Today
BASKETBALL
ILH Division I girls: Punahou at Mid-Pacific, 6 p.m.
ILH Division II girls: Christian Academy at Iolani, 6:30 p.m.
GOLF
Mid-Pacific Open: First round, 6:30 a.m., Mid-Pacific Country Club.
Softball
PacWest: Chaminade vs. Hawaii Pacific (2), 5 p.m., Central Oahu Regional Park.
WATER POLO
ILH Division I girls: Pac-Five at Iolani, 6 p.m.
ILH Division II girls: Pac-Five at Iolani, 5 p.m.
Tomorrow
BASEBALL
ILH: Damien vs. Pac-Five, 3:45 p.m., Ala Wai Field; Mid-Pacific vs. Kamehameha, 4:30 p.m., Saint Louis vs. Punahou, 7 p.m., Aloha Stadium.
WAC: Hawaii vs. New Mexico State, 6:35 p.m., Les Murakami Stadium.
BASKETBALL
ILH Division I girls: Maryknoll vs. Kamehameha at Damien, 6:30 p.m.
ILH Division II girls: Word of Life vs. Le Jardin at Damien, 5 p.m.; Punahou at La Pietra, University at St. Andrew's Priory, 6:30 p.m.
KIF girls: Kauai at Kapaa, 5:30 p.m.
OIA Red East girls: Kahuku vs. Farrington, 5:30 p.m.; Kaiser vs. Moanalua, 7:30 p.m., both games at McKinley H.S. gym.
GOLF
Mid-Pacific Open: Second round, Mid-Pacific Country Club.
TENNIS
KIF: Kauai vs. Island, noon; Kapaa vs. Kula, 2 p.m., Kiahuna Courts.
TRACK AND FIELD
KIF: Qualifying meet No. 4, 4 p.m., Vidinha Stadium.
WATER POLO
ILH Division I girls: Punahou at Kamehameha, 6 p.m.
ILH Division II girls: Punahou at Kamehameha, 5 p.m.
BASKETBALL
NBA playoffs
First round
(Best-of-7)
All times Hawaii time
Saturday
Washington at Cleveland, 9 a.m.
Chicago at Miami, 2 p.m.
Sacramento at San Antonio, 11:30 a.m.
Denver at Los Angeles Clippers, 4:30 p.m.
Sunday
Indiana at New Jersey, 7 a.m.
Los Angeles Lakers at Phoenix, 9:30 a.m.
Milwaukee at Detroit, 1 p.m.
Memphis at Dallas, 3:30 p.m.
Monday
Chicago at Miami, 2 p.m.
Denver at Los Angeles Clippers, 4:30 p.m.
Tuesday
Washington at Cleveland, 1 p.m.
Indiana at New Jersey, 2 p.m.
Sacramento at San Antonio, 3:30 p.m.
Wednesday
Milwaukee at Detroit, 1:30 p.m.
Memphis at Dallas, 2 p.m.
Los Angeles Lakers at Phoenix, 4:30 p.m.
Thursday, April 27
New Jersey at Indiana, 1:30 p.m.
Miami at Chicago, 2 p.m.
Los Angeles Clippers at Denver, 4:30 p.m.
Friday, April 28
Cleveland at Washington 2 p.m.
San Antonio at Sacramento, 4 p.m.
Phoenix at Los Angeles Lakers, 4:30 p.m.
Saturday, April 29
New Jersey at Indiana, 9 a.m.
Dallas at Memphis, 11:30 a.m.
Detroit at Milwaukee, 2 p.m.
Los Angeles Clippers at Denver, 4:30 p.m.
Sunday, April 30
Miami at Chicago, 7 a.m.
Phoenix at Los Angeles Lakers, 9:30 a.m.
Cleveland at Washington, 1:30 p.m.
San Antonio at Sacramento, 4 p.m.
