
|
Steve Allan |
73-72 |
-- |
145
|
Jeff Gove |
76-69 |
-- |
145
|
Jeev M. Singh |
73-72 |
-- |
145
|
Jim Rutledge |
72-73 |
-- |
145
|
Shaun Micheel |
71-74 |
-- |
145
|
Nick Watney |
74-71 |
-- |
145
|
Matt Hendrix |
67-78 |
-- |
145
|
Chris Couch |
71-74 |
-- |
145
|
John Merrick |
72-73 |
-- |
145
|
Michael Boyd |
75-70 |
-- |
145
|
Brian Gay |
72-73 |
-- |
145 |
SOCCER
All-State Honorable Mention
Varsity girls
F Courtney Botelho, Kamehameha
MF Kara Yamamoto, Kalani
MF Rosie Chinen, Kalani
MF Nestle Yamaguchi, Pearl City
MF Jennie Barto, Konawaena
MF Charnelle Tarawaki, Hawaii Prep
FB Nicole Akiu, Kamehameha
FB Jasmine Pratt, Mililani
FB Kristye Barbosa, Punahou
FB Alyson Suehiro, Kalani
FB Chelsea Deptula, Punahou
FB Christine Tamamoto ,Pac-Five
FB Briann Huddy, Kahuku
GK Carianne Makino, Kaiser
GK Melanie Dickson, King Kekaulike
GK Yasmina Taketa, Kalani
GK Yacine Meyer, Seabury Hall
GK Joleen Realin, Mililani
GK Ashley Park, Mid-Pacific
Varsity boys
F Colin Lund, Mililani
F Accer Alvarado, Kamehameha
F Mitchell Navarro, Kamehameha-Maui
MF Leslie Nuapa, Roosevelt
MF Jordan Lopez, Nanakuli
MF Andrew Kloepel, Seabury Hall
MF Kelii Dias, Kamehameha-Maui
MF Jesse Sanchez, Baldwin
FB Jacob Sego, Leilehua
GK Dane Fernandez, Baldwin
GK Nick Topa, Leilehua
GK Bryan Fujiwara, Moanalua
GK Scott Kawakami, Iolani
GK Parker Blaylock, Kapaa
TENNIS
High School
ILH
Varsity boys
Mid-Pacific 3, Maryknoll 2
Varsity girls
Mid-Pacific 4, Maryknoll 1
OIA East
Varsity boys
Castle 4, McKinley 1
Moanalua 5, Kalaheo 0
Varsity girls
Castle 4, McKinley 1
Moanalua 5, Kalaheo 0
OIA West
Varsity boys
Mililani 5, Radford 0
Varsity girls
Mililani 5, Radford 0
TRACK
Varsity Meet
At Iolani
Girls Discus Throw
1. Shayna Onosai, Word of Life, 112-02; 2. Michelle Ane, Punahou, 92-08; 3. Amy Chun, P5, 88-09.
Boys Discus Throw
1. Jeremiah Onosai-Taitaiau, Word of Life, 141-06; 2. Adam Hom, Word of Life, 140-04; 3. Sione Tau, Damien, 137-08.
Boys Shot Put
1. Sione Tau, Damien, 48-03; 2. Drew Uperesa, Punahou, 47-06.50; 3. Bensen Ma'afala, Damien, 45-04.
Girls Shot Put
1. Charmaine Mokiao, Kamehameha, 34-05.25; 2. Paige Okamura, Punahou, 33-07.25; 3. Michelle Ane, Punahou, 30-09.25.
Girls Long Jump
1. Samantha Cabreros, Punahou, 16-05; 2. Ili Wong, Iolani, 15-05. 3. Brynne Asing, Punahou, 14-06.75.
Boys Long Jump
1. Matt Tsujimura, Punahou, 19-07.50; 2. Trevor Mau, Saint Louis, 19-05.75; 3. Derek Fainberg, Iolani, 19-01.25.
Girls Triple Jump
1. Samantha Cabreros, Punahou, 37-07; 2. Joy Piotrowski, Punahou, 34-10.50. 3. Risa Kaawa, Iolani, 33-09.50.
Boys Triple Jump
1. David Yamane, Punahou, 42-00; 2. John Hagar, Punahou, 41-01.75; 3. Kurtlin Robinson, Word of Life, 39-00.
Girls High Jump
1. Lindsey MacDonald, Strathcona, 5-00; 2. Ili Wong, Iolani, 4-10; 2. Caroline Ritson, Punahou, 4-10; 2. Alexa Untermann, Punahou, 4-10.
