Starbulletin.com




Scoreboard

By Star-Bulletin Staff

Monday, May 10, 1999

CALENDAR

Today

Basketball

ILH Girls' Tournament: St. Francis vs. University, 5 p.m., McCabe Gym.



Tomorrow

Baseball

ILH Tournament: Iolani vs. Mid-Pacific, 6 p.m., Ala Wai Field.

Basketball

ILH Girls' Tournament: Mid-Pacific vs. Sacred Hearts, 4:30 p.m.; Iolani vs. St. Francis/University winner, 6 p.m., McCabe Gym.

OIA Girls Junior Varsity Tournament: Semifinals, McKinley at Kalaheo, 5:30 p.m.; Farrington vs. Roosevelt at Kalaheo, 7 p.m.


SUMO

Summer Grand

At Tokyo
Day 2

Kyokutenho 2-0 d. Wakanoyama (j) 0-2
Hamanoshima 1-1 d. Yotsukasa 1-1
Ganyu 2-0 d. Oginishiki 0-2
Asanosho 2-0 d. Shikishima 1-1
Kaiho 1-1 d. Wakanojo 0-2
Daizen 1-1 d. Ohinode 0-2
Toki 2-0 d. Wakanosato 1-1
Minatofuji 2-0 d. Tokitsuumi 1-1
Kotoryu 1-1 d. Tochinowaka 1-1
Tamakasuga 1-1 d. Terao 1-1
Higonoumi 1-1 d. Aogiyama 0-2
Tochiazuma 1-1 d. Kyokushuzan 0-2
Kotonishiki 2-0 d. Takatoriki 1-1
Chiyotenzan 1-1 d. Akinoshima 1-1
Kaio 2-0 d. Miyabiyama 0-2
Musashimaru 2-0 d. Tochinonada 0-2
Takanonami 2-0 d. Tosanoumi 1-1
Wakanohana 2-0 d. Kotonowaka 0-2
Dejima 1-1 d. Akebono 0-2


JUDO

OIA

Individual championships

Eastern Division
At McKinley H.S.

(First names not provided by officials)

Varsity girls

98: 1. C. Chun, Roos. 2. K. Fujioka, Cast. 3. C. Kumamoto, McK. 103: 1. M. Orden, McK. 2. T. Miysaki, Cast. 3. J. Kawamoto, Cast. 109: 1. L. Otsuka, Cast. 2. S. Choi, McK. 3. K. Kunimoto, Cast. 115: 1. C. Sumimoto, McK. 2. T. Giesserman, Roos. 3. L. Hoang, McK. 121: 1. S. Taba, McK. 2. K. Jujioda, Kaim. 3. B. Kaneshiro, Cast. 128: 1. K. Abraham, McK. 2. K. Tong-Ishihara, Cast. 3. M. McKinney, Kalan. 136: 1. A. Tong, Kais. 2. S. Mukai, Cast. 3. M. Yeung, McK. 145: 1. K. Carpizo, Roos. 2. B. Lukkelo, Cast. 3. E. Kobashigawa, Kaim. 160: 1. M. Wong, McK. 2. T. Arakawa, Kalan.

Varsity boys

105: 1. E. Hirakawa, Cast. 2. E. Okuhara, Kais. 3. B. Asherry, Kah. 114: 1. F. Chong, Kais. 2. S. Sakaida, Roos. 3. Q. Du, McK. 123: 1. M. Suehiro, McK. 2. G. Fukazawa, Kais. 3. S. Watanabe, Cast. 132: 1. S. Maxfield, Kah. 2. J. Miyasaki, Cast. 3. R. Yamane, Cast. 141: 1. J. Odo, Kais. 2. D. Khenmy, McK. 3. T. Nguyen, Roos. 150: 1. A. Okura, McK. 2. B. Martinez, Cast. 3. K. Kwak, McK. 165: 1. J. Tagamori, Roos. 2. J. Haught, Kais. 3. C. Kaneshiro, Kais. 180: 1. I. Aimaasu, McK. 2. N. Lacno, Kais. 3. K. Kozuma, Cast. 200: 1. F. Porter, Kaim. 2. J. Reed, Cast. 3. P. Mead, Cast. 275: 1. A. Tong, Kais. 2. T. Kaneshiro, Kais. 3. G. Benton, Roos.