Monday, May 1
Dallas at Memphis, TBA
Denver at Los Angeles Clippers, TBA, if necessary
Detroit at Milwaukee, TBA
Tuesday, May 2
Los Angeles Lakers at Phoenix, TBA, if necessary
Sacramento at San Antonio, TBA, if necessary
Indiana at New Jersey, TBA, if necessary
Chicago at Miami, TBA, if necessary
Wednesday, May 3
Memphis at Dallas, TBA, if necessary
Washington at Cleveland, TBA, if necessary
Milwaukee at Detroit, TBA, if necessary
Thursday, May 4
Los Angeles Clippers at Denver, TBA, if necessary
Phoenix at Los Angeles Lakers, TBA, if necessary
New Jersey at Indiana, TBA, if necessary
Miami at Chicago, TBA, if necessary
Friday, May 5
Dallas at Memphis, TBA, if necessary
San Antonio at Sacramento, TBA, if necessary
Cleveland at Washington, TBA, if necessary
Detroit at Milwaukee, TBA, if necessary
Saturday, May 6
Denver at Los Angeles Clippers, TBA, if necessary
Los Angeles Lakers at Phoenix, TBA, if necessary
Chicago at Miami, TBA, if necessary
Indiana at New Jersey, TBA, if necessary
Sunday, May 7
Washington at Cleveland, TBA, if necessary
Milwaukee at Detroit, TBA, if necessary
Sacramento at San Antonio, TBA, if necessary
Memphis at Dallas, TBA, if necessary
WATER POLO
National Collegiate Women Top 20
Week of April 19
School |
Last Week |
Pts |
1. USC |
1 |
100 |
2. UCLA |
3 |
94 |
3. Stanford |
2 |
92 |
4. Hawaii |
5 |
84 |
5. LMU |
4 |
80 |
6. California |
6 |
76 |
7. UC Irvine |
7 |
70 |
8. San Diego State |
8 |
65 |
9. San Jose State |
9 |
61 |
10. Long Beach State |
10 |
54 |
11. Arizona State |
11 |
49 |
12. Hartwick |
13 |
45 |
13. UC Santa Barbara |
12 |
41 |
14. UC Davis |
14 |
37 |
15. UC San Diego |
15 |
28 |
16. Indiana |
16 |
25 |
17. Michigan |
17 |
20 |
18. Santa Clara |
18 |
18 |
19. CSU Northridge |
19 |
11 |
20. Princeton |
20 |
5 |
BIIF
VARSITY GIRLS
At Kawamoto Pool
Kamehameha-Hawaii 14, Hilo 12, OT
OIA
VARSITY GIRLS
At Kaimuki H.S. pool
Kalani 8, Kaiser 4
Leilehua 12, Kaimuki 10
Leading goal scorers--Kaln: Jenna Nakamoto 4, Kaila Garcia 2. Kais: Maile Lopes, Carly Sanchez, Kimberly Beck, Tanya Gumpac-McGuire. Lei: Sita Om 3, Jennifer Morihara 2, Krystina Navarro 2, Robyn Arakaki 2. Kaim: Mindy Iaronal 4, Krea Branco 3.
At Roosevelt H.S. pool
Radford 12, Moanalua 8
Kapolei 10, Castle 4
Leading goal scorers--Rad: Greta Morgan 5, Sunny Blount 3, Meagan Wohlrab 2. Moan: Hannah Cho 5. Kapo: Al Jamora 3, Shantelle Hong 3, Ashlie Sala-Salem 2. Cast: Kelsey Takahashi, Darrah Hokama, Alex Connelley, Jayme Renio.
SOCCER
MLS
Saturday
D.C. United at New York, 10 a.m.
Real Salt Lake at Houston, 2:30 p.m.
Columbus at Los Angeles, 4:30 p.m.
Sunday
Kansas City at FC Dallas, 11 a.m.
Saturday, April 29
Los Angeles at Real Salt Lake, noon
FC Dallas at D.C. United, 1:30 p.m.
Kansas City at Columbus, 1:30 p.m.
Houston at Colorado, 3 p.m.
New York at CD Chivas USA, 4 p.m.
Sunday, April 30
Chicago at New England, 9 a.m.
GOLF
Casey Nakama Junior Tour
At Mililani Golf Club
Sunday
(*--
denotes won playoff)
9 holes
A-FLIGHT, PAR-36
37--Zakry Akagi-Bustin. 38--Cyd Okino. 40--Jay Kishi, Rob Kishi, David Gans. 41--Nicole Sakamoto. 42--Marshall Miyasaka, Kekoa McBride. 44--Kacie Harada, Travis Sonomura. 45--Tyler Ota. 46--Ross Horiuchi. 48--Evan Nagano, James Secritario. 53--Nathan Tehada.
