Starbulletin.com




Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Wednesday, August 4, 1999

CALENDAR

Today

Football

Indoor Professional League: Louisiana Bayou Beast vs. Hawaii Hammerheads, 7:30 p.m., Blaisdell Arena.



Tomorrow

Baseball

Hawaii International Baseball Championship Tournament: San Diego Waves vs. Shuto All-Stars, 12:30 p.m.; Portland Knights vs. Kyushu All-Stars, 3:30 p.m.; Island Movers vs. Tohoku Fukushi University, 6:30 p.m., Rainbow Stadium.

Baseball in Paradise, Hawaii Winter League

At Mid Pacific Field: Roosevelt vs. Southern Cubs, 8:30 a.m.; Castle vs. California Yankees, 11 a.m.; PAL Sabers vs. Maui Dodgers, 1:30 p.m.; Kalani vs. Halawa, 4 p.m.

At Hans L'Orange Field: Pearl City vs. PAL Governors, 9 a.m.; Aiea vs. Western Cardinals, 11:30 a.m.; Punahou vs. Maui High, 2 p.m.; Mililani vs. Kansas Shockers, 4;30 p.m.; Home run derby, 6:45-7:45 p.m.; Mid Pacific vs. Oklahoma Drillers, 8 p.m.

Softball

Softball in Paradise, Hawaii Winter League: At Kokohead District Park. 2 p.m.: Southern Royals vs. Punahou (field B) and United vs. Na Wahine (C). 3:30 p.m.: Southern Royals vs. Shockers (A), United vs. Honu (B), California Lynx vs. Pearl City Pearls (C) and Oklahoma Tornados vs. Hikino (D). 5 p.m.: Punahou vs. Na Wahine (A), California Lynx vs. Shockers (B), Oklahoma Tornados vs. Honu (C), Pearls vs. Hikino (D).


BASEBALL

Little League

Big League (16-18)

West Regional

At Scottsdale, Ariz.

Hawaii 3, Arizona 1

Arizona	001 000 0-1 5 2
Hawaii	100 020 x-3 5 2
Joseh Durbin and Mark Quintana; Brandon Fujimoto, Bryan Lee (7) and Jacob Flick. W-Fujimoto. S-Lee.

Hawaii leading hitter: A.D. Mols, 2-2.

Junior division (13-14)

At Port Orchard, Wash.

Alaska 13, Hawaii 7

Hawaii	130 030 0- 7  8 7
Alaska	700 213 x-13 11 0
Hawaii battery: Warren Shikuma, Sean Soriano (4) and Shannon Camero.

Hawaii leading hitters: W. Shikuma, 2-3, 2b; Sean Ginoza, 2-3; Sean Soriano, 2b.



AAU National Championships

13 year olds

AtTulsa, Okla.
Pool play

Hawaii 13, No. Carolina 1, 1st game

Hawaii 10, Minnesota 6, 2nd game

First game, 5 innings, 10-run rule

No. Carolina	000 01-- 1 6 4
Hawaii		238 0x--13 9 4
Hawaii battery: Davis Chappins and Robert Kurisu.

Hawaii leading hittters: Justin Ariki, 3-3, 2 2bs; Galen Komo, 3b; Tyler Street, 3b.

Second game

Hawaii		501 220 0--10 9 3
Minnesota	000 300 3-- 6 5 1
Hawaii battery: Sean Freas, Todd Nagata (7), Kelly Teramoto (7) and Robert Kurisu.

Hawaii leading hitters: Kaohi Downing, 2-2; Ivan Fujii, 3b; R. Kurisu, 3b.

11 year olds

At Orlando, Fla.

Championship

Hawaii Warriors 3, Orlando 2, 1st game

Georgia 7, Hawaii Warriors 4, 2nd game



CABA World Series

10 year olds

At Aurelia/Cherokee, Iowa

Championship bracket

Hawaii 3, Missouri 2, 1st game

Georgia 4, Hawaii 3, 2nd game

First game

Missouri	010 100--2 6 1
Hawaii		101 001--3 9 3
Hawaii battery: Tommy Chun, Jonathan Okada (4) and Jeffrey Khan.

