Starbulletin.com




Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Tuesday, December 21, 1999

CALENDAR

Today

Baseball

AJA League: Waialae vs. Ewa, 7 p.m. at Hans L'Orange.

Basketball

Ala Moana Hotel Paradise Classic: Women, Princeton vs. Vanderbilt, 1 p.m.; Fairfield vs. Hawaii, 3 p.m., Stan Sheriff Center.

AmeriSports Coconut Coast Classic: Men, Truman State vs. Nebraska-Omaha, 4 p.m.; Afook-Chinen Civic Auditorium, Hilo.

Nike Festival: Men, Creighton vs. Florida Atlantic, 6 p.m.; Hawaii vs. Western Illinois, 8 p.m., Stan Sheriff Center.

Pearl Harbor Invitational: Men, First round, UCLA vs. Maine, 1 p.m.; Florida A&M vs. Colorado State, 3 p.m.; The Citadel vs. South Florida, 6 p.m.; San Jose State vs. Brigham Young-Hawaii, 8 p.m., Cannon Activities Center.

College men: Hawaii Pacific vs. Oklahoma Baptist, 7:30 p.m., Blaisdell Arena.

Nike-Iolani Prep Boys Classic: Kapaa vs. Waianae 9:30 a.m.; McKinley vs. Baldwin, 11 a.m.; St. Louis vs. Roosevelt, 12:30 p.m.; Iolani vs. Radford, 2 p.m., East Anchorage vs. Washington Union, 3:30 p.m.; Provo vs. Wilson, 5 p.m.; Oak Hill vs. Central, 6:30 p.m.; Dominguiz vs. Montrose, 8 p.m., Iolani Gym.

Palama Christmas Boys Tournament: Lutheran vs. Vegreville, 9 a.m.; Kitsilano vs. Guilford Park, 10:30 a.m.; St. Louis B vs. Thomas Haney; noon; Kamehameha B vs. Kitsilano; 1:30 p.m.; Maryknoll B vs. Punahou B, 3 p.m. Consolation championship, Chula Vista vs. Thomas Haney; 4:30 p.m. Third place, Mid-Pacific vs. Vancouver; 5 p.m. Championship, Santa Fe Christian vs. Kaimuki, 7:30 p.m., Palama Settlement Gym.

Soccer

ILH boys: St. Louis vs. Kamehameha at Kapiolani Park; Pac-5 at Iolani; Damien at Punahou, 4:15 p.m.

OIA West boys: Moanalua at Waialua, Leilehua at Radford, Aiea at Waianae, Pearl City at Waipahu, Mililani at Nanakuli, 4:30 p.m.

OIA West girls: Moanalua at Waialua, Leilehua at Radford, Aiea at Waianae, Pearl City at Waipahu, Mililani at Nanakuli, 15 minutes after boys game.

Softball

ILH: University at Iolani; HBA/Priory at Kamehameha; St. Francis vs. Sacred Hearts at Crane Park, 3:45 p.m.

Swimming

State Age-Group Championship Meet: All day, Duke Kahanamoku Pool.



Tomorrow

Baseball

AJA League: Waipahu vs. Sheridan, 7 p.m.at Hans L'Orange.

Basketball

Ala Moana Hotel Paradise Classic: Women, Fairfield vs. Vanderbilt, 1 p.m.; Princeton vs. Hawaii, 3 p.m., Stan Sheriff Center.

Nike Festival: Men, Florida Atlantic vs. Western Illinois, 6 p.m.; Hawaii vs. Creighton, 8 p.m., Stan Sheriff Center.

Pearl Harbor Invitational: Men, Consolation bracket, UCLA-Maine loser vs. Florida A&M-Colorado State loser, 1 p.m.; Citadel-South Florida loser vs. San Jose State-BYU-Hawaii loser, 3 p.m. Championship bracket, UCLA-Maine winner vs, Florida A&M-Colorado State winner, 6 p.m.; Citadel-South Florida winner vs. San Jose State-BYU-Hawaii winner, 8 p.m., Cannon Activities Center.