Western Division

At Campbell H.S.
Varsity girls

98: 1. Taryn Murata, Mil. 2. Tracy Kubota, PC. 103: 1. Candics Takamatsu, Waip. 2. Leshanna Aranaydo, PC. 109: 1. Trixie Quinsaat, Aiea. 2. Dayna Shiraki, Mil. 3. Jenilee Kong, PC. 115: 1. Audrey Kimura, PC. 2. Mary Ann Pastor, Waip. 3. Trisha Park, Mil. 121. 1: Brandi Vallesteros, Mil. 2. Tatiana Piano-Espejo, Camp. 3. Wienee Jacobe, Camp. 128: 1. Dara Ching, PC. 2. Adele Shima, Aiea. 136: 1. Lauren Yamada, Moan. 2. Diane Kaui, Moan. 3. Jolena Toyama, Aiea. 145. 1. Kelsey Nakata, Waip. 2. Morgot Kimura, PC. 3. Amanda Bollengier, Moan. 160: 1. Michelle Kubo, Moan, 2. Nicole Mauricio, PC. 3. Gina Maeda, PC. 200. 1. Gabrielle Nicholas, Moan. 2. Terry Maeda, PC, 3. Kim Ammacher, Moan.

Varsity boys

105: 1. Justin Takakim Mil. 2. Sean Calvan, Moan. 3. John Reyes, Camp. 114: 1. Judemar Pascual, Waip. 2. Blayne Wong, PC. 3. Bobby Jo Balmonte, Waip. 123: 1. Tron Sugai, Camp. 2. Chad Kawakami, Moan. 3. Brandon Say, PC. 132: 1. Aaron Maki, Moan. 2. Craig Tauyan, Camp. 3. Harold Mendoza, Waip. 141: 1. Brandon Maki, Moan. 2. Troy Sumida, Moan. 3. Cesar Tsuyan, Camp. 150: 1. Isaac Drumeller, PC. 2. Josh Mau, Mil. 3. Bryce Kimura, PC. 165: 1. David Fujikawa, Moan. 2. Brad Bumanglag, CAmp. 3. Kyle Sato, Aiea. 180: 1. Samuela Tuikolongahau, Waip. 2. Joshua Versola, PC. 3. Edgar Paulino, Waip. 275: 1. Ronnie Maea, Moan. 2. Brent Akana, WAip. 3. Christopher Napoleon, Waip.


CANOE/KAYAK

U.S. Trials

At Chula Vista, Calif.

Women

K-2 500: 1. Kathy Colin, Kailua/Tamara Jenkins, Seattle, 1:51.04. 2. Mahealani Lum, Honolulu/Christina Turney, Kaiua, 1:58.42. 2. Julia Sorzano, Ga./Alexandra Harbold, Wash. D.C., 1:59.32.

K-4 500: 1. Colin/Harbold/Monica Maiorana, Calif./Dru van Hengel, Calif., 1:51.04. 2. Jenkins/Lum/Turney/Sorzano, 1:58.42.

Men

K-2 500: 1. Peter Newton, Wash/Angel Perez, Fla., 1:35.43. 2. Stein Jorgensen, Calif./John Mooney, Ore, 1:36.39. 3. Justin Piasecki, Calif./Dana Piasecki, Calif., 1:39.35.

K-2, 1,000: 1. Cliff Meidl, Calif./Edmund Mitchell, Calif., 3:31.22. 2. Curt Bader, Iowa/Chris Ball, Calif., 3:34.47. 3. Jim Farnum, Honolulu/Philippe Boccara, Calif., 3:35.03.

K-4, 1,000: 1. Jorgensen/Mooney/Newton/Perez, 3:05.49. 2. Farnum/Wolski/Mike Stock, Honolulu/Ludovit Tatos, 3:09.45. 3. D. Piasecki/J. Piasecki/Boccara/Mitchell, 3:12.10.


SOFTBALL

College women

PacWest Championship

At Arcata, Calif.

Hawaii Pacific 4, Humboldt State 1

Humboldt State	000 100 0-1 6 2
Hawaii Pacific	000 103 x-4 7 2
Jessame Kendal and Megan Keesling; Susie Schoales and Jennifer Kimura.

W-Schoales (21-2). L-Kendall (27-3).

Leading hitters-HSU: Taiisha Pleasent, 2-3, 2b; Terry Marroquin, solo HR; Sarah Delsman, 2b; April Tursky, 2b. HPU: Lynnette Williams, 2-4.


WATER POLO

College women

NCAA Championships

At Davis, Calif.

Championship

Southern Cal 7, Stanford 6 (5OT)

Seventh place

UC Davis 9, Hawaii 5

UC Davis	2 2 3 2-9
Hawaii		1 1 1 2-5
Goal scorers-UH: Robin Jones 2, Michele Wong 1, Lisa De Rossi 1, Karin Umemura 1.

Saves-UH: Tackaberry 8.


