Advertisement - Click to support our sponsors.


Starbulletin.com




Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Thursday, February 24, 2000

CALENDAR

Today

Baseball

Oahu Senior AJA: McCully vs. Wahiawa, 6:30 p.m., Ala Wai Field; Manoa vs. Ewa, 7 p.m., Hans L'Orange Park.

Basketball

HHSAA Boys' Tournament: Mililani vs. Kauai, 2 p.m.; Iolani vs. Radford, 3:30 p.m.; Kalaheo vs. Lahainaluna, 5 p.m.; St. Louis vs. Roosevelt, 6:30 p.m.; Hilo vs. Baldwin, 8 p.m., Stan Sheriff Center.

Softball

College: Hawaii vs. Hawaii Pacific (2), 6 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.



Tomorrow

Baseball

College: Hawaii vs. Cal State Sacramento, 6:35 p.m., Rainbow Stadium.

Basketball

HHSAA Boys' Tournament: Consolation championship, 3:30 p.m.; Fifth place, 5 p.m.; Third place, 6:30 p.m.; Championship, 8 p.m., Stan Sheriff Center.

Golf

John A. Burns Intercollegiate: Final round, 8 a.m., Leilehua Golf course.

OIA East: Kalaheo vs. Roosevelt, Kahuku vs. Mckinley, Farrington vs. Kaiser, Castle vs. Kaimuki, Kalani vs. Kailua, 10:45 a.m., at Pali.

Softball

College women: Hawaii vs. Chaminade (2), 6 p.m., Rainbow Wahine Softball Stadium.

PWC: BYU-Hawaii vs. Hawaii-Hilo (2), 2 p.m., UHH Softball field.


GOLF

John Burns Intercollegiate

College men

At Leilehua Golf Course

Second round results

Team leaders-1. UTEP 274, 2. BYU, Arizona 276, 4. New Mexico 278, 5. UNLV 280, 6. Oklahoma St. 282, 7. Hawaii, California 286, 9. Pacific 289, 10. Oklahoma 291.

Also: 18. Hawaii-Hilo (+24).

Individual leaders

Adrian Quintela, UTEP -- 31-33 - 64
Jeremy Anderson, UNLV -- 32-34 - 66
Brandon Smith, Arizona -- 34-32 - 66
Andy Miller, BYU -- 33-35 - 68
Billy Harvey, BYU -- 34-34 - 68
Scott Hailes, N. Mexico -- 33-35 - 68
Todd Fields, UTEP -- 31-37 - 68
Ricky Barnes, Arizona -- 35-33 - 68
Wil Collins, N. Mexico -- 33-36 - 69
Anders Hultman, Okla, St. -- 36-33 - 69
Jose Garrido, BYU -- 33-36 - 69
Joel Hendry, N. Mexico -- 35-34 - 69
Scott Lander, UNLV -- 34-35 - 69
Florian Bruhns, Pacific -- 31-38 - 69

Hawaii participants

Louis Mexia, UH -- 35-35 - 70
Jaime Matsumura, UH -- 37-34 - 71
Justin Kim, UH -- 38-34 - 72
Russ Nygard, UH -- 34-39 - 73
Kendall Fukumoto, UH -- 38-35 - 73
Chris Keiter, UH-Hilo -- 37-37 - 74
Scott Carlyle, UH -- 38-38 - 76
Joseph Matyas, UH -- 37-39 - 76
Billy Noon, UH-Hilo -- 37-41 - 78
Chad Kendall, UH-Hilo -- 40-40 - 80
Ken Nakano, UH-Hilo -- 40-40 - 80
Clinton Begay, UH-Hilo -- 41-41 - 82
Aaron Chun, UH -- 40-43 - 83



Arizona Invitational

College women

At Tucson.

Final results

Team leaders-1. Arizona 857 2. Arizona St. 864, 3. Stanford 865 4. Duke 873, 5. New Mexico St. 874, 6. USC, San Jose State 881, 8. Texas 887, 9. Georgia 888, 10. UCLA 890.

Also - 18. Hawaii 942.

Individual leaders

B. Bauer, Duke -- 67-71-73 - 211
K. Rowton, Stanford -- 68-72-72 - 212
A.Sharp, N. Mex. St. -- 74-69-69 - 212
M. Leon, S. Jose St. -- 71-70-71 - 212
J. Daniels, Ariz. -- 76-69-68 - 213
S. Estes, Georgia -- 72-71-70 - 213
S. Prammanasudh, Tulsa -- 72-68-73 - 213
C. Monteiro, Ariz. -- 71-68-64 - 213

Hawaii participants

Melissa Shintani -- 78-74-78 - 230
Linda Appelblad -- 76-78-78 - 232
Melanie Matsumura -- 79-79-81 - 239
Kristen Scholl -- 76-87-81 - 244
Desiree Ting -- 78-88-79 - 245


GYMNASTICS

HIT 2000 Invitational
USA Gymnastics Qualifying Meet

At Bloch Arena, Pearl Harbor,

Weekend results

Level 7 and 8

Team Winners:

Level 8 - 1. Hawaiian Island Twisters (HIT) 106.4 points. 2. Grace Gymnastics (Grace) 102.55 3. Stampede City Gymnastics Club (Stampede) 100.875.

Level 7 - 1. National Academy (NA) 105.825 2. Kokokahi Gymnastics Team (KGT) 104.375. 3. Rainbow Gymnastics Academy (RGA) 104.1.

Individual Winners:

Level 8

All Around-1. Amanda Yee (HIT) 36.1, 2. Casey Jo Magee (NAAG) 35.95, 3. Caitlin Goodin (Grace) 35.10. Vault-1 -Yee, 2. Anna Hildebrand (HIT), 3. Keala Fujitani (HIT). Bars-1. Alyssa Onaga and Fujitani (HIT), 2. Yee (HIT), 3. Dana Harada (HIT). Beam-1. Magee, 2. Goodin, 3. Yee. Floor-1. Yee, 2-Magee, 3. Rachelle Roe (Grace).