B-FLIGHT, PAR-36
40--Kyle Kurihara*, Jefferson Yee. 41--Matthew Ho. 44--Marissa Suehiro. 45--Kyton Keliiaa. 46--Blaine Fujimoto. 47--Andrew Ouchi. 49--Jaclyn Toya, Andrew Kim. 51--Reiko Ramos. 52--Ian Terayama. 55--Lawrence Kwok, Cody Lee.
C-FLIGHT, PAR-32
31--Justin Kurihara. 35--Troy Kakugawa, Tyler Ichiki. 38--Cody Machida, Dylan Cabral. 39--Taylor Rae Sugimoto. 40--Nichele Wada, Devon Terayama. 41--Jarin Harada, Courtney Lee. 42--Brittney Arakaki, Keenan Chung, Dylan Takabayashi. 44--Reed Nakayama. 45--Kelli-Anne Katsuda.
D-FLIGHT, PAR-32
33--Jordan Fujiwara. 39--Devin Nakata, Christopher Andreyka. 40--Masina Kaohelaulii, Elizabeth Shishido. 44--Iris Kawada, Ty Cuban. 45--Landon Chung. 47--Ashley Yuen. 54--Gavin Hirokawa.
OIA East
At Makaha Country Club
Tuesday
VARSITY BOYS
Team
1. Kahuku, 321; 2. Kalani, 333; 3. Kaiser, 344; 4. Moanalua, 347; 5. Kailua, 369.
Individual
68--Kim Chan, Kaim. 73--Isaac Jaffurs, Kah. 76--Sean Kau, Kais. 77--Ryan Nagata, Kaln. 79--Ricky Marumoto, Kaln. 80--Raymond Foducci, Kah. 81--Taylor Shimomura, Moan; Ty Yasuda, Moan. 83--Incka Kahawaii, Kah. 85--Andy Kane, Kah; Trevor Martin, Cast.
VARSITY GIRLS
Team
1. Moanalua, 233; 2. Kalani, 297; 3. Farrington, 316; 4. McKinley, 327; 5. Kahuku, 340.
Individual
73--Iris Ocariza, Moan. 74--Haaheo Manini-Hew Len, Roos. 80--Jaclyn Hilea, Moan; Kristina Merkle, Moan. 83--Nicole Sakamoto, Kaln. 85--Tiffany Oda, Moan. 89--Cristina Milan, Kaim. 93--Christine Nishida, Kail. 95--Jin Sook Chang, McK. 98--Kari Hamabata, Farr. 99--Brittany Tokunaga, Kail.
TENNIS
Monte Carlo Masters
At Monte Carlo, Monaco
Men's second-round singles
Roger Federer (1), Switzerland, def. Alberto Martin, Spain, 6-0, 6-1; Rafael Nadal (2), Spain, def. Jean-Rene Lisnard, France, 6-4, 6-1; David Nalbandian (3), Argentina, def. Andreas Seppi, Italy, 7-5, 7-5; Ivan Ljubicic (4), Croatia, def. Florent Serra, France, 4-6, 6-3, 7-5;
Guillermo Coria (6), Argentina, def. Paul-Henri Mathieu, France, 1-6, 7-6 (6), 6-4; Gaston Gaudio (7), Argentina, def. Jose Acasuso, Argentina, 6-3, 3-6, 6-4; David Ferrer (8), Spain, vs. Dominik Hrbaty, Slovakia, 6-4, 3-6, 6-4; Nicolas Kiefer (9), Germany, def. Michael Llodra, France, 7-6 (4), 6-4;
Alessio di Mauro, Italy, def. Radek Stepanek (10), Czech Republic, 6-2, 2-6, 7-6 (4); Juan Carlos Ferrero (11), Spain, vs. Juan Ignacio Chela, Argentina, 6-1, 6-2; Benjamin Balleret, Monaco, def. Sebastien Grosjean, France, 4-6, 7-5, 3-2, retired; Tommy Robredo (15), Spain, vs. Olivier Rochus, Belgium, 7-5, 6-4;
Gilles Simon, France, def. Tomas Berdych, Czech Republic, 7-6 (2), 6-7 (5), 6-4; Robin Soderling, Sweden, def. Potito Starace, Italy, 6-4, 6-4; Kristof Vliegen, Belgium, def. Jan Hernych, Czech Republic, 7-5, 6-1; Fernando Gonzalez, Chile, def. Feliciano Lopez, Spain, 6-7 (4), 6-2, 7-5.