TRACK AND FIELD

ILH championships

At Punahou School

Varsity boys

1. Iolani, 99. 2. Punahou, 68. 3. Kamehameha, 62. 4. Pac-5, 35. 5. St. Louis, 18.

100 high hurdles: 1. Travis Ah King, Kam, 15.35. 2. Miki Souza, Kam, 15.43. 3. Ryan Inouye, Iol, 15.55 100: 1. Zack Toyofuku, Iol, 11.32. 2. James Butler, P5, 11.34. 3. Brad Anderson, Iol, 11.41. 1,500: 1. Julian Tsukano, P5, 4:08.36 (new record; old record, Stein Rafto, MPI, 1974) 4x100: 1. Iolani (Joe Igber, Zack Toyofuku, Jonathan Lee, Brad Anderson), 42.84 (record; old record, 43.29, Punahou, Seta, Moo, Akamine, Valencia, 1998). 2. Punahou, 44.54. 3. Kamehameha, 44.93. 400: 1. Jesse Lam, Pun, 51.22. 2. Zack Toyofuku, Iol, 52.09. 3. Jonathan Lee, Iol, 52.13. 300 low hurdles: 1. Travis Ah King, Kam, 40.01. 2. Ryan Inouye, Iol, 40.89. 3. Miki Souza, Kam, 41.73. 800: 1. Matt Chun, Pun, 1:59.60. 2. Michael Semenza, Pun, 2:03.67. 3. Keenan Silva, P5, 2:04.24. 200: 1. Zack Toyofuku, Iol, 22.84. 2. James Butler, P5, 23.05. 3. Brad Anderson, Iol, 23.27. 3,000: 1. Jacob Williams, Kam, 9:17.44 (new record; old record, Stein Rafto, 9:36.60, 1974). 2. Robert Kessner, Iol, 9:24.44. 3. Todd Iacovelli, Pun, 9:37.48. 4x100: 1. Punahou (Ryan Feeney, Michael Semenza, Jesse Lam, Troy Nakamatsu), 3:27.26. 2. Kamehameha, 3:27.78. 3. Iolani, 3:30.69.

High jump: Kris Cuaresma-Primm, Pac-5, 6-7.25 (meet record). 2. Brandon Brooks, Pun, 6-0. 3. Cord Anderson, Iol, 6-0. Long Jump: 1. Marc Contee, Iol, 21-2.25. 2. Joe Igber, Iol, 21-0. 3. Calvin Todd, Kam, 20-9.75. Triple jump: 1. Mac Contee, Iol, 43-3.50. 2. Steve Gilliam, Pun, 42-9.50. 3. John Paul Wallis, Pun, 41-11.0. Discus: 1. Joe Siofele, StL, 174-1. 2. Houston Ala, Kam, 159-11. 3. Brad Anderson, Iol, 152-1. Shot put: 1. Joe Siofele, StL, 54-0.25. 2. Cord Anderson, Iol, 43-11.75. 3. Brad Anderson, Iol, 48-3. Pole vault: 1. Calvin Todd, Kam, 14.3. 2. Brad Chun, Iol, 13-3. 3. Grant Shoji, Pun, 12.9.

Varsity girls

1. Punahou, 126. 2. Iolani, 68. 3. Kamehameha, 46. 4. Pac-5, 28. 5. Sacred Hearts, 13.

100 high hurdles: 1. Sara Yap, Pun, 15.18 (new record; old record, 15.6, Debbie Lambert, Pun, 1994). 2. Erin Fujii, 15.97. 3. Carolyn Berger, Pun, 16.70. 100: 1. Raine Arndt, Kam, 12.66. 2. Lauran Dignam, Iol, 12.76. 3. Kari-Lyn Hayashi, Iol, 13.19. 1,500: 1. Victoria Chang, Pun, 4:43.39 (new record; old record, 5:08, V. Chang, Pun, 1997). 2. Annie Kawasaki, P5, 5:02.87. 3. Julia Nelson, Pun, 5:09.94. 4x100: Kamehameha (Sarah Wong, Crystal Dzigas, Robyn DeHay, Raine Arndt), 50.43. 2. Punahou, 51.-38. 3. Iolani, 51.60. 400: 1. Eri Macdonald, Pun, 56.99 (new record; old record, 58.4, Jill Carrier, Pun, 1987). 2. Lauran Dignam, Iol, 57.49. 3. Leiana Fonoimoana, Kam, 1:01.78. 300 low hurdles: 1. Sara Yap, Pun, 46.69 (new record; old record, 47.0, Amy Hallett, Pun, 1987). 2. Carolyn Berger, Pun, 48.30. 3. Elexa Sin, SHA, 50.05. 800: 1. Eri Macdonald, Pun, 2:25.89. 2. Annie Kawasaki, P5, 2:26.60. 3. Julia Nelson, Pun, 2:28.54. 200: 1. Eri Macdonald, Pun, 26.37. 2. Lauran Dignam, Iol, 26.41. 3. Raine Arndt, Kam, 26.54. 3,000: 1. Victoria Chang, Pun, 9:38.94 (new record; old record, 11:39.2., Kathy Barcia, Iol, 1981). 2. Kristin Shinkawa, Iol, 11:37.40. 3. Lianne Okada, Iol, 11:45.58. 4x100: 1. Punahou (Jana Yee, Carolyn Berger, Sara Yap, Eri Macdonald), 4:09.99. 2. Kamehameha, 4:12.63. 3. Iolani, 4:18.01.

