— ADVERTISEMENT —
Starbulletin.com


Scoreboard


Saturday, November 13, 2004



[ CALENDAR ]


Today

AUTOCROSS
Solo I: Gates open, 8 a.m., Hawaii Raceway Park.
BASKETBALL
Asia-Pacific Classic: Men, third-place, Guam-Fiji loser vs. Tahiti-Brigham Young-Hawaii loser, 6 p.m.; Championship, Guam-Fiji winner vs. Tahiti-Brigham Young-Hawaii winner, 8 p.m., Cannon Activities Center.
FOOTBALL
BIIF D-II Championship: Konawaena at Hawaii Prep, 2 p.m.
OIA: Junior varsity championship, Waianae vs. Kahuku at Leilehua, 4 p.m.
OIA Red Division: Third-place game, Castle at Leilehua, 7 p.m.
GOLF
Honolulu Country Club Tour Championship: First round, Honolulu Country Club.
Softball
College: Kama'aina Classic, Hawaii Pacific vs. Brigham Young-Hawaii, noon; UH-White vs. Hawaii-Hilo, 2 p.m.; Brigham Young-Hawaii vs. Hawaii-Hilo, 4 p.m.; UH-Green vs. Chaminade, 6 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.
SURFING
Roxy Pro: Women, 8 a.m., surf permitting, Alii Beach Park, Haleiwa.
Vans Hawaiian Pro: Men, 8 a.m., surf permitting, Alii Beach Park, Haleiwa.
TENNIS
Honolulu Futures Tournament: 8 a.m.-6 p.m., Ala Moana and Diamond Head courts.
Rainbow Wahine Invitational: Arizona vs. Texas State, 9 a.m.; Hawaii vs. Texas A&M, 1:30 p.m., UH Courts.
Waikoloa Futures: Semifinal matches, 9 a.m., Hilton Waikoloa Village.
VOLLEYBALL
College women: Hawaii-Hilo vs. Hawaii Pacific, 7:15 p.m., UHH Gym.
HHSAA girls state tournament: Consolation final, Kauai vs. Hilo, 3:30 p.m.; Fifth place, Kalani vs. KS-Maui, 5 p.m.; Third place, Moanalua vs. G14 loser, 6:30 p.m.; Championship, Punahou vs. G14 winner, 8 p.m., at King Kekaulike.
HHSAA boys state tournament: Consolation final, Kealakehe vs. Molokai, 3:30 p.m.; Fifth place, Kahuku vs. Kauai, 5 p.m.; Third place, Hana vs. Waiakea, 6:30 p.m.; Championship, Punahou vs. Kamehameha, 8 p.m., at Kamehameha-Hawaii.
PWC women: Brigham Young-Hawaii vs. Chaminade, 7:30 p.m., Cannon Activities Center.
WAC women: Hawaii vs. Nevada, 7 p.m., Stan Sheriff Center.
WATER POLO
College men's exhibition: Hawaiian Masters at Brigham Young-Hawaii, 2 p.m.

Tomorrow

BASKETBALL
College men's exhibition: Hawaii vs. Hawaii-Hilo, 4 p.m., Stan Sheriff Center.
College women's exhibition: Hawaii vs. Alumnae, 1:30 p.m., Stan Sheriff Center.
GOLF
Honolulu Country Club Tour Championship: Final round, Honolulu Country Club.
ICE HOCKEY
Hawaiian Challenge: NHL Alumni/Celebrity All-Stars vs. Hawaiian Airline Jets, 6 p.m., The Ice Palace.
RUNNING
Friends of Kailua High School: 5 kilometers, 7 a.m., Kailua H.S.
SOCCER
MISO: Aloha Amazon vs. Latin Hawaii, 11 a.m.; H2 United vs. Dawgs, 1 p.m.; Brotherhood vs. HPU White, 3 p.m., field 5. HPU Green vs. Lanikai Tuesday, 11 a.m.; Vaiete Premier vs. International, 1 p.m.; MISO Reserves vs. Kamikaze, 3 p.m., field 6. Faded vs. Kahekili, 1 p.m.; Vaiete Open vs. Waikiki, 3 p.m., field 7. Real Hawaii vs. Kap Park, 1 p.m.; Watson Properties vs. Ikepono, 3 p.m., field 8, Waipio Peninsula Soccer Park.
Softball
College: Kama'aina Classic, Hawaii-Hilo vs. Hawaii Pacific, 10 a.m.; Hawaii-Hilo vs. Chaminade, noon; UH-Green vs. Hawaii Pacific, 2 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.
SURFING
Roxy Pro: Women, 8 a.m., surf permitting, Alii Beach Park, Haleiwa.
Vans Hawaiian Pro: Men, 8 a.m., surf permitting, Alii Beach Park, Haleiwa.
TENNIS
Honolulu Futures Tournament: 8 a.m.- 6p.m., Ala Moana and Diamond Head courts.
Waikoloa Futures: Championship matches, 9 a.m., Hilton Waikoloa Village.

