Starbulletin.com



Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Thursday, July 31, 2003


[ CALENDAR ]


Today

BASEBALL
American Legion State Tournament: Championship game, 4 p.m., Hans L'Orange Park.
Summer League: Hawaii Island Movers vs. San Mateo (Calif.) Bulldogs, 6:05 p.m., Murakami Stadium.
BASKETBALL
NCAA Summer League: Grantco Pacific vs. Electricians Hawaii, 6 p.m., Central Medical Clinic vs. John Hancock, 7:30 p.m., Manoa Recreation Gym.
Punahou Wahine Summer League: Main court, Kahuku vs. McKinley, 6:15 p.m.; Kamehameha vs. Maryknoll, 7:15 p.m. Ewa court, St. Francis vs. Hawaii Baptist, 6:15 p.m.; Punahou 3 vs. Punahou 2, 7:15 p.m.
Tennis
Men's Night Doubles: Quarterfinal matches, 6 and 7:30 p.m., Kailua Racquet Club.



Tomorrow

BASEBALL
Summer League: Hawaii Island Movers vs. Hawaii Collegiate All Stars, 6:05 p.m., Murakami Stadium.
BASKETBALL
Punahou Wahine Summer League: Main court, All-Star game, 7 p.m.
FOOTBALL
arenafootball2 playoffs: First round, Hawaiian Islanders vs. Wichita Stealth, 7:30 p.m., Blaisdell Arena.
Tennis
Men's Night Doubles: Semifinal matches, 6 and 7:30 p.m., Kailua Racquet Club.



SURFING

China Uemura

Longboard Classic
At Queens Beach
Menehune 13-and-under--1. Ezekiel Lau. 2. Derek Wong. 3. Duane Willacker. 4. Michael Dunphy. 5. Johann Hedemann. 6. Micah Miguel.
Boys 14-17--1. Aka Pai. 2. Kaleo Cajigal. 3. Ian Soutar. 4. Makamae DeSoto. 5. Emerick Ishikawa. 6. Kaimana Beauford.
Men 18-19--1. Atilla Jobbagji. 2. Ned Snow. 3. Fritz Belmoro. 4. John Paul Kaleopaa. 5. Keone Young. 6. Jesse Molton.
Master 30-39--1. Zane Aikau. 2. Virgil Sisiam. 3. David Carvalho. 4. Makani McDonald. 5. Jason Miyamura. 6. Ramrod Kashiwamura.
Senior men 40-49--1. Jon Okamura. 2. Gavin Hasegawa. 3. David Fernandez. 4. Dean Nakamaru. 5. Andy Kumabe. 6. Jon Mar.
Grandmaster 50-59--1. Allen Wicklund. 2. Herb Pruse. 3. Neal Norris. 4. Ronald DeSoto. 5. Fuj Fujita. 6. Allen Fojas.
Legends--1. Joey Cabell. 2. Ben Aipa. 3. Wayne Ho. 4. Koapaka Brown. 5. Malcolm Ing. 6. Dickie Abbey.
235-lbs-and-over--1. Alika Willis. 2. Jamie Ballenger. 3. Bruce DeSoto. 4. Charleston Awai. 5. Uini Niuelua. 6. Kimo Leong.
Girls--1. Joy Magelssen. 2. Kristen Magelssen. 3. Geodee Clark. 4. Erin Godinez. 5. Sanoi Peahu. 6. Kam Yat Young.
Women--1. Desiree DeSoto. 2. Teddi Lee Sipe. 3. Tyra Freitas. 4. Lee Barrough. 5. Summer Ahina. 6. Doreen Teramae.
Grandmaster women--1. Maka Puaa. 2. Dyanne Taylor. 3. Suzanne Walker. 4. Masami Yamaoka. 5. Jenny Rosa. 6. Franny Palama.
Pro-am division--1. Bonga Perkins. 2. Jye Byrns. 3. Joey Valentin. 4. Duane DeSoto.


University of Hawaii Athletics

--Advertisements--
--Advertisements--


| | | PRINTER-FRIENDLY VERSION
E-mail to Sports Editor

BACK TO TOP


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Feedback]
© 2003 Honolulu Star-Bulletin -- http://archives.starbulletin.com


-Advertisement-