Starbulletin.com




Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Wednesday, November 24, 1999

CALENDAR

Today

Basketball

Maui Invitational: Men. Seventh place, 9 a.m.; Fifth place, 11 a.m.; Third place, 2:30 p.m.; Championship, 5:30 p.m., Lahaina Civic Center.

Golf

PGA Grand Slam: Final round, 9 a.m., , Poipu Bay Resort Course.

Soccer

Moanalua High School Women's Classic: Punahou vs. Mililani, 4 p.m., Moanalua vs. Kalaheo, 6 p.m., Kamehameha vs. Kahuku, 8 p.m., at Moanalua H.S. field



Tomorrow

No events scheduled


Bowling

ILH All-Stars

Varsity boys

Players of the year--Stephen Babcock, Assets, and Cy Shimabukuro, Hawaii Baptist.
Coach of the year--Greg Hayashi, Hawaii Baptist.
First team--S. Babcock, Assets; Logan Ho, Kamehameha; Jonathan Kato, Hawaii Baptist; Black Masaki, Mid-Pacific; Chad Uyehara, Hawaii Baptist.
Second team--C. Shimabukuro, Hawaii Baptist; Aaron Chun, Kamehameha; Jacob Manutai, Kamehameha; Ryan Ohisa, Mid-Pacific; Stuart Yamamoto, Hawaii Baptist.

Varsity girls

Player of the year--Nicole Edwards-Masuda, Iolani.
Coach of the year--Mike Tsukayama, Maryknoll.
First team--N. Edwards-Masuda, Iolani; Elizabeth Baird, St. Francis; Amber Belcher, Maryknoll; Shaye Okutani, Lutheran H.S.; Alissa Yamane, Mid-Pacific.
Second team--Toni Garma, Punahou; Chantel Hawkins, Kamehameha; Lauren Hung, Maryknoll; Michelle Sugimura, Maryknoll; Teri-lyn Tsukayama, Maryknoll.


Chess

Fall Interscholastic

Team and Individual Tournament
At Aliamanu Intermediate
Saturday's results

Team standings

Top three--1. Iolani. 2. Moanalua. 3. Kamehameha.

Individual leaders

Overall--1. Gavin P. Ontai, Mililani H.S. 2. Darek Kawamoto, Punahou. 3. Paul Iinuma, Pearl City H.S. 4. Christopher C.G. Wong, Iolani.
High school--1. Koji Louis, Kamehameha. 2. Jonathan Noonan, Moanalua H.S. 3. Blake Kawamoto, Iolani.
Middle school--1. Emily Lau, Home schooled. 2. Garyk Ontai, Mililani Middle. 3. Kevin Makaipo, Hanalani.
Elementary school--1. Ryan Palomares, Kipapa. 2. Ryan Lee, Mililani Uka. 3. Robert Lau, Home schooled.


Harrah's odds

College

Tomorrow's game

FAVORITE -- LINE -- UNDERDOG

at Mississippi St. -- OFF -- Mississippi

Friday's games

Texas -- 2 -- at Texas A&M

at Marshall -- 25 -- Ohio

Nebraska -- 14 -- at Colorado

Arkansas -- 11 -- at LSU

at Virginia Tech -- 24 -- Boston Coll

at TCU -- 13 -- SMU

at USCl -- 2 -- Louisiana Tech

Saturday's games

FAVORITE -- LINE -- UNDERDOG

at Hawaii -- 4 -- Washington St.

at Tennessee -- 23 -- Vanderbilt

at West Virginia -- 1 -- Pittsburgh

at Georgia Tech -- 5 -- Georgia

Arizona -- 1 -- at Arizona St.

at Oklahoma -- 11 -- Oklahoma St.

Air Force -- 12 -- at New Mexico

at Miami -- OFF -- Syracuse

Utah St. -- 4 -- at N. Texas

Colorado St. -- 21 -- at UNLV

Wyoming -- 1 -- at San Diego St.

at Stanford -- 6 -- Notre Dame


Volleyball

College Men Exhibition

At Klum Gym

Hawaii def. Alberta, 15-6, 15-5, 15-9

Statistical leaders

Kills--Alberta (40): Emslie 11, Cardinal 10. UH (49): Theocharidis 13, Stanley 10.
Blocks--Alberta (18): Cardinal 7, McPherson 7. UH (10): Stanley 4, Tukuafu 4.
Digs--Alberta (7): Emslie 3. UH (21): Theocharidis 6, Lockwood 5.
Service aces--Alberta (4): Bennett, Cardinal, Emslie, McPherson. UH (15): Stanley 6.
Assists--Alberta (40): Findlay 35. UH (48): Krejci 47.


Running

Hawaii Senior Olympics

10-Kilometers
At Keehi Lagoon Park

Sunday's results

Men

50-54: 1. Ed Cadman, 37:46; 2. Stote Farnham, 51:30.
55-59: 1. Mike Pietrusewsky, 42:14; 2. Bill Hartford, 54:53; 3. John Sarich, 1:02:05; 4. Glenn Suzuki, 1:02:49; 5. Wendell Nelson, 1:16:37.
60-64: 1. Geoff Howard, 42:09; 2. Ken Mohica, 46:55; 3. Bart Mathias, 48:23; 4. Bob Doleman, 1:04:27.
70-74: 1. Bob Henninger, 57:16. 2. John Humphrey, 1:01:22.
75-79: 1. Bob Cooling, 55:39. 2. Naoto Inada, 1:21:37. 3. Martin Sherman, 1:34:40.
80-84: 1. Masaru Morikawa, 1:10.31.
Masters (40+ Pre Seniors): 1. Chet Blanton, 44:36.

Women,

50-54: 1. Calei Ewing, 1:14:25; 2. JoAnn Doleman 1:21:56.
55-59: 1. Helene Zeug 1:21:40; 2. Joan Davis, 1:36:44.
70-74: 1. Ellen Humphrey, 57:40.


Pistol Shooting

MPPL

Toys for Tots Benefit
At Koko Head Combat Range
Sunday's results

Open Division Top 5

1. Mike Ward, Class B 2. Chet Nierenberg, Class B. 3. Kel Kawate, Class A. 4. Ian Onaga,Class A. 5. Randy Gavino, Class A.

Standard Division Top 5

1. Robert Rushford, Class B. 2. Teofilo Duldulao, Class C. 3. Keith Kawamoto, Class B. 4. Pat Acacio, Class C. 5. Paul Muller, Class D.

Military Division Top 5

1. Eric Bell. 2.Paul Muller. 3. Loston Carter. 4. Brent Thompson. 5. David Fitzgerald.



http://uhathletics.hawaii.edu



E-mail to Sports Editor


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Stylebook] [Feedback]



© 1999 Honolulu Star-Bulletin
http://archives.starbulletin.com