Today
BASEBALL
College: Hawaii-Hilo vs. Western Illinois, 4 p.m., Francis Wong Stadium.
Eastside Tournament: Consolation games at 9 a.m. at Kaiser H.S. field and Kahala Recreation Field; third place 12:30 p.m., Kaiser H.S. Field; championship, 4 p.m., Kaiser H.S. Field.
ILH: Punahou vs. Iolani, 1 p.m.; Pac-Five vs. Kamehameha, 4 p.m.; Saint Louis vs. Mid-Pacific, 7 p.m., Aloha Stadium.
KIF: Kapaa vs. Waimea, 10 a.m., Ron Martin Field.
WAC: Hawaii vs. Louisiana Tech, 1:05 p.m., Les Murakami Stadium.
BASKETBALL
ILH Division II girls: Christian Academy vs. Hawaii Baptist at Iolani, St. Francis vs. Kamehameha at Punahou, 5 p.m.; Lutheran at La Pietra, 6 p.m.; University at Iolani, St. Andrew's at Punahou, 6:30 p.m.
OIA Red East girls: Kahuku at Kalaheo, Kaiser at McKinley, all games begin 15 minutes after the end of the 5 p.m. JV game.
OIA Red West girls: Radford at Kapolei, all games begin 15 minutes after the end of the 5 p.m. JV game.
OIA White girls: Kalani at Aiea, Kaimuki at Thompson, Waialua at Waianae, Kailua at Castle, all games begin 15 minutes after the end of the 5 p.m. JV game.
GOLF
ILH varsity I: 10 a.m., West Loch Course.
Kauai Collegiate Cup: 8:30 a.m., Kauai Princeville Resort.
LACROSSE
College women: Johns Hopkins vs. Oregon, 3 p.m., Kapiolani Park.
SOFTBALL
College exhibition: Hawaii-Hilo alumna game, noon.
Bank of Hawaii Invitational Tournament: Northwestern vs. San Diego State, 10 a.m.; Northwestern vs. Oklahoma State, noon,; Longwood (Va.) vs. Kansas, 2 p.m.; Hawaii vs. Kansas, 4 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.
PWC: Brigham Young-Hawaii vs. Chaminade (2), 4:30 p.m., Central Oahu Regional Park.
TENNIS
College men: Hawaii vs. Arizona State, 4 p.m., UH Complex.
College women: Hawaii vs. Texas Tech, 10 a.m., UH Complex.
KIF: Island vs. Kauai, noon, Kiahuna Courts; Kula vs. Kapaa, noon, Hanalei Bay Resort.
VOLLEYBALL
College men: Hawaii vs. Loyola-Chicago, 7 p.m., Stan Sheriff Center.
College women: BYUH spring tournament, round-robin, with BYUH, Hawaii, Chaminade, Wisconsin, 9 a.m., Cannon Activities Center.
WATER POLO
College women: Hawaii vs. Southern California, 4:30 p.m., Duke Kahanamoku Aquatic Complex.
Tomorrow
BASEBALL
WAC: Hawaii vs. Louisiana Tech, 1:05 p.m., Les Murakami Stadium.
GOLF
Big Island Candies Scotch 4-Ball Championship: First round, 11:30 a.m., The Club at Hokuli'a, Big Island.
SOFTBALL
College: Hawaii Pacific vs. Buena Vista (Iowa) (2), noon, HPU's Windward Campus Field.
Bank of Hawaii Invitational Tournament: Oklahoma State vs. Kansas, 10 a.m.; San Diego State vs. Kansas, noon; Hawaii vs. Northwestern, 2 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.
CHEERLEADING
OIA All-Stars
Eastern Division
Coach of the year--Taran Finley, Farrington.
First team
Julie Nagata, Moanalua; Chelsea Castilliano, Moanalua; Gabrielle Curatilo, Moanalua; Arlene Gines, Moanalua; Bryant Holeso-Aki, Castle; Don Omengebar, Castle; Renee Tani, Caslte; Benji Pulawa, Farrington; Chris Acacio, Farringtong; Camie Kohashi, Roosevelt.
Second team
Chelsea Slayter, Moanalua; Dorscilla Nenninger, Moanalua; Maggie Kwong, Moanalua; Miho Shigeyasu, Castle; Olivia Feinstein, Castle; Raquel Guron, Farrington; Ryan Domondon, Farrington; Carolyn Shimokawa, Roosevelt; Hisami Oba, Kalani; Kozue Mitsunari, McKinley.
Western Division
Coach of the year--Renesha Keirstedt.
