Starbulletin.com



Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Wednesday, May 14, 2003


[ CALENDAR ]

Today

BASEBALL
HHSAA State Tournament: First round, Hilo vs. Roosevelt, 11:30 a.m.; Kauai vs. Kalaheo, 2 p.m.; Mid-Pacific vs. Waianae, 4:30 p.m.; Aiea vs. Maui, 7 p.m., Iron Maehara Stadium, Maui.
BASKETBALL
HHSAA Girls State Tournament: Consolation round, Waimea vs. Kealakehe, 2 p.m.; Quarterfinal round, Farrington vs. Baldwin, 3:30 p.m.; Kahuku vs. Konawaena, 5 p.m.; Lahainaluna vs. Moanalua, 6:30 p.m.; McKinley vs. Punahou, 8 p.m., Stan Sheriff Center.
LACROSSE
Island League: Championship, 7:30 p.m., Manoa.



Tomorrow

BASEBALL
HHSAA State Tournament: Consolation round, Kauai-Kalaheo loser vs. Aiea-Maui loser 9 a.m.; Quarterfinal round, Kailua vs. Hilo-Roosevelt winner, 11:30 a.m.; Waiakea vs. Aiea-Maui winner, 2 p.m.; Kamehameha vs. Kauai-Kalaheo winner, 4:30 p.m.; Baldwin vs. Mid-Pacific-Waianae winner, 7 p.m., Iron Maehara Stadium, Maui.
BASKETBALL
HHSAA Girls State Tournament: Consolation games at 2 p.m., 3:30 p.m. and 5 p.m.; Championship semifinals at 6:30 p.m. and 8 p.m., Stan Sheriff Center.



JUDO

OIA Championship

Final results
Boys
105-lbs--1. Thoran Evans, Kahuku. 2. Keane Daquioug, Mililani. 3. Ikaika Hoohuli, Pearl City. 4. Rufino Magliba, Kailua. 5. Randall Sato, Castle. 6. Arvin Garcia, Kapolei.
114--1. Gerry Malanog, Leilehua. 2. Jerrik Feliciano, Mililani. 3. Brandon Kamisato, Kalani. 4. Jordan Yoneda, Pearl City. 5. Sadrian Chee, Kahuku. 6. Edward Dasalla, Leilehua.
123--1. Justin Galvez, Mililani. 2. Corey Van Keuren, Kaiser. 3. Louie Bravo, Farrington. 4. Benjamin Higa, Pearl City. 5. Jeffrey Kayo, Kailua. 6. Blake Sakata, Aiea.
132--1. Emile Suehiro, McKinley. 2. Kurt Tanimoto, Moanalua. 3. Bryson Vivas, Kahuku. 4. Aaron DeJesus, Mililani. 5. Evan Kuranishi, Aiea. 6. Antoine Lee, Kaiser.
141--1. Beau Odagiri, Aiea. 2. Tommy Iinuma, Pearl City. 3. Michael Fujiuchi, McKinley. 4. Michael Yoshida, Castle. 5. Lewis Nakao, Kalani. 6. Joshua Peacott-Ricardo, Mililani.
150--1. Joel Akimoto, Pearl City. 2. Brian Denny, Pearl City. 3. Darin Jay Shinagawa, Moanalua. 4. Bronson Pieper, Kapolei. 5. Scott Motoda, Kalani. 6. Taylor Ellis, Mililani.
165--1. Chris Takesue, Moanalua. 2. Adam Ah Sue, Kahuku. 3. Philip Kim, Campbell. 4. Andy Hung, Pearl City. 5. Kelvien Dixon, Leilehua. 6. Tommy Swift, Waialua.
180--1. Everett Pavo, Pearl City. 2. Sean Shinjo, Mililani. 3. Brad Leilehua, Leilehua. 4. Andy Hata, Kaimuki. 5. Justin Dulan, Waialua. 6. John Scanlan, Pearl City.
200--1. Shingo Katsura, Moanalua. 2. Robert Tuifua, Kahuku. 3. Isaiah Kalahiki, Kapolei. 4. Asa Chun, Waialua. 5. Reynolds Kim, Farrington. 6. Brian Watanabe, Waialua.
275--1. Eddie Iinuma, Pearl City. 2. Gavin Takeya, Aiea. 3. Joshua Smith, Kahuku. 4. Kawika Vidal, Waipahu. 5. Wayne Crowell, Kailua. 6. Kalani Takase, Mililani.
Girls
98-lbs--1. Amanda Aquino, Kahuku. 2. Whitney Elizaga, Farrington. 3. April Utanes, Waipahu. 4. Juvy Fajardo, Leilehua. 5. Ning Feng, McKinley. 6. Candace Sakamoto, Castle.
103--1. Tonya Kageno, Pearl City. 2. Angelee Homma, Aiea. 3. Dinah Rivera, Campbell. 4. Claudia Fonda, Kahuku. 5. Diane Lui, McKinley. 6. Randi Akasaki, Roosevelt.
109--1. Elizabeth Torres, Kahuku. 2. Jamie Fujioka, Castle. 3. Corey Jo Tashima, Pearl City. 4. Britany Sung, Leilehua. 5. Lisa Katsura, Moanalua. 6. Joy Malanog, Leilehua.
115--1. Caylene Valdez, Moanalua. 2. Jessica Poling, Kaiser. 3. Nicole Fonda, Kahuku. 4. Summer Stone, Farrington. 5. Oseleah Naputo, Campbell. 6. Kristen Nichols, Mililani.
121--1. Kimberlyh Kido, Kailua. 2. Roslyn Maiava, Kahuku. 3. Cory Arisumi, Roosevelt. 4. Jasmin Lafradez, Pearl City. 5. Savannah White, Kapolei. 6. Daralyn Yakabe, Kaiser.
128--1. Leilani Relator, Kahuku. 2. Robin Travis, Pearl City. 3. Krystal Kiyuna, Aiea. 4. Emily Samson, Campbell. 5. Stacy Yoo, Kaiser. 6. Tiara Johnson, Moanalua.
136--1. April Due, Kapolei. 2. Amber Horn, Pearl City. 3. Pualani Nunies, Farrington. 4. Jena Lee, McKinley. 5. Mysia Kamakaala, Kahuku. 6. Lizzy Lynch, Moanalua.
145--1. Jenna Nihipali, Kahuku. 2. Chantel Evangelista, Leilehua. 3. Marissa Kobayashi, Pearl City. 4. Dawn Yara, McKinley. 5. Danielle Kusaka, Mililani.
160--1. Kehau Kamauoha, Kahuku. 2. Denna Macanas, Leilehua. 3. Cathleen Biala, Campbell. 4. Cherish Pobre, McKinley.
200--1. Shyann Freitas, Leilehua. 2. Lisa Best, Kaiser. 3. Alicia Fu, Moanalua.