Nike-Iolani Prep Boys Classic: Consolation games, 9:30 a.m., 11 a.m., 12:30 a.m. Seventh place, 2 p.m.; fifth place, 5 p.m.; third place, 6:30 p.m., championship, 8 p.m., Iolani Gym.

Palama Christmas Girls Tournament: 3:30 windward athletic club vs. Vegreville; 5 p.m. J.C. Charyk vs. North Battleford; 6:30 p.m. Archbishop O'Leary vs. Kalakaua AC B; 8 p.m. Kalakaua AC C vs. Kalakaua AC A, at Palama Settlement Gym.

Soccer

OIA East boys: Kalaheo at Castle, Farrington at Kailua, Kalani at Kaiser, Kaimuki at Kahuku, McKinley at Roosevelt, 4:30 p.m.

OIA East girls: Kalaheo at Castle, Farrington at Kailua, Kalani at Kaiser, Kaimuki at Kahuku, McKinley at Roosevelt, 15 minutes after boys game.

Softball

ILH: Maryknoll vs. Punahou at Moiliili Field, 3;45 p.m.

OIA East: Farrington at Castle, McKinley at Kahuku, Kaimuki at Roosevelt, Kalaheo at Kailua, Kaiser at Kalani, 1 p.m.

OIA West: Campbell at Waianae, Mililani at Leilehua, Waialua at Aiea, Radford at Waipahu, Moanalua at nanakuli, 3:30 p.m.


BASEBALL

AJA

McCully 7, Pearl City 0


SURFING

Mountain Dew Pipe Masters

At Banzai Pipeline
Yesterday's results
Round 3

Heat 1: Kelly Slater (USA) def Rob Machado (USA), 23.65- 21.5
H2: Victor Ribas (Brz) def Conan Hayes (Haw) 12.5-7.25
H3: Beau Emerton (Aus) def Bryan Hewitson (USA) 20.9-11.75
H4: Mark Occhilupo (Aus) def C.J. Hobgood (USA), 23.5- 15
H5: Matt Hoy (Aus) def Tamayo Perry (Haw) , 10-9.5
H6: Shane Wehner (Aus) def. Shea Lopez (USA), 17.75-14.6
H7: Sunny Garcia (Haw) def. Fabio Gouveia (Brz), 18.25-12.25
H8: Andy Irons (Haw) def. Michael Lowe (Aus) 27.35-11.65.

Quarterfinals:

H1: Slater def. Ribas 20.75-18.25
H2: Occhilupo def Emerton , 18.9-18
H3: Wehner def. Hoy, score NA
H4: Garcia def. Irons 16.1-13.5

Semifinals:

H1: Slater def. Occhilupo, 24- 22.5
H2: Wehner def. Garcia, 22.75- 17.75

Final:

Slater def.Wehner, 28.9-18.25


MOUNTAIN BIKING

State Downhill Championship

At Waimea Valley Adventure Park
Sunday's results
Beginner

Senior: 1. Eric Pascual. 2. Mathew Lagao. 3. Jason Bennett. 4. Amos Swugger. 5. Li Wang.
Veteran: 1. Carlos Santos. 2. Scot Lewis. 3. Dana Aton. 4. Scott Brand. 5. Paul Ongjuo.
Master: 1. Wayde Fujiki. 2. Les Haruhaga. 3. Jerome Werner.
Junior Men: 1. Barry McNutter.
Junior Women: 1. Allegra Erigman.

Sport

Senior: 1. Philip Yee. 2. Lance Keliiaa. 3. Jason Watanabe. 4. Lebon Ballesteros
Veteran: 1. Russell Risch. 2. Randal Okada. 3. Gary Konuk. 4. Aaron Okinaka. 5. Delbert Balangitao.
Veteran Women: 1. Audrey Sakumoto.
Master: 1. Dave Feten.

