CLICK TO SUPPORT OUR SPONSORS

Starbulletin.com



Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Tuesday, May 7, 2002



Today

BASEBALL

ILH championship: Mid-Pacific vs. Kamehameha, 7 p.m.; Aloha Stadium.

BASKETBALL

ILH girls playoffs: University vs. Mid-Pacific, 5 p.m.; Sacred Hearts vs. St. Francis/Hawaii Baptist winner, 6:30 p.m.; McCabe Gym.

OIA girls playoffs: Moanalua at Kahuku, Kalaheo at Pearl City, 6:30 p.m.

WATER POLO

High school girls: Division I playoffs, Kamehameha pool.



Tomorrow

BASEBALL

OIA playoffs: Campbell at Kailua, Moanalua at Mililani, Waipahu vs. Kalaheo at Kailua Rec Center, Castle at Pearl City, 4 p.m.

WATER POLO

High school girls: Division I playoffs, Kamehameha pool.


BMX RACING

Wheeler Race

At Wheeler Army Air Field
Final results
Girls
8 year olds--1. Quynne Eharis, Dino Hawaii. 2. Kimberly Wright, Wahiawa. 3. Kehaulani Batalona, Team Bikewerx.
Boys
7 novice--1. Malakai Montes, Waialua. 2. Chase Mawae, Waipahu. 3. Mathew Powell, Wahiawa.
8 intermediate--1. Mighty Sam Zimmerman, Bikewerx. 2. Brandon Saiki, Mililani. 3. Derek Nash, Wahiawa.
9 intermediate--1. McKenna Shounk, Gary's Bike World. 2. Noah Montes, Waialua. 3. Derek Todd, Ruff Rider Racing.
10 expert--1. Brandon Todd, Ruff Rider Racing. 2. Kekoa Ughoc, Team Bikewerx. 3. Chase Brown, Gary's Nike World. 4. Darin Nash, Wahiawa.
12 intermediate--1. Ryan Rothwell, Kapolei. 2. Devin Batalona, Team Bikewerx.
13 expert--1. DJ Kraft, Dino Hawaii. 2. Derek Smith, Bikefactory. 3. Bobby "Spiderman" Thompson, Gary's Bike World.
14 intermediate--1. Nigel Eharis, Honolulu. 2. Braden Storaasli, Kapolei. 3. Nicole Brown, Gary's Bike World.
15 intermediate--1. Kurt Chang, Dino Hawaii. 2. Shane Anzai, Team Bikewerx. 2. Thom "TJ" Ruizo, Gary's Bike World. 4. Clyde "Half Track" Fernandez, Kapolei.
16 novice--1. Chad Corcino, Gary's Bike World. 2. Nick Nash, Wahiawa. 3. John Guzman, Ewa Beach.


TRIATHLON

MAW ASE Sprint Triathlon

500 meter swim, 11.5 mile bike, 3.5 mile run
Saturday
Men
Overall: 1. Chad Seymour, 58:58. 17-under: John Dubiel, 1:07.41. 18-23: Raul Portillo, 1:05.08. 24-28: Scott Miller, 1:00.44. 29-35: Eric Takayama, 1:03.20. 36-41: M. Tarutani, 1:02.49. 42-46: Kevin McCoyd, 1:03.50. 47-50: Tom Lawrence, 1:07.36. 51-90: Andrew Cole, 1:11.50.
Women
Overall: 1. Susan Burr, 1:03.01. 17-under: Alyssa Ferguson, 1:43.55. 18-23: Allegra Erisman, 1:12.16. 24-28: Angela Fehringer, 1:09.38. 29-35: Janet Kowalchick, 1:09.04. 36-41: Molly Breslin, 1:16.34. 42-46: Sarah Rogers, 1:07.51. 47-50: Lorna Erisman, 1:16.00. 51-90: Tootsie Kobelansky, 1:43.57.