High jump: 1. Christine Sanpei, Iol, 4-10. 2. Maile Yuen, Iol, 4-10. 3. Laurie Williams, Pun, 4-10. Long Jump: 1. Crystal Dzigas, Kam, 16-10.50. 2. Erin Fujii, Pun, 16-9.75. 3. Sara Yap, Pun, 16-5.50. Triple jump: 1. Sara Yap, Pun, 36-10.50. 2. Monica Duester, P5, 35-3.75. 3. Erin Fujii, Pun, 34-8. Discus: 1. Hollis Hunter, Pun, 112-1. 2. Genia Linear, Iol, 110-6. 3. Jasmine MCGuire, SHA, 101-11. Shot put: 1. Hollis Hunter, Pun, 37-2. 2. Nani Loui, Pun, 34-10.75. 3. Uilani Keo, Kam, 33-8.25. Pole vault: 1. Michelle Mizo, Iol, 9-6 (new record; old record, 9-0, Kawohi Schaumburg, Kam, 1998). 2. Janelle Fukumoto, Iol, 8-6. 3. Leigh Hamakawa, Iol, 8-0.



OIA championships

At Mililani H.S.

Varsity boys

1. Mililani, 55. 2. Radford, 34. 3. (tie) Pearl City and Campbell, 23. 5. Moanalua, 21. 6. Aiea, 19. 7. (tie) Kalaheo and Kailua, 16. 9. Roosevelt, 13. 10. Farrington, 12.

11. Castle, 11. 12. McKinley, 9. 13. (tie) Waianae and Kahuku, 8. 15. Nanakuli, 6. 16. Kaimuki, 4. 17. Kaiser, 2. 18. (tie) Kalani and Waipahu, 1.

100 high hurdles: 1. Kristopher Knight, PC, 15.41. 2. Daireyon Abrams, Mil, 15.83. 3. Richard Smith, Rad, 15.84. 100: 1. Robert Naeole, Nan, 11:38. 2. Wesley Green, Waian, 11.41. 3. Andre Mack, Rad, 11.46. 1,500: 1. Robby Phillipp, Mil, 4:10.87. 2. Mark Bridenstine, Mil, 4:11.82. 3. Bradley Beruan, Aiea, 4:15.20. 4x100: 1. Campbell (Kevin Sellers, Joshua Russell, Ronnie Williams, Matthew Shiraki), 44.28. 2. Kailua, 44.38. 3. Pearl City, 44.62. 400: 1. Richard Smith, Rad, 50.91. 2. Korey Smith, Moan, 51.35. 3. Barney Beter, Mil, 52.57. 300 intermediate hurdles: 1. Bradley Tangonan, Moan, 40.39. 2. Mark Miller, Mil, 41.09. .3 Daireyon Abrams, Mil, 41.41. 800: Robby Phillipp, Mil, 1:58.27. 2. Richard Smith, Rad, 2:01.96. 3. Korey Smith, Moan, 2:02.61. 200: 1. Rocky Alo, Kail, 22.88. 2. Wesley Green, Waian, 22.98. 3. Ronnie Williams, Camp, 23.08. 3,000: 1. Bradley Beruan, Aiea, 9:33.45. 2. Andrew Kamikawa, Mil, 9:34.35. 3. Mark Bridenstine, Mil, 9:42.80. 4x400: 1. Mililani (Barney Beter, Mark Miller, Kyle Fukuchi, Robby Phillipp), 3:29.74. 2. Castle, 3:32.12. 3. Aiea, 3:36.59.