Hawaii leading hitters: T. Chun, 3-3; J. Okada, 2-2; J. Khan, 2-3.

Second game

8 innings

Georgia		000 201 01--4 8 1
Hawaii		100 200 00--3 3 5
Hawaii battery: Shannon Arakawa, Jonathan Okada (6) and Chad Yamashita.

9 year olds

At Charles City, Iowa

Championship bracket

Hawaii 8, Rio Grande 5, 1st game

Hawaii 8, Ohio 2, 2nd game

First game

Rio Grande	000 131--5 2 1
Hawaii		510 11x--8 4 1
Raul Garza and E. Loa; Andrew Ganaban, Derek Sainberg (5) and Zach Kometani, Paul Snieder (5).

Hawaii leading hitter: Kelcy Higa, 3-3, 2b, 3b.

Second game

Hawaii		013 202--8 8 3
Ohio		020 000--2 5 0
Aran Wilson and Zach Kometani; Ryan Butcher, Timmy Issler (3) and Jess Wilson.

Hawaii leading hitters: Landon Taga, 3-3; Paul Snieder 3-4, 2b; Kelcy Higa, 2-4.



U.S./Canada Invitational

Western Regional

Monday night's results
Big League (16-18)
At Scottsdale. Ariz.

Hawaii 8, Sacramento 2

Hawaii		000 331 1--8 12 0
Sacramento	200 000 0--2  5 2
Kukui Lucas and Jacob Flick; Dilbert Griffin, Troy August (6) and Lucas Andrews.

Hawaii leading hitters: Adrian Mols, 3-4, 3b, 4 RBIs; Kukui Lucas, 2-3; Paki Lum, 2-3; J. Flick, 2-4; Bryan Lee 2-4.



American Legion State Tournament

At Hans L'Orange Field

Championship

Kalani 9, Campbell 8

Campbell	101 000 033--8 14 2
Kalani		020 024 10x--9 14 7
Joseph Johnson, Jensen Mata (6), Keahi Kapana (7), Bryce Miyashiro (8) and Mike Cabral; Sean Paiva, Kainoa Obrey (8) and Collin Funamura. W--Paiva. L--Johnson. S--Obrey.

Leading hitters--Camp: Sabino Aguinaldo, 3-5; Keala Noda, 2-5, 2 RBIs. Kaln: K. Obrey, 3-4, 2b; S. Paiva, 2-3, 2b, 2 RBIs; C. Funamura, 2-5, 2 RBIs.

Tournament awards

Most valuable player--Kainoa Obrey, Kalani.

Batting champion--K. Obrey, Kalani, 10-for-18, 8 runs scored, 7 RBIs, .555 avg.

Most inspirational--Keala Noda, Campbell.



Summer Exhibition

At Rainbow Stadium

Yesterday's result

Island Movers 9, Aloha Knights 5

Aloha Knights	101 001 110--5 8 3
Island Movers	000 003 24--9 8 3
M. Boire, J. Stanley (8) and D. Birley; J. Cayetano, C. Gianetti (6), K. Fong (7), K. Cambra (7), D. Yee (9) and S. Tajima. W--Cambra. L--Stanley. S--Yee.

Leading hitters--AK: R. Suyama, 4-5; D. Birley, 2-3, 2 2bs, 2 RBIs. IM: S. Martines, 2-5; Billy Rayl, 3b; D. Sardinha, 2b; M. Okano, 2 RBIs.


SOFTBALL

Bobby Sox National Tournament

At Buena Park, Calif.