SHOOTING

Hawaii Regional Championships

At Koko Head Shooting Complex
Final results
Overall
Match winners--1. Ed Masaki, 2594-86x. 2. Mark Wong, 2550-72x. 3. Terry Ah-Tye, 2537-68x.
.22 rimfire sub aggregate
Match winner--Greg Silvey, 881-37x. Expert--T. Ah Tye, 856-24x. Sharpshooter/marksman--Arthur Yuen, 813-14x.
Center fire sub aggregate
Match winner--E. Masaki, 865-31x. Expert--T. Ah Tye, 851-25x. Sharpshooter/marksman--Warren Santoki, 800-10x.
.45 ACP sub aggregate
Match winner--Mark Wong, 852-22x. Expert--Lester Higa, 850-28x. Sharpshooter/marksman--W. Santoki, 800-10x.
.22 rimfire slow fire
Match winner--G. Silvey, 192-5x. Expert--T. Ah Tye, 187-3x. Sharpshooter/marksman--W. Santoki, 165-1x.
.22 rimfire national match course
Match winner--E. Masaki, 294-11x. Expert--G. Silvey, 292-15x. Sharpshooter/marksman--A. Yuen, 282-4x.
.22 rimfire timed fire
Match winner--G. Silvey, 198-8x. Expert--M. Wong, 197-10x. Sharpshooter/marksman--Darrell Young, 188-2x.
.22 rimfire rapid fire
Match winner--G. Silvey, 199-9x. Expert--L. Higa, 195-8x. Sharpshooter/marksman--A. Yuen, 188-4x.
Center fire slow fire
Match winner--T. Ah Tye, 187-4x. Expert--M. Wong, 184-4x. Sharpshooter/marksman--Francisco Clemente, 174-3x.
Center fire national match course
Match winner--E. Masaki, 289-10x. Expert--L. Higa, 283-5x. Sharpshooter/marksman--A. Yuen, 267-4x.
Center fire timed fire
Match winner--E. Masaki, 198-10x. Expert--T. Ah Tye, 195-7x. Sharpshooter/marksman--A. Yuen, 189-7x.
Center fire rapid fire
Match winner--E. Masaki, 195-7x. Expert--M. Wong, 194-8x. Sharpshooter/marksman--A. Yuen, 186-6x.
.45 ACP slow fire
Match winner--E. Masaki, 184-4x. Expert--L. Higa, 182-5x. Sharpshooter/marksman--W. Santoki, 172-1x.
.45 ACP national match course
Match winner--M. Wong, 287-5x. Expert--L. Higa, 280-8x. Sharpshooter/marksman--A. Yuen, 262-11x.
.45 ACP timed fire
Match winner--M. Wong, 198-9x. Expert--T. Ah Tye, 198-7x. Sharpshooter/marksman--D. Young, 192-4x.
.45 ACP rapid fire
Match winner--L. Higa, 196-8x. Expert--G. Silvey, 190-3x. Sharpshooter/marksman--W. Santoki, 190-7x.

PREP BASKETBALL

ILH

Final standings
Division I
Team W L
x-Kamehameha 13 1
Punahou 13 1

Maryknoll 10 4

Iolani 7 7

Sacred Hearts 6 8

University 4 10

Mid-Pacific 2 12

St. Francis 1 13

x-won championship playoff

Team statistics

OFFENSE--Punahou 55.0, Kamehameha 53.0, Maryknoll 52.6, Sacred Hearts 40.9, Iolani 40.3, MPI 34.4, University 33.8, St. Francis 31.6.

DEFENSE--Kamehameha 32.9, Punahou 34.3, Iolani 37.2, Sacred Hearts 43.8, St. Francis 47.3, MPI 48.2, University 48.4, Maryknoll 49.3.
3-point goals made--Iolani 46, Maryknoll 42, MPI 36, Sacred Hearts 30, Kamehameha 28, Punahou 26, University 21, St. Francis 18.
3-point goals allowed--Kamehameha 19, Iolani 23, MPI 25, Punahou 34, Sacred Hearts 35, Maryknoll 35, University 37, St. Francis 39.

Individual scoring leaders

Player G Pts Avg High

B.Aiwohi (SHA) 14 222 15.9 34

Hogue (Pun) 14 207 14.8 25

Okubo (UHS) 12 166 13.8 24

Baduria (Mar) 14 185 13.2 24

Lee (Mar) 14 155 11.1 20

Toshi (MPI) 14 152 10.9 23

Ching (KS) 14 151 10.8 18

Kane (Pun) 14 143 10.2 17

3-point goals--Baduria (Mary) 25, Okubo (UHS) 17, B.Aiwohi (SHA) 16, Toshi (MPI) 15, Kajiwara (MPI) 14, Carter (KS) 12, M. Llamedo (StF) 11.

Division I varsity girls playoff
Third-place
Yesterday
Hawaii Baptist 60, St. Francis 51
At McCabe Gym

Hawaii Baptist 12 15 13 20 -- 60

St. Francis 11 15 10 15 - 51

Hawaii Baptist -- Kara Onosaki 0, Liza Onuma 8, Kara Morita 27, Patrice Kodama 10, Jessica Ho 2, Chelsea Yasuda 9, Jennifer Matsui 0, Raena Kaneshiro 3, Diana Au 1.
St. Francis -- Rachel Kamahele 0, Mandy Llamedo 5, Jennifer Lim 0, Annie Lladmedo 2, Jasmine Dulan 10, Chelsey Powell 16, Lauren Upadhyaya 10, Bennita Robinson 8, Latasha Griffin 0.
3-point goals -- St. Francis 1 (M. Llamedo).



University of Hawaii Athletics



E-mail to Sports Editor


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Feedback]



© 2002 Honolulu Star-Bulletin
http://archives.starbulletin.com