Expert/Pro

Senior: 1. Mark Benghiat. 2. Jason Keliiaa. 3. Kerwin Miyashiro. 4. Ari McLaren. 5. Bu Hwan Kim.
Veteran: 1. John Blanck. 2. Russell Keliiaa. 3. Daniel Zimmerman. 4. Keith Miyamoto.

Pro: 1. Alagra Dambacher..


FOOTBALL

Prep

Fox Sports Net Fab 50
Final national rankings

1. Evangel Christian, La. 15-0
2. Robert E. Lee, Texas, 15-0
3. Central Bucks West, Pa., 15-0
4. De La Salle, Calif., 12-0
5. Central, Ill., 15-0
6. Ben Davis, Ind., 15-0
7. St. Louis, 15-1
8. Lakeland, Fla., 15-0
9. Glades Central, Fla., 15-0
10. Jenks, Okla., 13-1


GOLF

OJGA

Mini Fall Series
Tournament of Champions
At Ted Makalena Golf Course

Girls 13-14

Xyra Suyetsugu41-42-83
Tiffany Takao42-42-84
Megan Sakamoto52-54-106

Boys 13-14

Chris Souza41-36-77
Nainoa Bettencourt40-41-81
Travis Toyama44-38-82
Arnold Sano44-41-85
Andrew Kam47-39-86
Jon Ozaki45-44-89
Barry Amorin48-43-91

Boys 15-17

Matt Ma39-36-75
Steven Nguyen40-36-76
Grant Yasui40-37-77
Reid Ramos38-39-77
Koa Furtado40-40-80
Kellen-Floyd Asao38-45-83
Ian Kusao43-42-85


BASKETBALL

Prep

Nike/Iolani Boys Classic
At Iolani Gym

St. Louis 51, Kapaa 43
Roosevelt 37, Waianae 14
Iolani 58, McKinley 43
Radford 63, Baldwin 39
Central 63, Washington Union 55
Dominguiz 73, Provo 52
Montrose 53, Wilson 47



Palama Christmas Tournament

At Palama Settlement Gym
Boys Division

Guilford Park (Can) 58, Vegreville (Can) 21
Mount Pleasant (Calif) 50, Wilcox (Calif.) 48
Kitsilano (Can) 72, Lutheran 41
Kamehameah B 65, St. Louis B 58
Thomas Haney (Can) 55, Maryknoll B 26
Chula Vista (Calif.) 73, Punahou B 40
Santa Fe Christian (Calif.) 58, Mid-Pacific 51
Kaimuki 60, Vancouver (Can) 46

Girls Division

Archbishop O'Leary (Can) 65, Windward AC 35
Kalakaua B 74, Vegreville (Can) 23
Kalakaua C 69, J.C. Charyk (Can) 22
Kalakaua A 59, North Battleford (Can) 27


SOFTBALL

ILH

Saturday's result

Maryknoll 9, St. Francis 4
WP - Jessica Miller (4-hitter, 8 KOs).
Leading hitters-Mrk: Kristin Lim 2-3; Cami Iwata RBI; Noelle Spencer RBI. StF: J.C. Kira two-run HR; JoJo Decaires 2B, 2 RBI.


SOCCER

Christmas Holiday Indoor

At Martinez Gym, Schofield Barracks

Magnificant 10 2, 17th CSB 1
Gimlets United 1, Sassa Brassa 0
2/27th 2, Pele's Stars 0
Cactizers 1, Wolfhounds 0.

Goal scorers-M10: Ray Mayorga 1, own goal. 17th: Teo Kweme 1. GU: Collin Hutton. 2/27th: Jared Leimeister 2. Cac: Selwyn Tianim 1.



http://uhathletics.hawaii.edu



E-mail to Sports Editor


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Stylebook] [Feedback]



© 1999 Honolulu Star-Bulletin
http://archives.starbulletin.com