12 and under

Mililani 6, El Segundo 2
Mililani 9, Milpitas 4
San Diegrito 7, Mililani 4
Mililani 6, Navato 1
Heartwell 9, Mililani 2

10 and under

Mililani 3, Heartwell 2
Mililani 14, Salinas 2
Mililani 8, Brea Hills 6
Mililani 3, Pico Riveria 2
Mililani 7, Lakeside 0
Mililani 5, Pico Riveria 1

8 and under

Mililani 9, Lemon Grove 3
Mililani 4, Pico Rivera 0
Tustin 5, Mililani 0
Mililani 5, Madera 1
Mililani 4, Brea Hills 2
Mission Del Norte 3, Mililani 2


GOLF

HSWGA Stroke Play Tournament

At Mid-Pacific Country Club

Second round leaders

Dawn Kaneshiro, 72-76--148
Rachel Kyono, 76-73--149
Anna Umemura, 75-74--149
Makoto Miyata, 79-73--152
Cecily Quinajon, 81-75--156
Desiree Ting, 81-75--156
Kari Lee Williams, 79-78--157
Traci Kashiwabara-Ayabe, 80-79--159
Merryn Ito, 77-85--162
Loreen Kunisaki, 80-82--162
Mona Kim-Lee, 84-79--163
Nola Miyasaki, 80-83--163
Linda Hoffman, 84-82--166



Aloha Section PGA
Stroke Play Championship

At Mauna Kea Course

Yesterday's results, par 72

Greg Meyer, 74-67-141
Kevin Hayashi, 73-73-146
Brian Sasada, 76-70-146
Ron Castillo Jr., 71-77-148
David Chin, 75-73-148
Beau Yokomoto, 75-73-148
Mike Cross, 76-73-149
Ben Hongo, 73-76-149
Jay Taise, 75-74-149
Mark Morrison, 71-79-150
Brendan Moynahan, 82-68-150
Kirk Nelson, 76-74-150
Kevin Ralbovsky, 78-72-150
Kevin Carli, 80-72-152
John Lynch, 75-77-152
Alex Nakajima, 75-77-152
Marc Orlowski, 75-78-153
Scott Head, 77-77-154
Bradley Bowen, 77-78-155
Steve Hookano, 80-75-155

Senior division

Ken Springer, 78-73-151
Rodney Acia, 77-78-155
Ron Castillo Sr., 80-78-158
Peter Abarcar, 79-81-160
Masa Kaya, 85-76-161
Kerry Greenwood, 81-81-162



U.S. Girls Junior
Championship Qualifying

At Owings Mills, Md., par 72

Second round leaders

Candie Kung, Calif., 73-69--142
Aree Wongluekiet, Fla., 71-74--145
Nancy Abiecunas, Colo., 74-72--146
Kim Rowton, Tex., 75-71--146
Naree Wongluekiet, Fla., 75-71--146
Catherine Cartwright, Fla., 74-73--147
Kim Kouwabunpat, Calif., 74-75--149

Hawaii participants

Did not qualify

Shayna Miyajima, Maui, 82-81--163
Joan Shimozaki, Maui, 88-83--171
Leah Whiting, Hawaii, 87-87--174



Junior America's Cup

Three Day, College Format Tournament
At Larkspur, Colorado
First-round results

Team standings

1. Northern California, 215. 2. Southern California, 218. 3. Arizona, 220. 4. (tie) British Columbia and Washington, 221. 6. Mexico, 222. 7. Hawaii, Idaho and Utah, 224. 10. Oregon, 225. 11. Sun Country, 228. 12. (tie) Colorado and Montana, 234. 14. (tie) Alberta and San Diego, 235. 16. Nevada, 237.

Hawaii participants

72--Jaime Matsumura. 76--Ryan Masuda and Bohdan Ponce. 79--Casey Watabu.



Pacific Coast

At Seattle, Wash.
Three-person teams
First round leaders

Teams

1. Oregon-Diamond, 140. 2. (tie) Pacific Northwest and Washington Gold, 144. 4. Northern California, 145. 5. Northern Nevada #1, 147.

Also:

16. (tie) Hawaii and Utah, 152.

Individuals

70--Craig Doell, Pacific Northwest; Ryan Lavoie, Oregon-Diamond; and Brian Nosler, Oregon-Diamond. 71--Troy Kelly, Washington-Gold.

Hawaii participants

76--Shane Hoshino (T-29), Jim Seki (T-29). 79--Norman-Ganin Asao (T-50).