Boys High Jump
1. Hudson Taylor, Word of Life, 5-10; 1. Matthew Endo, Iolani, 5-10; 3. John Hagar, Punahou, 5-08.
Girls Pole Vault
1. Dana Harada, Punahou, 10-00; 2. Leigh Martel, Punahou, 9-00; 3. Amanda Yee, Punahou, 8-00; 3. Regan Balmoja, Punahou, 8-00.
Boys Pole Vault
1. Dave Walden, Punahou, 13-00; 2. Colby Takeda, Iolani, 12-06; 3. Ryan Terao, Punahou, 12-00.
Girls 100 Meter Hurdles
1. Jenna Matsumoto, P5, 16.7h; 2. Rachel Won, Iolani, 17.0h; 3. Ili Wong, Iolani, 17.3h.
Boys 110 Meter Hurdles
1. Javen Correia, P5, 17.1h; 2. Taylor Wong, Iolani, 17.1h; 3. Ryan Terao, Punahou, 17.4h.
Girls 100 Meter Dash
1. Presley Pawn, Iolani, 13.19; 2. Brynne Asing, Punahou, 13.59; 3. Darcy Shindo, Iolani, 13.62.
Boys 100 Meter Dash
1. Matt Tsujimura, Punahou, 11.55; 2. Reid Furukawa, Iolani, 11.72; 3. Taylor Fernuik, Strathcona, 11.80.
Girls 1500 Meter Run
1. Maile Scarpino, Iolani, 5:07.49; 2. Haley Abing, P5, 5:08.63; 3. Chelsea Oda, Punahou, 5:10.37.
Boys 1500 Meter Run
1. Lucas Lam, Punahou, 4:19.17; 2. Graeme Law, Strathcona, 4:21.80; 3. Kainoa Ho, Kamehameha, 4:23.19.
Girls 4x100 Meter Relay
1. Iolani 'A' 51.58; 2. Punahou 'A' 51.63; 3. Pac-5 'A' 54.45.
Boys 4x100 Meter Relay
1. Punahou 'A' 44.38; 2. Saint Louis 'A' 45.17; 3. Punahou 'B' 46.60.
Girls 400 Meter Dash
1. Marisa Schoen, Punahou, 1:02.31; 2. Kim Culver, Punahou, 1:03.40. 3. Mari Carmichael, Punahou, 1:03.76.
Boys 400 Meter Dash
1. Zach Coronas, Punahou, 50.30; 2. Tobie Reeuwijk, Punahou, 52.92; 3. Taylor Fernuik, Strathcona, 53.04.
Girls 300 Meter Hurdles
1. Rachel Won, Iolani, 49.29; 2. Alyssa-Rae Mita, Punahou, 50.78; 3. Denise Nakamura, P5, 1:02.32.
Boys 300 Meter Hurdles
1. Mike Yee, Punahou, 42.47; 2. Taylor Wong, Iolani, 43.04; 3. Eric Horn, Punahou, 43.27.
Girls 800 Meter Run
1. Marisa Schoen, Punahou, 2:29.29; 2. Dara Pagaduan, Kamehameha, 2:32.01; 3. Maile Scarpino, Iolani, 2:32.06.
Boys 800 Meter Run
1. Graeme Law, Strathcona, 2:07.08; 2. Ryan Nakasone, Punahou, 2:08.09; 3. Chris Burniske, Punahou, 2:08.68.
Girls 200 Meter Dash
1. Presley Pawn, Iolani, 26.99; 2. Kim Culver, Punahou, 27.70; 3. Darcy Shindo, Iolani, 27.94.
Boys 200 Meter Dash
1. William Stutzmann, Saint Louis, 22.94; 2. Taylor Fernuik, Strathcona, 23.17; 3. Matt Tsujimura, Punahou, 23.35.
Girls 3000 Meter Run
1. Kristen Ali Keith, Mililani, 11:19.87; 2, Jenna Wong, Iolani, 11:37.02; 3. Kristi Torkildson, Punahou, 11:59.85.
Boys 3000 Meter Run
1. Nathan Nakasuka, Kamehameha, 10:13.11; 2. Everett Jellinek, Punahou, 10:32.67; 3. Trevor Leong, Iolani, 10:36.13.
Girls 4x400 Meter Relay
1. Punahou 'A' 4:14.51; 2, Iolani 'A' 4:24.31; 3. Punahou School Girls 'B' 4:28.45.
Boys 4x400 Meter Relay
1. Punahou 'A' 3:37.34; 2. Word of Life 'A' 3:49.56; 3. Mid-Pacific 'A' 3:55.34.