PADDLING
Note: The following lists of paddling all-stars and race results were incorrectly run under the baseball heading in yesterday's scoreboard.
ILH All-Stars
DIVISION I BOYS
Coach of the year--Kalama Heine, Kamehameha.
First team--Eric Abbott, Punahou; Ben Creps, Mid-Pacific; Patrick Dolan, Maryknoll; Joshua Figueira, Saint Louis; Michael Siah, Iolani; Kendal Tanigawa, Pac-Five; William Kenui Viveiros, Kamehameha; Vince Zieser, Damien.
DIVISION I GIRLS
Coach of the year--Rose Lum, Kamehameha.
First team--Nahoku Keala, Kamehameha; Melissa Jasper, Punahou; Malie Mayural, Mid-Pacific; Mele Meyer, Sacred Hearts; Desirae Padilla, St. Francis; Marisa Torigoe, Iolani.
DIVISION II BOYS
Coach of the year--Kalama Heine, Kamehameha.
First team--Matthew Brown, Punahou; Paul Judd, Kamehameha; Reid Oshiro, Pac-Five; Dillon Shackmann, Maryknoll; Jeff Takiguchi, Mid-Pacific.
DIVISION II GIRLS
Coach of the year--Rose Lum, Kamehameha.
First team--Kelsey Cunningham, Pac-Five; Krystal Wailele Koa, Kamehameha; Karlyn Kurokawa, Iolani; Kelly McAneeley, Maryknoll; Shannon Thorp, St. Andrew's; Katinka Van Lier Ribbink, Punahou; Daesha Yoshino, Sacred Hearts; Alexandria Ziesler, St. Francis.
MIXED BOYS
Coach of the year--Kapono Ciotti, Maryknoll.
First team--Pono Frank, Kamehameha; David Kojima, Iolani; Coty Lum, Maryknoll; Corey Lynch, Punahou; Casey Nishimura, Mid-Pacific; J.D. Tanuvasa, Pac-Five.
MIXED GIRLS
Coach of the year--none selected.
First team--Darrah Florke, Iolani; Kathryn Huntsman, Maryknoll; Meghann Lau, Punahou; Kylie Miyashiro, Mid-Pacific; Erika Nakayama, Pac-Five; Mahealani Sapla, Kamehameha.
Kanaka Ikaika Oahu Championships
Saturday
LONG COURSE
MEN'S ONE-PERSON OUTRIGGER CANOE
Open--1. Karel Tresnak, 1:41:13.2; 2. Manny Kulukulualani, 1:41:35.4; 3. Patrick Dolan, 1:44:27.2.
18-and-under--Aaron Abbey, 2:08:54.7.
19-29--1. Danny Ching, 1:47:07.9; 2. Travis Grant, 1:47:21.6; 3. Luke Evslin, 1:47:26.8; 4. Aaron Creps, 1:48:43.2; 5. Jimmy Austin, 1:50:07.2.
30-39--1. Mike Judd, 1:47:18.6; 2. Kealii Paiaina, 1:48:22.5; 3. Billy Pratt, 1:49:34.0; 4. Tapa Worthington, 1:49:39.8; 5. Mike Hangai, 1:50:42.8.
40-49--1. Raven Aipa, 1:52:25.5; 2. John Foti, 1:52:50.4; 3. Walter Guild, 1:53:01.1; 4. Mark Cluney, 1:56:07.3; 5. Byron Ho, 1:58:00.8.
50-59--1. Sam Alama, 1:58:37.0; 2. Chris Kincaid, 2:00:37.7; 3. Ron Barron, 2:06:39.9; 4. Fred Delos Santos, 2:08:44.3; 5. Eric Soo, 2:21:09.2.
60-and-over--1. Paul Gay, 2:16:01.8; 2. George Haberman, 2:24:32.6.
WOMEN'S ONE-PERSON OUTRIGGER CANOE
Open--1. Dane Ward, 2:09:26.4; 2. Arlene Holzman, 2:11:45.3; 3. Jane McKee, 2:12:53.2.