High jump: 1. Van Dorsey, Roos, 6-0. 2. Tony Moore, Kaim, 6-0. 3. Allen Gregory, Roos, 5-8. Pole vault: 1. Bradley Luko, MOan, 13-0. 2. Steve Bruhjell, PC, 13-0. 3. Vernon Copos-Cleaver, Roos, 12-0. Long jump: 1. Kevin Sellers, Camp. 2. Warren Pitts, Kalah, 20-8.5. 3. Chris Cong, Kalah, 19-07.25. Triple jump: 1. Richard Smith, Rad, 44-2. 2. Chris Chong, Kalah, 44-0. 3. Lawrence Imanil, PC, 41-8. Discus: 1. Toniu Fonoti, Kahuk, 160-3.75. 2. Wayne Hunter, Rad, 158-6. 3. Robert Poleski, McK, 150-7. Shot put: 1. Vincent Manuwai, Farr, 48-11. 2. Lance Samuseva, Farr, 48-8. 3. Francisco Tipoti, McK, 48-7.

Varsity girls

1. Mililani, 81. 2. Roosevelt, 43. 3. Radford, 29. 4. Kalaheoa, 25. 5. McKinley, 20. 6. Moanalua, 16. 7. Leilehua, 15. 8. (tie) Kahuku and Aiea, 14. 10. Castle, 10.

11. Pearl City, 8. 12. Kailua, 5. 13. Kalani, 4. 14. Waianae, 2. 15. Waialua, 1.

100 high hurdles: 1. Vera Simms, Mil, 15.24. 2. Janel Briones, Rad, 16.08. 3. NIcole Wright, Kalah, 16.31. 100: 1. Vera Simms, Mil, 12.46. 2. Leila Hammonds, Mil, 12.52. 3. Lenore Harris, Kalah, 12.56. 1,500: 1. Carmen Caipo, PC, 5:17.70. 2. Rajani Dhakhwa, McK, 5:19.24. 3. Elizabeth Texeira, Mil, 5:21.71. 4x100: 1. Mililani (Elizabeth Dalrymple, Vera Simms, Cherina Tucker, Leila Hammonds), 49.69. (Meet record; old record, 49.87 by Mililani in 1999 trials). 2. Leilehua, 53.21. 3. Roosevelt, 53.84. 400: 1. Lenore Harris, Kalah, 58.65. 2. Michelle Murphy, Mil, 1:02.91. 3. Alicia Arizo, Aiea, 1:03.34. 300 low hurdles: 1. Vera Simms, Mil, 45.17. (meet record; old record, 46.0, Jenny Fujii, Roos, 1986). 2. Natasha Kai, Kahuk, 45.90. 3. Janel Briones, Rad, 47.84. 800: 1. Sarah Wong, Cast, 2:29.19. 2. Rajani Dhakhwa, McK, 2:29.25. 3. Kelsi Kojima, Mil, 2:29.29. 200: 1. Lenore Harris, Kalah, 25.92. 2. Leila Hammonds, Mil, 26.73. 3. Shameice Logan, Lei, 27.19. 3,000: 1. Samantha Choy, Roos, 11:16.56. 2. Rajani Dhakhwa, McK, 11:45.12. 3. Ashlee Doi, Mil, 11:50.15. 4x100: 1. Mililani (Cherina Tucker, Kelsi Kojima, Michelle Murphy, Vera Simms), 4:08.06. 2. Roosevelt, 4:14.05. 3. Radford, 4:20.24.

High jump: 1. Natahsa Kai, Kahuk, 5-5 (meet record; old record, 5-43/4, C. Titsworth, Waianae, 1985). 2. Michelle Le, Roos, 4-8. 3. Christa Hicks, Rad, 4-6. Pole vault: 1. Eugenie Pacopac, Moan, 9-0. 2. Dorthea Barrett, Moan, 8-6, 3. Michelle Castell, Mil, 8-6. Long Jump: 1. Leila Hammonds, Mil, 16-4. 2. Lenore Harris, Kalah, 15-10. 3. Alicia Arizo, Aiea, 15-5. Triple jump: 1. Alicia Arizo, Aiea, 34-3. 2. Michelle Le, Roos, 33-2. 3. Leila Hammonds, Mil, 32-10. Discus: 1. Debrahlynn Nuusolia, Rad, 118-3. 2. Josephine Teleni, McK, 111-3. 3. Symathy Tui, Roos, 106-2. Shot put: 1. Debrahlynn Nuusolia, Rad, 36-10. 2. Sassy Fely, Kahuk, 36-1. 3. Melanie Makaawaawa, Roos, 35-5.



http://uhathletics.hawaii.edu



E-mail to Sports Editor


Text Site Directory:
[News] [Business] [Features] [Sports] [Editorial] [Do It Electric!]
[Classified Ads] [Search] [Subscribe] [Info] [Letter to Editor]
[Stylebook] [Feedback]



© 1999 Honolulu Star-Bulletin
http://archives.starbulletin.com