OJGA Stroke Play Tournament

At Coral Creek Course
Yesterday's results, par 72

Boys 15-17

Justin Fuentes, 37-38--75
Matthew Ma, 39-37--76
Grant Yasui, 38-38--76
Kuakapu Hewett, 37-39--76
Eric Fong, 39-38--77
Steven Nguyen, 38-40--78
Rodney Timario, 37-42--79
Blaine Jasmin, 40-40--80
Reid Ramos, 39-41--80
Jason Nam, 41-40--81
Jeremy Smith, 38-43--81
Brandon Lee, 39-43--82

Girls 15-17

Andrea Souza, 47-42--89
Kari Sur, 46-46--92
Cheryl Daquip, 46-48--94

Boys 13-14

Koa Furtado, 38-36--74
Chase Chulakote, 38-38--76
Chris Souza, 37-41--78
Todd Kimura, 39-39--78
Jon Ozaki, 41-38--79
Pomaikai Shishido, 40-39--79
Sam Rodriguez III, 45-38--83
Christopher Kobayashi, 39-45--84
Andrew Kam, 42-44--86
Tyler Ito, 39-48--87

Girls 13-14

Ayumi Hori, 38-40--78
Xyra Suyetsugu, 44-38--82
Jenna Seki, 43-40--83
Lindsay Hong, 39-44--83
Sheena Higa, 49-44--93
Stacie Nishimoto, 46-48--94
Melanie Lee, 46-51--97



Local ace

Bobby Chow: Kailua, 224-yard No. 12 hole, 7-iron, Pali Course, July 24.


SKATEBOARDING

Subcultcha Conflict '99

At Kapahulu Skate Park

Saturday's results

18-and-over
--1. Tim Goodwrench. 2. Brian Takashita. 3. Ian Terrell. 4. Bino. 5. Chane Wilson.

14-17--1. Dane Leonard. 2. David Lindo. 3. Jonathan Bronssean. 4. Vance Ricafort. 5. Kaleo Kaaikailu.

13-and-under--1. Craig Young. 2. Nathan Nahina. 3. Nick Von Wieganot. 4. Kekoa Lum. 5. Daniel Glassmandong.

Sponsored--1. Wade Abreu, Lazy Bones NK Volcom. 2. Rob Gaskell, T&C Skate Acme Billabong. 3. Robert Waldron, T&C Skate Arade Osiris. 4. Sean Clemens, 808 Skate Natural Koncept. 5. Richard Gregory, Lazy Bones Natural Koncept.


SHOOTING

Mid-Pacific Pistol League

Sunday's results
At Koko Head

Open division

Top five--1. Randy Gavino, Class A. 2 Mike Ward, Class B. 3. Kel Kawate, Class A. 4. Zumel Aguilar, Class B. 5. Nyle Warinner, Class A.

Standard division

Top five--1. Robert Rushforth, Class B. 2. Randy Gavino, Class A. 3. Keith Kawamoto, Class B. 4. Gerald Shimabuku, Class B. 5. Eric Bell, Class A.


TENNIS

Kailua Men's Night Doubles

At Kailua Racquet Club

Quarterfinals

Ryan Ideta-Alex Sugai def. Russell Santos-Mark Willman, 6-2, 7-5.

Stefan Pampulov-Henry Somerville def. Justin Iwase-Chad Shibuya, 7-5, 6-1.


FOOTBALL

IPFL

League standings

			W	L	PF	PA
x-Texas Terminators	11	4	599	429
y-Hawaii Hammerheads	10	5	555	501
z-Mississippi Fire Dogs	8	7	543	477
Idaho Stallions		6	9	571	624
Louisiana Bayou Beast	5	10	454	561
Rocky Mtn. Thunder	5	10	493	617
x-Clinched regular-season championship, first-round playoff bye and home-field advantage in final

y-Clinched home playoff berth against Mississippi

z-Clinched third and final playoff spot

Today's games

Louisiana at Hawaii, 7:30 p.m., Blaisdell Arena.

Saturday's games

Idaho at Texas

Rocky Mountain at Mississippi



http://uhathletics.hawaii.edu



E-mail to Sports Editor


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Stylebook] [Feedback]



© 1999 Honolulu Star-Bulletin
http://archives.starbulletin.com