First team
Lauryn Nakasone, Mililani; Chelsea Villamor, Mililani; Kehau DeMello, Mililani; Desiree Toribio, Mililani; Kanani Kekuawela, Radford; Ephraim Gill, Radford; Keisha Pamaylaon, Radford; Jen Wilson, Aiea; Fergie Aguinaldo, Aiea; Shawna Pascua, Leilehua.
Second team
Mishon Kawaguchi, Mililani; Tracy Martinez, Mililani; Jaime Tenorio, Mililani; Charles Palalay, Radford; Kyra Fong, Radford; Chelsey Saito, Aiea; Shari Raquel, Aiea; Chantel Coloma, Leilehua; Julie-Ann Taniguchi, Pearl City; Brittney Ervin, Kapolei.
GOLF
Bay Hill Invitational
At Orlando, Fla.
Second round, par-72
Lucas Glover |
67-67 |
-- |
134
|
Robert Allenby |
68-67 |
-- |
135
|
Rod Pampling |
70-65 |
-- |
135
|
Dean Wilson |
66-70 |
-- |
136
|
Bart Bryant |
66-71 |
-- |
137
|
Sergio Garcia |
68-69 |
-- |
137
|
Corey Pavin |
69-69 |
-- |
138
|
Harrison Frazar |
72-66 |
-- |
138
|
Chad Campbell |
67-71 |
-- |
138
|
Geoff Ogilvy |
70-68 |
-- |
138
|
Jason Bohn |
71-68 |
-- |
139
|
Stuart Appleby |
71-68 |
-- |
139
|
Lee Westwood |
68-71 |
-- |
139
|
Greg Owen |
70-69 |
-- |
139
|
Mark Wilson |
69-70 |
-- |
139
|
Bo Van Pelt |
72-68 |
-- |
140
|
Jason Gore |
67-73 |
-- |
140
|
Angel Cabrera |
70-70 |
-- |
140
|
Justin Rose |
70-70 |
-- |
140
|
Mike Weir |
69-71 |
-- |
140
|
Ben Curtis |
67-73 |
-- |
140
|
Ted Purdy |
69-71 |
-- |
140
|
Ernie Els |
67-73 |
-- |
140
|
Camilo Villegas |
71-69 |
-- |
140
|
Brian Gay |
70-71 |
-- |
141
|
Jim Furyk |
72-69 |
-- |
141
|
Tom Pernice, Jr. |
68-73 |
-- |
141
|
Bernhard Langer |
70-71 |
-- |
141
|
Scott Verplank |
72-69 |
-- |
141
|
Tiger Woods |
70-71 |
-- |
141
|
John Huston |
70-72 |
-- |
142
|
Vijay Singh |
71-71 |
-- |
142
|
Retief Goosen |
69-73 |
-- |
142
|
David Branshaw |
70-72 |
-- |
142
|
Kevin Stadler |
70-72 |
-- |
142
|
Carlos Franco |
68-74 |
-- |
142
|
Tom Lehman |
70-72 |
-- |
142
|
Brandt Jobe |
72-70 |
-- |
142
|
Jeff Maggert |
73-70 |
-- |
143
|
Daniel Chopra |
71-72 |
-- |
143
|
Charles Warren |
71-72 |
-- |
143
|
Nick Faldo |
71-72 |
-- |
143
|
Billy Hurley III |
73-70 |
-- |
143
|
Joe Ogilvie |
71-72 |
-- |
143
|
Joey Sindelar |
70-73 |
-- |
143
|
Darren Clarke |
73-70 |
-- |
143
|
Jeff Sluman |
75-68 |
-- |
143
|
Mark Hensby |
73-70 |
-- |
143
|
Carl Pettersson |
74-69 |
-- |
143
|
Kirk Triplett |
73-70 |
-- |
143
|
Bubba Dickerson |
69-74 |
-- |
143
|
J.J. Henry |
73-71 |
-- |
144
|
Fred Funk |
69-75 |
-- |
144
|
Woody Austin |
70-74 |
-- |
144
|
Steve Jones |
71-73 |
-- |
144
|
Dan Forsman |
71-73 |
-- |
144
|
Shane Bertsch |
72-72 |
-- |
144
|
Hunter Mahan |
72-72 |
-- |
144
|
Bubba Watson |
69-75 |
-- |
144
|
Duffy Waldorf |
75-69 |
-- |
144
|
Jose Maria Olazabal |
74-70 |
-- |
144
|
Charles Howell III |
72-72 |
-- |
144
|
K.J. Choi |
71-73 |
-- |
144
|
Zach Johnson |
72-72 |
-- |
144
|
Henrik Bjornstad |
71-73 |
-- |
144
|
Heath Slocum |
72-73 |
-- |
145
|
Todd Hamilton |
72-73 |
-- |
145
|
J.B. Holmes |
73-72 |
-- |
145
|
Nathan Green |
74-71 |
-- |
145
|
Patrick Damron |
75-70 |
-- |
145
|
Nick Watney |
75-70 |
-- |
145
|
Pat Perez |
73-72 |
-- |
145
|
Tim Petrovic |
73-72 |
-- |
145 |
JUDO
Kelvin Mori Memorial Tournament
At Salt Lake District Park Gym
March 12
Female novice 40 pounds--1. Robyn Shimoda, Aiea Hongwanji JC.