19-29--1. Kelsa Teeters, 2:13:11.6; 2. Jaime Kinard, 2:19:00.0.
30-39--Jennifer Asano, 2:22:23.6.
40-49--Wendy Simmons, 2:27:45.2.
50-59--Paula Crabb, 2:18:55.1.
MEN'S ONE-PERSON SURF SKI
Open--1. Nalu Kukea, 1:38:07.3; 2. Mark Sandvold, 1:39:09.3; 3. Stuart Gaessner, 1:41:52.0.
18-and-under--1. Eric Abbott, 1:50:58.1; 2. Kaihe Chong, 1:52:12.7.
30-39--1. Sean Monahan, 1:43:25.9; 2. Dolan Eversole, 1:51:10.1; 3. Steve Kelly, 1:52:31.4.
40-49--John Hoogsteden, 1:52:46.4.
50-59--Jimmy Kincaid, 1:52:22.3.
Two-person outrigger canoe
Men--Harrison/Von, 2:04:35.7.
Mixed--Woehrle/Woehrle, 1:16:44.8.
SHORT COURSE
MEN'S ONE-PERSON OUTRIGGER CANOE
Open--1. Akeo Cuban, 1:01:47.3; 2. Michael Szewczyk, 1:02:34.1; 3. Sean Kaawa, 1:03:20.4.
Novice--1. Glenn Williams, 1:05:42.3; 2. Alexander Tiedemann, 1:05:50.6; 3. Shawn Tangalin, 1:06:33.9; 4. Fern Christian, 1:07:41.3; 5. Michael Hall, 1:10:41.3.
18-and-under--1. Jack Roney, 1:06:53.7; 2. Kirk Mueller, 1:08:30.9; 3. Ryan Dolan, 1:09:02.2; 4. Damien Casken, 1:13:33.2.
19-39--1. Scot Miranda, 1:03:25.4; 2. Rooke Keliipuleole, 1:04:00.6; 3. Alex Aurio, 1:04:05.9; 4. Kelii Ross, 1:04:12.3; 5. Mike Deese, 1:05:55.7.
40-49--1. Marc Haine, 1:04:41.8; 2. Paul Amoy, 1:05:22.4; 3. Michael Sur, 1:08:11.7; 4. Joseph Kanana, 1:08:18.6; 5. Kahai Canario, 1:09:14.4.
50-59--1. Harold Akeo, 1:03:40.8; 2. Gary Samura, 1:04:43.0; 3. Dennis Sallas, 1:06:01.5; 4. Jeff Metzger, 1:08:33.8; 5. Ben Ancheta, 1:09:04.6.
60-and-over--1. Tom Conner, 1:04:52.8; 2. George Medeiros, 1:20:30.1; 3. Kaai Fernandez, 1:22:33.4; 4. Peter Caldwell, 1:24:45.4.
WOMEN'S ONE-PERSON OUTRIGGER CANOE
Open--1. Mary Smolenski, 1:13:54.5; 2. Chrystal Haia, 1:14:51.6; 3. Andrea Messer, 1:15:33.9.
Novice--1. Janelle Jinbo, 1:17:50.5; 2. Spring Clegg, 1:20:18.2; 3. Lelani Loredo, 1:23:55.2; 4. Stephanie Pratt, 1:27:31.5; 5. Cindi Chess, 1:27:45.0.
19-39--1. Christina Hoggatt, 1:18:51.8; 2. Nicole Radford, 1:21:05.7; 3. Annette Viernes, 1:21:21.2; 4. Darlene Morikawa, 1:23:49.8.
40-49--1. Sheri Broad, 1:20:40.5; 2. Catherine Bender, 1:23:36.0; 3. Peggy Rupe, 1:23:58.6.
50-59--1. Laola Lake-Aea, 1:16:32.7; 2. Lani Twomey, 1:31:52.4; 3. Libby Dingeldein, 1:39:36.6.
MEN'S ONE-PERSON SURF SKI
Open--1. David Buck, 1:01:30.6; 2. Mark Buck, 1:03:34.1; 3. Wayne German, 1:04:24.2.
18-and-under--1. Will Kuhr, 1:10:56.6; 2. Travis Niederhausor, 1:11:02.4.
40-49--1. Curt Cottrell, 1:04:29.4; 2. Blane Chong, 1:07:55.2; 3. Ray Connelly, 1:11:55.3.