Level 7

All Around-1. Jaime Decker (Grace) 36.1, 2. Becky Colvin (NAAG) 36.050, 3. Kira Oldham-Curtis (NAAG) 35.95. Vault-1. Decker, 2. Kiana Martinez (RGA), 3 Danielle Lum (KGT). Bars-1. Lum, 2. Danielle Travis (Maui Gymnastics Team), 3- Marissa Ganeku (RGA). Beam-1. Colvin, 2. Sage Clary (KGT), 3. Aubrey Ortiz (Maui). Floor-1. Oldham-Curtis, 2. Decker, 3. Colvin.

Level 9 and 10

Team Winners:

1. Grace 107.125, 2. Stampede 106.625, 3. HIT 106.5.

Individual Winners

Level 10

All Around-1. Mandy Pascual (KGT) 36.35, 2. Kylie Stone (Stampede) 36.2 and Lisa Dyck (Stampede) 36.2, 3. Shirla Choy (Grace) 35.925. Vault-1. Choy, 2. Pascual and Stone, 3. Dyck. Bars-1. Pascual, 2. Stone, 3. Dyck. Beam-1. Dyck, 2. Ina Higashi-Izumi (HIT), 3. Carrie Wong (KGT). Floor-1. Stone, 2. Choy, 3. Kim Lewis (Grace).

Level 9

All Around-1. Jami Lunz (NAAG) 36.375, 2. Natasha Fagasa (HIT) 35.550, 3. Lyndsey Skoda (Grace) 35.525. Vault-1. Lunz, 2. Tori Villasenor (Hickam), 3. Naomi DeLara (Maui). Bars-1. Fagasa, 2. Lunz, 3. Skoda. Beam-1. Lunz, 2. Skoda, 3. Fagasa. Floor-1. Skoda & Villasenor, 2. Lunz, 3. Fagasa.

Level 5 and 6 (All Ages)

Individual Winners

Level 6

All Around-1. Lauren Ching (KGT) 34.425, 2. Kari Tokushige (KGT) 32.950, 3. Lara Nakagawa (KGT) 32.70. Vault-1. Ching, 2. Nakagawa, 3. Jeena Kim (HIT). Bars-1. Ching, 2. Nakagawa, 3. Janelle Higa (HIT). Beam-1. Tokushige, 2. Ching 3. Paige Markham (KGT). Floor-1. Markham, 2. Tokushige, 3. Ching.

Level 5

All Around-1. Danielle Sassano (KGT) 36.525, 2. Keaton Oshiro (HIT) 36.4, 3. Kahoku Palafox (KGT) 36.075. Vault-1. Sassano, 2. Oshiro, 3. Emily Bogden (KGT). Bars-1. Sassano, 2. Palafox, 3. Oshiro. Beam-1. Oshiro, 2. Palafox, 3. Sassano. Floor-1. Sassano, 2. Oshiro, 3. Bogden.


BASKETBALL

Leeward Coast Tipoff Tournament

Prep Girls Preseason

Maryknoll 50, Castle 31

Kailua 32, Waianae 30


BASEBALL

Oahu Senior AJA

At Hans L'Orange Park

Waipahu 6, Kaneohe 5

Aiea 16, Pearl City 7

Winning pitchers-Waip: Brent Furoyama. Aiea: Kenn Sasaki

Leading hitters - Waip: Ricky Tahara, 2-4; Moku Paiva, HR; Darren Akiyama, HR. Kan: Kevin Tanaka, 2-3. Aiea: Nolan Tokuda 2-4, 2 RBI; Randy Oyama 3-5, 4 RBI; Kendrick Ching 2-6, 2b, 2 RBI; Kris Sergent 3-5, 3b, RBI. PC: Kevin Fujioka 2-4, RBI; Jon Fukumoto 2-4; Jason Iwata 2-4, RBI.


SOFTBALL

USA Today/NFCA Top 25 Poll

As of Feb. 23


Record Pts.
1. Washington (16) 13-1 657
2. UCLA (10) 14-3 644
3. Arizona (1) 8-1 617
4. LSU 9-1 554
5. Fresno St. 8-2 548
6. Arizona St. 12-1 526
7. Oklahoma 7-0 492
8. California 13-0 475
9. Michigan 3-2 459
10. Southern Miss 10-6 399
11. Stanford 11-1 379
12. Oregon St. 5-1-1 331
13. La.-Lafayette 1-1 320
14. Iowa 5-0 265
15. DePaul 0-0 224
16. Cal St. Fullerton 11-1 213
17. Hawaii 4-2 200
18. Illinois-Chicago 12-6 191
19. Long Beach St. 7-5 179
20. Alabama 12-1 165
21. Nebraska 5-6 130
22. South Carolina 3-4 122
23. Massachusetts 0-4 107
24. Michigan St. 2-3 91
25t. Oklahoma St. 10-2 82
25t. Oregon 7-3 82


SWIMMING & DIVING

WAC Championships

At San Antonio

Women

1 Meter Diving-1. Lindsay Long (SMU) 20, 2. Kristin Link (SMU) 17, 3. JP Palmer (UH) 16, 4. Katie Williams (UH) 15, 5. Kelley Lasich (SJSU), 6. Sarah Wickline (SMU) 13, 7. Jenalin Miller (UH) 12, 8. Jenny Spranger (UH) 11.



http://uhathletics.hawaii.edu



E-mail to Sports Editor


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Stylebook] [Feedback]



© 2000 Honolulu Star-Bulletin
http://archives.starbulletin.com