Female novice 53 pounds--1. Tara Ann Miyahira, Salt Lake JC.
Female novice 81 pounds--1. Gabrielle Diaz, Kapolei JC.
Female novice 76 pounds--1. Desiree Decosta, Terni Hawaii JC; 2. Kaeli Shitabata, Wadokan JC.
Female novice 92 pounds--1. Rychelle Kami, Waipahu Hongwanji JC.
Female novice 130 pounds--1. Jessica Kama, Sogoro JC.
Female bantam 2 under 51 pounds--1. Teniya Alo, Shobukan JC; 2. Sienna Ho, Salt Lake JC; 3. Chloe Kato, Shobukan JC.
Female intermediate 1 under 57 pounds--1. Teshya Alo, Shobukan JC; 2. Kelly Tsukayama, Pearl City Hongwanji JC; 3. Kristen Kojima, Waipahu Hongwanji JC.
Female intermediate 1 under 75 pounds--1. Angela Enos, Shobukan JC; 2. Kristyn Takai, Salt Lake JC; 3. Elise Chong, Hodokan JC.
Female intermediate 1 under 95 pounds--1. Tia-Noelle Cuting, Shobukan JC; 2. Jenny Park, Mililani Judo Academy.
Female intermediate 2 under 75 pounds--1. Marissa Rogers, Kamehameha JC; 2. Nicole Taniguchi, Sogoro JC; 3. Kelly Fujimoto, Hodokan JC.
Male juvenile A under 128 pounds--1. Patrick Sheehan, Tenri Hawaii JC; 2. Reed Tsuda, Leeward JC.
Male juvenile A over 141 pounds--1. Myer Alokoa, Makiki Seidokan; 2. Kyle Tsubota, Hodokan JC; 3. Ryan Manuel, Wadokan JC.
Male juvenile B under 112 pounds--1. Dane Tsukayama, Pearl City Hongwanji JC.
Male juvenile B under 121 pounds--1. Derron Maki, Salt Lake JC; 2. Derek Kazunaga, Mililani Seidokan; 3. Nicholas Ganotice, Pearl City Hongwanji JC.
Male juvenile B under 132 pounds--1. Ross Hartwell, Makiki Seidokan; 2. Micah Yoshinaga, Pearl City Hongwanji JC.
Male juvenile B under 161 pounds--1. Nicholas Lum, Hodokan JC; 2. Adrean Apuna, Kalihi YMCA.
Male juvenile B under 220 pounds--1. Matt Tsubota, Hodokan JC; 2. Michael Kanohokula, Wadokan JC.
Male juvenile C under 200 pounds--1. Brett Ueunten, Tenri Hawaii JC; 2. Jay Hernandez, Kalihi YMCA; 3. Tanner Hamilton, Mililani Judo Academy.
Male senior under 198 pounds--1. Brandon Maki, Salt Lake JC; 2. Matthew Ogata, Leeward JC; 3. Christian Pavo, Leeward JC.
Male senior under 220 pounds--1. Matthew Ernst, Wadokan JC.
TENNIS
OIA East
Yesterday
Varsity boys
Kalani 5, Farrington 0
Varsity girls
Kalani 5, Farrington 0
WATER POLO
ILH
Varsity girls
Division I
Punahou 9, Iolani 8
Kamehameha 20, Pac-Five 3
Leading scorers--Pun: Kelly Samples 3, Beth Knorek 3.
Iol: Ashley Nickle 3, Aja Kusao 3.
Kam: Kari Nickle 5, Ashlee Akeo 4, Manea Fujiyama 3.
Division II girls
Iolani 7, Punahou 5
Pac-Five 4, Kamehameha 3