BASKETBALL

Park League

Kaneohe 50-and-over
Creative 58, Kaneohe 57
Halawa 41, Ohana 38
High scorers--Cre: Dennis Sallas 33. Kan: Dennis Chai 20, Eugene Albinio 16, Glenn Martin 10. Hal: Mike Coito 15, Bobby Kaikaka 10. Oha: Wilbert Ihu 26.

BOWLING

State championship

HHSAA/Billy Tees
At Lihue Bowling Center
Yesterday
Varsity boys
Team standings
1. Hawaii Baptist (Eric Tsukamoto, Peter Mochizuki, Evan Ogata, Rich Kodama, Nathan Yoshimoto, Nicolas Ogawa), 8,432; 2. Aiea, 8,338; 3. Mililani, 8,322; 4. Maryknoll, 8,248; 5. Waiakea, 8,085; 6. Hilo, 8,012; 7. Maui, 7,874; 8. Kalani, 7,780; 9. Kauai, 7,740; 10. Castle, 7,682.
Top 25 individual results
1. Vaseem Anwar, Mryk, 1,968; 2. Jarrett Mizo, Roos, 1,938; 3. Jared Hayashi, PC, 1,925; 4. Darin Villegas, Aiea, 1,924; 5. Tsukamoto, HBA, 1,861; 6. Kevin Tatrow, Lei, 1,843; 7. Shane Dias, Kap, 1,831; 8. Cedric Cabero, Maui, 1,781; 9. Christian Wakida, Hilo, 1,778; 10. Brandon Narasaki, Bald, 1,774;
11. Corey Kim, Mil, 1,753; 12. Colby Benito, Kam, 1,751; 13. Darren Iha, PC, 1,738; 14. Kekoa Masuda, Waim, 1,733; 15. Shawn Butler, Kam, 1,728; 16. Zachary Kihewa, Cam, 1,711; 17. Mochizuki, HBA, 1,708; 18. Brett Tatsuno, Mil, 1,705; 19. Jayson Nip, Iol, 1,699; 20. James Pirtle, PC, 1,693;
21. Ryan Takahashi, Mryk, 1,690; 22. Gilbert Santos, PC, 1,676; 23. Ogata, HBA, 1,669; 24. Carter White, MPI, 1,664; 25. Ryan Watanabe, Waik, 1,664.
Varsity girls
Team standings
1. Aiea (Noel Campos, Christine Kealalio, Hollyce Somera, Ashley Primacio, Liane Deeter), 7,670; 2. Mililani, 7,557; 3. Pearl City, 7,495; 4. Waiakea, 7,148; 5. Hilo, 7,053; 6. Castle, 6,954; 7. Hawaii Baptist, 6,889; 8. Baldwin, 6,796; 9. McKinley, 6,655; 10. Waimea, 6,650;
11. St. Francis, 6,539.
Top 25 individual results
1. Kristin Tom, SHA, 1,751; 2. Shaina Carnate, Kap, 1,740; 3. Darrolyn Gaspar, Mil, 1,711; 4. Jennifer Boissell, Lei, 1,678; 5. Campos, Aiea, 1,663; 6. Taneka Stephens, Mil, 1,620; 7. Kealalio, Aiea, 1,619; 8. Theresa Olpendo, Wail, 1,608; 9. Suzana Signaigo, StAnd, 1,607; 10. Mei-Ling Keopuhiwa, Kauai, 1,591;
11. Malia Baldovi, Maui, 1,586; 12. Jordeen Koizumi, PC, 1,583; 13. Jennifer Kanemaru, HBA, 1,582; 14. Cheryl Sun, MPI, 1,556; 15. Tara Kumakura-Nishida, Cas, 1,555; 16. Joy Ishibashi, Iol, 1,554; 17. Michelle Inouye, MPI, 1,549; 18. Brittany Awana, Cas, 1,548; 19. Somera, Aiea, 1,541; 20. Lindsey Kanae, Bald, 1,535;

21. Seiko Santos, PC, 1,527; 22. Larissa Lerma, Hilo, 1,511; 23. Jennifer Iha, PC, 1,505; 24. Noemi Solano, PC, 1,503; 25. Raelene Yamaoka, Maui, 1,492.

