Today
FOOTBALL
HUB Goodwill Senior Bowl: East vs. West, 7 p.m., Aloha Stadium.
SOCCER
MIL girls: Molokai vs. Baldwin at War Memorial, 5 p.m.
OIA West boys: Pearl City at Waianae, Kapolei at Radford, 6:45 p.m.; Aiea at Waialua, Mililani at Leilehua, 7:15 p.m.
OIA West girls: Nanakuli at Campbell, Pearl City at Waianae, Kapolei at Radford, 5 p.m.; Aiea at Waialua, Mililani at Leilehua, 5:30 p.m.
SURFING
Rip Curl Pro Pipeline Masters: Men, 8 a.m., surf permitting, Banzai Pipeline.
Billabong Pro Maui Women's: 8 a.m., surf permitting, Honolua Bay.
SWIMMING
Kamehameha Invitational: 5 p.m., Kamehameha.
Tomorrow
DIVING
Kamehameha Invitational: 1 p.m., Punahou.
SOCCER
MIL boys: Lahainaluna vs. St. Anthony at War Memorial, noon; King Kekaulike at Maui, 2 p.m.
MIL girls: Baldwin vs. Molokai at War Memorial, 10 a.m.; Lahainaluna vs. St. Anthony at War Memorial, 2 p.m.; King Kekaulike at Maui, 4 p.m.
OIA East boys: Kaimuki at Kalani, Kailua at Moanalua, Kahuku at Kalaheo, 3:45 p.m.; Farrington at Kaiser, Castle at Roosevelt, 5:15 p.m.
OIA East girls: Kaimuki at Kalani, Kailua at Moanalua, Kahuku at Kalaheo, 2 p.m.; Farrington at Kaiser, Castle at Roosevelt, 3:30 p.m.
SOFTBALL
ILH: Pac-Five vs. Sacred Hearts at Crane Park, Maryknoll at Mid-Pacific, Kamehameha at Iolani, Punahou vs. St. Francis at Kamamalu Park, 1 p.m.
OIA Red East: Kahuku at Kaimuki, Roosevelt at Moanalua, Kailua at Kaiser, 2 p.m.
OIA Red West: Pearl City at Kapolei, Waianae at Campbell, Nanakuli at Leilehua, 2 p.m.
SURFING
Rip Curl Pro Pipeline Masters: Men, 8 a.m., surf permitting, Banzai Pipeline.
Billabong Pro Maui Women's: 8 a.m., surf permitting, Honolua Bay.
BOWLING
V's Pro Shop Open Singles
Dec. 4
At Barber's Point Bowling Center
High qualifier--Wilson Chan, 733.
Final standings--1. Kellen Sasano. 2. Glen Azumi. 3. Mike Asuncion. 4. R. J. Somera. 5. Joe Yockman Jr.
SOCCER
OIA
Yesterday
Varsity boys
Mililani 1, Leilehua 0
Goal scorer--
Mil: Wai Kwok.
Wednesday
Junior varsity girls
Kahuku 1, Kalani 0
Kaiser 1, Roosevelt 0
Moanalua 0, Kailua 0
Farrington 0, Kalaheo 0
Castle def. McKinley by forfeit
SOFTBALL
OIA East
Wednesday
Kahuku 3 Roosevelt 2
Roosevelt |
001 |
000 |
1 |
-- |
2 |
7 |
1 |
|
Kahuku |
000 |
210 |
0 |
-- |
3 |
7 |
3 |
Marissa Keao and Tatiana Vaimoui. Paika Frank and Chelsie Wilson.
W--Kaeo.
L--Frank.
Leading hitters--
Roos: Iwalani Rod 3-3; Makana Frank 2-4, 2b, RBI.
Kah: Keao 3-3, 2 2b's, RBI.
SOFT TENNIS
OIA All-Stars
Western Division
Boys
Player of the year--Gary Ballesteros, Waipahu.
Coach of the year--Denise Yamada, Waipahu.
First team
Cainan Shinjo, Lei.; Diego Munoz, Lei.; Randell Haduca, Waip.; Ballesteros, Waip.; Ozzie Jaramillo, Waip.; Zakry Akagi-Bustin, Lei.
Second team
Derek Kiyabu, Waip.; Scott Kawamura, Aiea; Ryan Murakami, Aiea; Garrett Maruyama, PC; Eric Watanabe, PC; Taylor Pacarro, PC.
Girls
Player of the year--Cassie Yoneshige, Leilehua.
Coach of the year--Vanne Akagi-Bustin, Leilehua.
First team
Yoneshige, Lei.; Frelen Gacillos, Lei.; Christie Pagatpatan, Waip.; Debbie Aurellano, Waip.; Ruth Gerola, Lei.; Charis Peich, PC.
Second team
Kacie Kurisu, Lei.; Jessica Yim, PC; Kim Flores, Waip.; April Manding, Waip.; Alyssa Jaictin, Camp.; Emily Gaza, PC.
Eastern Division
Boys
Player of the year--Victor Nguyen, McKinley.
Coach of the year--Kristie Yamamoto, Kaiser.
First team
Nguyen, McK.; Kyle Uyehara, Kais.; Ian Nishimura, Roos.; Chris Raker, Roos.; Tim Ho, Roos.; Sieu Huynh, Roos.
Second team
Tony Zhou, McK.; Kevin Lau, Kais.; Bong Kang, Roos.; Danny Lau, Kaim.; Jason Lum, Kail.; Evan Mosier, Kais.
Girls
Player of the year--Samantha Grossi, Kaiser.
Coach of the year--Kristie Yamamoto, Kaiser.
First team
Grossi, Kais.; Erika Noel, Kais.; Gina Tsui, Roos.; Michelle Lam, Roos.; Christie Kim, Kais.; Janice Jensen, Kais.
Second team
Sharon Nunes, Kalh.; Connie Ma, McK.; Irene Ma, McK.; Jaymie Kanda, Cas.; Jessica Tribbey, Kail.; Angela Kim, Kais.