50-59--Andrew Cole, 1:42:06.7.
TWO-PERSON OUTRIGGER CANOE
Men--1. Hanoa/Pocock, 1:02:58.1; 2. Hewlett/Hamasaki, 1:04:54.0; 3. Fernandez/Gamurot, 1:06:54.4; 4. Zoller/Naone, 1:07:03.5; 5. Paloma/Rees, 1:08:09.3.
Women--1. Bradley/Slocumb, 1:11:06.3; 2. Schoenecker/Kaiser, 1:32:28.9.
Mixed--1. Wise/Meyer, 1:01:34.5; 2. Van Gieson/Van Gieson, 1:03:50.1.
TRANSACTIONS
Baseball
Major League Baseball
LEAGUE--Fined San Francisco Giants OF Barry Bonds $5,000 for violating baseball's apparel rules.
American League
BALTIMORE ORIOLES--Purchased the contracts of RHP Eddy Rodriguez and OF Luis Terrero from Ottawa of the IL. Placed LHP Tim Byrdak on the 60-day DL. Optioned OF Val Majewski to Ottawa.
LOS ANGELES ANGELS--Placed RHP Bartolo Colon on 15-day DL, retroactive to April 16. Recalled RHP Kevin Gregg from Salt Lake City of the PCL.
TEXAS RANGERS--Placed INF Mark DeRosa on the 15-day DL, retroactive to April 15. Purchased the contract of INF Drew Meyer from Oklahoma of the PCL. Transferred RHP Adam Eaton from the 15- to 60-day DL.
National League
ARIZONA DIAMONDBACKS--Activated RHP Brandon Medders from the 15-day DL. Sent RHP Casey Daigle to Tucson of the PCL.
CINCINNATI REDS--Optioned LHP Michael Gosling to Louisville of the IL.
HOUSTON ASTROS--Announced a two-year extension of its player development contract with Tri-City of the New York-Penn League, through the 2008 season.
Basketball
National Basketball Association
LEAGUE--Announced the Board of Governors approved the appointment of Adam Silver to NBA deputy commissioner and chief operating officer, effective July 1, 2006. Announced the promotions of Joel Litvin, executive vice president-legal and business affairs, to president-league and basketball operations and Heidi Ueberroth, executive vice president-global media properties and marketing partnerships to president-global marketing partnerships and international business operations, effective July 1, 2006.
Football
National Football League
DALLAS COWBOYS--Signed S Marcus Coleman to a one-year contract.
DETROIT LIONS--Signed WR Brett Fischer, DT Damian Gregory and DT Cleveland Pinkney to one-year contracts.
INDIANAPOLIS COLTS--Re-signed DB Gerome Sapp.
NEW YORK GIANTS--Signed LB Brandon Short.
SAN DIEGO CHARGERS--Signed LB Matt Wilhelm to a one-year contract.
SAN FRANCISCO 49ERS--Acquired Denver's 2006 first-round (No. 22) draft pick for their 2006 second- (No. 37) and third-round (No. 68) draft picks.
TAMPA BAY BUCCANEERS--Re-signed G Sean Mahan.
Hockey
National Hockey League
ST. LOUIS BLUES--Assigned D Jeff Woywitka, F Mike Glumac, F Jay McClement, F Timofei Shishkanov and F Lee Stempniak to Peoria of the AHL.
College
CENTRAL ATLANTIC COLLEGIATE CONFERENCE--Announced the resignation of Bob Oliver, commissioner, effective July 1.
CINCINNATI--Announced the resignation of Darren Savino, men's basketball coach, to take a similar position at Rutgers.
HOFSTRA--Announced the resignation of Felisha Legette-Jack, women's basketball coach, to take the same position at Indiana.
INDIANA, PA.--Named Joe Lombardi men's basketball coach.
MID-CONTINENT CONFERENCE--Announced that Chicago State will withdraw as a conference member, effective June 30, 2006.
NEBRASKA--Dismissed WR Grant Mulkey from the football team for violating team policies.
PRIAIRIE VIEW A&M--Named Byron Rimm II men's basketball coach.
SAMFORD--Named Ross Newton defensive line coach.
SUSQUEHANNA--Announced the resignation of Ron Miller, assistant head football coach and offensive coordinator.