CROSS COUNTRY

State championship

HHSAA/Honolulu Marathon
At Hawaii Prep
Yesterday
Varsity boys
Team standings
1. Kamehameha (Jeremy Kamaka'ala, Jesse Moniz, Aaron Domingo, Jeremy Lota, Mahi Crabbe, Kamalu Beamer, Mikala Souza), 73 points; 2. Punahou, 107; 3. Iolani, 119; 4. Hawaii Prep, 133; 5. Honokaa, 180; 6. Aiea, 189; 7. Seabury Hall, 190; 8. Waiakea, 195; 9. Hilo, 197; 10. Pearl City, 242;
11. Kaiser, 276; 12. Baldwin, 283; 13. Hawaii Baptist, 302; 14. Moanalua, 352; 15. Island School, 355; 16. Kalaheo, 362; 17. King Kekaulike, 434.
Top 25 individual results
1. Emmett Weatherford, HPA, 17:21.65; 2. Kamaka'ala, Kam, 17:21.90; 3. Peter Deptula, Pun, 17:49.20; 4. Lance Agena, Aiea, 17:51.65; 5. JW Wood, HPA, 18:02.95; 6. Alexander Stephens, Iol, 18:07.60; 7. Kaleikini Barrares, Mil, 18:11.30; 8. Scott Martin, Waim, 18:16.10; 9. Stefano Barbis, Hilo, 18:22.50; 10. Michael Dain, Kap, 18:24.15;
11. Austin Cypriano, StJ, 18:26.30; 12. Bryson Pascua, PC, 18:28.60; 13. Patrick Stover, Kona, 18:30.10; 14. Michael Evans, Waik, 18:33.90; 15. Shane Vanatta-Kam, Hon, 18:35.60; 16. Keoni Ucker, AC, 18:36.25; 17. Owen Martel, Pun, 18:36.25; 18. Matt Montoya, Mil, 18:40.80; 19. Ryan Dela Cruz, Kap, 18:41.80; 20. Moniz, Kam, 18:46.05;
21. Antonio Baclig, Iol, 18:46.25; 22. Justin Endo, Sea, 18:47.00; 23. Ben Zenk, Hon, 18:51.05; 24. Domingo, Kam, 18:58.95; 25. Brian Tanaka, PC, 19:00.80.
Varsity girls
Team standings
1. Kamehameha (Emma Broderick, Haunani Kane, Kira Chong-Tim, Maya Coelho, Danna Friedemann, Nonoi Maielua, Alyssa Chun), 72; 2. Iolani, 100; 3. Baldwin, 126; 4. Hawaii Prep, 134; 5. Punahou, 138; 6. Seabury Hall, 161; 7. King Kekaulike, 183; 8. Mililani, 213; 9. Campbell, 218; 10. Konawaena, 255;
11. Kaiser, 260; 12. Kauai, 294; 13. Pearl City, 305; 14. Kapaa, 344; 15. Aiea, 353; 16. KS-Hawaii, 416; 17. Hilo, 441.
Top 25 individual results
1. Lauren Ho, HBA, 12:34.95; 2. Nicole Anderson, Iol, 13:04.75; 3. Lucy Pollard, HPA, 13:29.60; 4. Brittany Young, Sea, 13:38.00; 5. Joleen Oshiro, Iol, 13:40.25; 6. Keri Ogden, HPA, 13:43.85; 7. Broderick, Kam, 13:44.20; 8. Sara Mitman, Mil, 13:47.05; 9. Kane, Kam, 13:52.05; 10. Emalia Suehiro, KK, 13:52.05;
11. Chelsea Oda, Pun, 13:57.70; 12. Chelsea Smith-Wishard, Kauai, 13:59.90; 13. Nikki Russell, Bald, 14:00.60; 14. Ann Miranda, Cas, 14:08.65; 15. Annzen Salvador, Cam, 14:09.20; 16. Lei-Aloha Bratton, Kais, 14:13.05; 17. Marisa Schoen, Pun, 14:15.90; 18. Chong-Tim, Kam, 14:15.95; 19. Becky Mangrobang, StF, 14:19.05; 20. Rachel Martin, Waim, 14:21.90;
21. Natalie Baker, Sea, 14:27.95; 22. Coelho, Kam, 14:28.05; 23. Sascha Larsen-Helbing, HPA, 14:28.15; 24. Gillian Pickett, Kula, 14:30.85; 25. Melissa Kawana, Mil, 14:31.00.

GOLF

Tournament Players' Club

Makaha Golf Resort Tournament
At Makaha Golf Resort
Monday's results
67--Earl Medeiros. 72--Joe Phengsavath. 73--Chad Saladin. 74--Jerry Mullen. 75--Lon Kinder, Alvin Okada. 76--Marc Smith. 78--Aaron Chun, Troy Frazier, Charles Holland. 79--Norman-Ganin Asao, Dean Dorothy, Dave Maddox. 82--George Wilson, Tommy Wilson. 83--Leland Lindsay.

TENNIS

Waikoloa Futures

At Hilton Waikoloa Village
Yesterday's Results
Men's singles
(4) Wayne Odesnik, USA def. Tim Smyczek, USA 6-4,6-3; (6) Horia Tecau, ROM def. Scoville Jenkins, USA 6-2,6-4; Robert Yim, USA, def. (8) Tres Davis, USA 5-7,7-6(9),1-0 Ret; Alex Kuznetsov, USA def. Phillip Simmonds, USA 6-2,6-4.

— ADVERTISEMENTS —


— ADVERTISEMENTS —


| | | PRINTER-FRIENDLY VERSION
E-mail to Sports Editor

BACK TO TOP


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Feedback]
© 2004 Honolulu Star-Bulletin -- http://archives.starbulletin.com


-Advertisement-