GOLF

Jennie K. Invitational

At Mid-Pacific Country Club
Starting times
Friday, May 16
Championship flight
7 a.m.--Jenna Seki, Lehua Wise, Kira-Ann Murashige, Kimberly Kim. 7:08--Britney Choy, Bobbi Kokx, Mari Chun, Ku'ulei Ka'ae.
7:16--Stephanie Kono, Bridget Dwyer, Desiree Ting, Jennie Pleas. 7:24--Amanda Wilson, Kathy Tsukada, Ayumi Hori, Kayla Morinaga. 7:32--Marcie Rudich, Christine Kim, Mahina Ah Yuen, Mona Lee.
B flight
8:28 a.m.--Mary Ann Shintani, Deb Sanders, Terri Lui, Jade Merkle. 8:36--Aline Batungbacal, Hisako Obara, Linda Johnston, Gina Yang.
8:44--Agnes Isa, Keiko Nakano, Sharol Awai, Trish Lawson-Bybee. 8:52--Kanani Gagnon, Ernette Asato, Biac Frame, Renee Honda. 9--Charlene Ko, Incha Baughman, Mona Roncali, Karen Lindsay.
D flight
7:40 a.m.--Yoshiko Koyama, Pauline Tallett, Linda Uohara, Linette Tam. 7:48--Kahili Chong, Mary Goodfader, Janet Shadron, Bobbi Femia. 7:56--Vesta McKee, Christy Quackenbush, Judith Jackola, Itsuko Endo.



OJGA

Players tour
At New Ewa Beach Golf Club
Sunday
Ages 7-8 (par-54)--68: Ryan Lloyd. 70: Joshua Defreitas. 72: Skye Inakoshi. 73: Alexandra Kaui. 81: Andy Okita, Kalena Preuss. 86: Logan Davis.
9-10 (par-68)--85: Christian Agosto. 86: Scott Hayashi. 89: Hee Sue Condry. 90: Brandon Lee Julian. 93: Cole Yamane. 98: Alice Kim. 11-12 (par-72)--74: Bradley Shigezawa. 78: Tadd Fujikawa, Chandler Mato. 81: Colton Knedler, Brett Komoto, Ryan Yoshida. 86: Alan Morita. 89: Ryne Mizushima. 90: Alika Bell. 91: Inoka Kahawaii. 92: Sara Koizumi. 94: Matthew Kim. 97: Kristina Merkle. 112: Mitchell Chun, Caroline Ngo.



FENCING

Pacific Coast Championships

At Las Vegas
May 10-11
Results of Hawaii participants
Team
Men's epee--7: Mike Aiau, Henry Chang, Tom McClintock, Josh Thurlow.
Women's epee--5: Janice Kato, Donna Rapadas, Victoria Reventas.
Individual
Men's epee--16: Henry Chang. 20: Josh Thurlow. 33: Mike Aiau. 55: Tom McClintock.
Women's epee--16: Victoria Reventas.19: Janice Kato. 27: Donna Rapadas.
Men's foil--39: Thomas McClintock.



BICYCLE RACING

Wheeler BMX

At Wheeler AAF
May 10 results
9 year old girls--1. McKenna Shounk, Gary's/No Fear. 2. Quynne Eharis, Dino/Fly Racing. 3. Kimberly Wright, Wahiawa.
31-35 cruiser--1. John Boyle, Free Agent/Bikewerx/Smith. 2. Thomas Lenig, Honolulu. 3. Jim Drake, Kaneohe.
6 novice--1. Justin Shounk, Wahiawa. 2. Andrew Drake, Honolulu. 3. Ryan Lenig, Honolulu.
8 intermediate--1. Jacy Shimahara, Waialua. 2. Justin Whaley, Dirty Boyz/Bikewerx/Waipahu. 3. Emma Drake.
12 expert--1. Miguel Demore, Gary's Bike World/Ewa Beach. 2. Brandon Saiki, Bikewerx/Sun Ringle/Mililani. 3. Jordan Salvatore, Kapolei.
15 expert--1. John Boyle, Free Agent/Bikewerx/Smith. 2. Shane Anzai, Team Bikewerx. 3. Bobby Thompson, Gary's Bike/Get Sick/Mililani.



University of Hawaii Athletics

--Advertisements--
--Advertisements--


| | | PRINTER-FRIENDLY VERSION
E-mail to Sports Editor

BACK TO TOP


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Feedback]
© 2003 Honolulu Star-Bulletin -- http://archives.starbulletin.com


-Advertisement-